۱۴ نکته برای کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع۲

دیابت نوع۲ بیماری است که تقریبا می توان گفت خانواده ای را نمی شود پیدا کرد که فردی در آن به این بیماری دچار نشده باشد. از لحاظ شیوع یکی از شایع ترین بیماری هاست. بنابراین کنترل این بیماری بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد.

در این مقاله سعی کردیم ۱۴ نکته مهم و ضروری که افراد مبتلا به این بیماری برای کنترل قند خونشان باید رعایت کنند را برایتان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

۱.آگاهی از میزان قند خون

سطح قند خون خود را حداقل یک بار در روز با دستگاه اندازه گیری قند خون اندازه بگیرید و آنها را ثبت کنید. بدانید که در چه محدوده ی عادی، بالا و یا پایین قرار دارد.

کنترل قند خون با دستگاه

با این کار قادر خواهید بود الگوهایی را مشخص کرده و اطلاعات مورد نیاز را به پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی برای مواقع ضروری ارائه دهید.

۲.توجه به وعده های غذایی

حتی زمانی که غذای سالم می خورید، نباید بیش از حد چیز خوبی را مصرف کنید. یک قاعده خوب: نیمی از بشقاب خود را با میوه ها و سبزیجات پر کنید، و نیم دیگر را از بین پروتئین های بدون چربی و غلات انتخاب کنید.

۳.در استفاده از کربوهیدرات ها هوشمند باشید

کربوهیدرات ها پس از خوردن مستقیما به گلوکز تبدیل می شوند. بنابراین بسیار مهم است که آنها را همیشه  چک کنید. هنگامی که شما کربوهیدراتی را انتخاب می کنید، مواد غذایی مناسب خود را بدست می آورید: میوه ها، سبزیجات، غلات و لوبیا گزینه های خوبی هستند. برای گزینه های کمتر سالم مانند نان سفید و برنج نیز سخت گیری نکنید.

۴.مصرف فیبر برای غلبه بر دیابت

این روش خوبی برای حجیم کردن وعده های غذایی است. و از آنجا که بدن شما آن را هضم نمی کند، قند خون را افزایش نمی دهد. ۵۰ گرم در روز فیبر مصرف کنید. میوه ها و سبزیجات با پوست، تمامی دانه ها و حبوبات، همه منابع خوبی از فیبر هستند.

فیبرها برای درمان دیابت

۱۳ درمان خانگی برای بیماری پوستی پسوریازیس (بیماری صدفی) را می توان از این لینک دریافت کرد.
پسوریازیس(بیماری صدفی) و ۱۳ درمان خانگی برای بهبود آن

۵.خود را خنک نگه دارید

وقتی دیابت دارید، نسبت به دیگران زودتر احساس گرما می کنید. بدن داغ با قند خون نیز مقابله نمی کند. لباس های گشاد، خنک و کلاه بپوشید. زمانی که دما بالا می رود، برای تهویه هوا اقدام کنید.

۶.چرت زدن عامل افزایش قند خون

چرت زدن های بیجا شما را بدخلق و خسته می کند. آیا می دانستید که می تواند سطح قند خون شما را در روز بعد افزایش دهد؟ علاوه بر این، اعصاب شما را خراب کرده و تنظیم هورمون های شما را بهم می ریزد. خواب را در اولویت قرار دهید: صفحه نمایش را خاموش کنید، و هر شب ۸ ساعت خواب کافی و با آرامش داشته باشید.

۷.تحرک داشته باشید

تمرین منظم باعث افزایش کارایی انسولین در بدن شما می شود. تحرک داشتن برای کاهش قند خون ضروری است، بنابراین محل تمرین خود را مشخص کنید. پیاده روی کنید، چند نوبت شنا کنید، یوگا انجام دهید، چیزی که دوست دارید و لذت می برید را انجام داده و آن را بخشی از هر روز کاری خود قرار دهید.

تحرک داشتن عامل کاهش قند

۸.وزن خود را کنترل کنید

وزن اضافی روی بدن شما فشار می آورد و قند خون شما را بالا می برد. تغییرات کوچک هر روز می تواند شما را به سمت یک وزن سالم تر حرکت دهد. هر روز وعده های غذایی و تنقلات خود را بنویسید تا تصور بهتری از چیزی که می خورید را داشته باشید. راهی برای تحرک روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ای در روز پیدا کنید. حتی کاهش وزن چند گرمی در روز می تواند تفاوت بزرگی را در درازمدت ایجاد کند.

۹.داروهای دیابت را سر وقت مصرف کنید

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می توانند بدون نیاز به دارو درمان کنند. فقط دکتر شما می تواند این را اعلام کند. اگر شما به انسولین یا سایر داروها نیاز دارید، حتی اگر احساس سلامتی می کنید، آنها را همانطور که دستور داده شده باید مصرف کنید. آنها تاثیر مستقیمی روی سطح قند خون شما دارند و به شما کمک می کنند تا میزان بالا یا پایین رفتن قند خون را کنترل کنید.

۱۰.خانواده، مفید در بهبود دیابت

دیابت یک امر خانوادگی است. اگر افرادی که با شما زندگی می کنند (و غذا می خورند) در مورد آنچه که سالم هست و آنچه که مضر است اطلاع داشته باشند، باعث می شود قند خون خود را بسیار ساده تر مدیریت کنید.

خانواده، مفید در بهبود دیابت

تصور کنید که خانواده شما، یک کلاس متشکل از همسر و فرزندانتان است، پس به سرعت سبک زندگی دیابتی را اجرا کنید.

۱۱.عاقلانه سفر کنید

دیابت نباید شما را زمین گیر کند. شما می توانید قند خون خود را در حالی که بیرون از منزل هستید و حتی زمانی که سفر می کنید کنترل کنید.

 فقط چند کار مقدماتی را باید انجام دهید. قبل از هر سفر با دکتر خود صحبت کنید. هرگز بدون دارو و یا تنقلات خانه را ترک نکنید. و بیشتر از آنچه که فکر می کنید نیاز دارید از هر دو بردارید.

۱۲.فشارهای روانی را کم کنید

هنگامی که استرس زیاد است، هورمونی در بدن شما به نام کورتیزول که مقدار بیش از حد آن تنظیم قند در بدن را مختل می کند بالا می رود.

اگر شما می توانید استرس را از زندگی خود بیرون کنید، آن را انجام دهید. اگر نه، چگونگی مواجهه با آن را تغییر دهید: مدیتیشن، خوردن و خوابیدن عالی، رفتن به مشاوره و ورزش کردن. مراقبت از سلامت روان نیز باعث افزایش سلامت جسمی شما می شود.

۱۳.به موقع بنوشید

دیابت می تواند بدن شما را خشک کند. هنگامی که این اتفاق بیافتد، خون شما تلاش می کند تا میزان شکر را پایین نگه دارد. این باعث می شود شما بیشتر به حمام بروید که حتی آب بیشتری از شما کاسته می شود پس صبر کنید، تا وقتی احساس تشنگی نکردید آب ننوشید.

نوشیدن آب به موقع

 یک بطری آب را که دوست دارید پیدا کنید و آن را همه جا حمل کنید. میزان دریافتی شما حداقل ۸ فنجان آب در روز باید باشد. همچنین در مورد کافئین نیز سختگیری نکنید.

۱۴.چربی های خود را فیلتر کنید

بدن شما برای انرژی نیاز به چربی دارد. اما انواع مضر آن مانند چربی اشباع و ترانس می تواند برای قند خون شما بد باشد.

چربی های سالم مانند امگا ۳، و غیر اشباع را مصرف کنید. به جای گوشت قرمز سراغ ماهی و گوشت بدون چربی بروید. اجتناب از غذاهای سرخ شده. لبنیات کم چرب را انتخاب کنید و به سس ها نه بگویید.

۱۴ نکته درباره کنترل قند خون بیماران دیابتی بیان شد. امیدواریم توانسته باشیم کمک کوچکی به این بیماران و خانواده های آنان کرده باشیم.

منبع خبر: سایت webmd

مجتبی عبدی