۵ عامل نشان دهنده نیاز شما به حمایت عاطفی بیشتر در طول درمان سرطان

درمان بیماری ها خود دارای سختی ها و مشکلات فراوانی است مخصوصا زمانی که با بیماری سختی مثل سرطان دست و پنجه نرم کنیم. این درمان های سخت و طاقت فرسا باعث می شود مشکلات روحی و روانی زیادی برای ما بوجود بیاید که نیاز به حمایت عاطفی توسط یک شخص مورد اعتماد (افراد خانواده یا روانپزشک) را بیش از پیش مهم جلوه می دهد.

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان که به آنها مشاوره داده ام، شگفت زده و یا حتی گیج شدند، وقتی متخصص انکولوژی (تومورشناسی) یا پرستار آنها را برای حمایت از سلامت روان به من معرفی کرده اند.

عموما پیش می آید که بیماران به من بگویند “آیا فکر می کنند من دیوانه هستم؟ درحالی که من دیروز روز سختی را در کلینیک سپری کردم !! ” یا اینکه ” من سرطان دارم، البته که نگران هستم، هر کسی که سرطان دارد نباید نگران باشد؟” یا ” من همیشه استرسم را کنترل کرده ام، چرا الان نیاز به کمک دارم؟ “

عوامل نشان دهنده نیاز به حمایت عاطفی بیشتر در طول درمان

بنابراین، چگونه می توانید بگویید که شما در طول درمان سرطان نیاز به حمایت عاطفی بیشتری دارید؟ اگر به یک مورد یا بیشتر از علائم زیر پاسخ مثبت دهید، پس حتما یک نوبت برای ویزیت از مطب یک روانپزشک بگیرید.

  1. اگر برای روزهای آخر احساس همیشگی نسبت به خود را ندارید. یا اگر شما مانند یک شخص دیوانه فریاد می زنید، اما معمولا آرام و متفکر هستید،  تست میزان زود رنجی، می تواند برای شما مفید باشد.
  2. اگر شما نمی توانید لبخند کوچکی را حتی برای افراد مورد علاقه خود به لب بیاورید، باید تست افسردگی بدهید.

بسیاری از افراد در طول درمان سرطان، ناراحت و خسته هستند، اما هنوز لذت های کوچک زندگی، باید احساس شادی را برایشان به ارمغان بیاورد. آهنگ مورد علاقه، شکوفه های درخت، گل های رنگارنگ و نقاشی های کودکان، همه ی لذت های ساده زندگی هستند.

 اگر شما نمی توانید هیچ یک از این شادی ها را احساس کنید، در حین درمان سرطان نیاز به حمایت عاطفی بیشتری دارید.

اگر مایلید درباره اثرات دارو ها بر بدن و ایجاد آلرژی و عوارض جانبی آنها بیشتر بدانید، توصیه می کنیم مقاله سایت ما با عنوان عوارض جانبی یا آلرژی به دارو؟چه تفاوتی با هم دارند؟ را حتما مطالعه بفرمائید.

حمایت عاطفی بیمار سرطانی

۳. اگر به خاطر این که همیشه در مورد سرطان فکر می کنید نمی توانید در مورد فعالیت های آینده ای که انتظارشان را دارید فکر کنید، حتی یک فیلم سرگرم کننده، گردش در کوه و…. باید تست اضطراب را انجام دهید.

درمان سرطان می تواند همه چیز را در ذهن و بدن به خود معطوف کند، تا جایی که فکر می کنید هیچ چیز دیگری در زندگی به جز مدیریت سرطان وجود ندارد. اگر شما بیش از حد به مراقبت های پزشکی (علائم، نوبت پزشک، داروها، نتایج و…) متمرکز شده اید که نمی توانید توجه خود را از سرطان برای مدت ۳۰ دقیقه به فکر کردن در مورد زندگی خارج از سرطان متمرکز کنید، احتیاج به درمان اختلال اضطراب دارید.

خستگی و بی حوصلگی نشانگر نیاز به حمایت عاطفی

۴. اگر ۳ ساعت طول بکشد تا ایمیل های خود را چک کنید، چیزی که در حالت عادی ۲۰ دقیقه ای انجام می دادید، یا به طور معمول کوله پشتی فرزندتان را قبل از صبحانه آماده می کردید، اما آنقدر کم انرژی هستید که حتی نمی پرسید که آیا کوله پشتی دارد یا نه، تست خستگی می تواند به کمک شما بیاید.

خستگی روانی ممکن است به دلیل پریشانی روانشناختی ناشی از سرطان و یا همچنین داروها و عوارض دارویی که همراه با درمان سرطان است، باشد.

۵. اگر شما در مورد تجربه سرطان خود با کسی صحبت نکنید، ممکن است واقعا نیاز به حمایت عاطفی بیشتری داشته باشید.

صحبت کردن در مورد تجربیات زندگی پر استرس کمک می کند تا مسائلی چون دور کردن تنش از خود، حل چالش ها و دریافت اطلاعات جهت تقویت روانی را بدست آوریم.

انکار، خشم، یا شرمساری ممکن است افراد را از صحبت در مورد سرطان باز دارد که احساساتی خسته کننده و دردناک هستند.

برخی افراد بیشتر تودار و خجالتی هستند، اما چرا نباید تجربه سرطان خود را با یک فرد به اشتراک بگذارید. از خودتان بپرسید که آیا ساکت بودن واقعا احساس خوبی به شما می دهد یا موجب تشدید خلق و خوی بد شما می شود؟ البته هنگامی که می خواهید این احساسات را بازگو کنید، مطمئن شوید فردی مناسب (یک عضو خانواده یا دوست مورد اعتماد، یا یک متخصص آموزش دیده) را انتخاب کرده اید تا انتقال تجربیات سرطان برای شما مفید باشد.

برگرفته از دکتر وندی بائر روانپزشک سرطان

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.