گوش دادن موثر چه نقشی در درمان بیمار دارد؟

گوش دادن موثر پزشکی

در این مقاله به بررسی مهارت گوش دادن موثر در ارتباطات پزشکی خواهیم پرداخت و مهارت های گوش دادن موثر در حرفه پزشکی را بررسی خواهیم کرد.

همان طور که می دانیم رشد تکنولوژی در سده اخیر بسیار زیاد بوده است و از حدود بیست سال گذشته تا امروز این میزان رشد بسیار چشمگیر بوده است.

بنابراین امروزه استفاده از دستگاه های تشخیص پزشکی مانند انواع و اقسام دستگاه های تصویربرداری پزشکی و انواع آزمایش های غربالگری و تشخیصی در درمان بیماری ها بسیار کمک کرده است.

مشکلات تکنولوژی در گوش دادن موثر پزشک

اما اتفاق بدی که در این بین با رشد تکنولوژی اتفاق افتاده است، توجه بیش از حد به گوشی تلفن همراه است که مطالعات متعددی اثبات کرده، میزان تمرکز و توجه ما را کم کرده است.

در این بین، هنوز پایه و اساس تشخیص های پزشکی بر اساس مشاهدات و مکالمه بین پزشک و بیمار اتفاق می افتد. پس وجود تکنولوژی از یک سمت باعث بهبود درمان شده اما از طرفی به دلیل استفاده همه ما از جمله پزشکان از گوشی های تلفن همراه، باعث آسیب به بحث درمان بیماران شده است.

اینجا است که متوجه می شویم هر تکنولوژی علاوه بر مزایایی که دارد معایبی نیز همراه خود خواهد داشت.

حال می خواهیم بررسی کنیم، گوش دادن موثر آیا مهارتی است که باید آموزش ببینیم یا صرفا شنیدن صحبت های طرف مقابل است.

حقیقت این است که گوش دادن به این معنا نیست که فقط به صحبت های طرف مقابل بدون تمرکز گوش کنیم. البته حتی اگر با تمرکز هم به صحبت های طرف مقابل خود گوش دهیم هم کافی نیست.

خیلی مواقع پیش آمده است که فردی با ما صحبت می کند و ما به جای اینکه واقعا به او گوش دهیم حواس ما به جای دیگری پرت می شود. همه این مثال ها، نمونه هایی از گوش دادن غیر موثر است.

گوش دادن موثر در واقع چیزی فراتر از این ها است.

پس منظور ما از گوش کردن، صرفا اینکه صدای بیمار را بشنویم نیست. بلکه مهارتی است که واقعا به تمرکز و استفاده از چند تکنیک نیاز دارد.

گوش دادن موثر چیست؟

گوش دادن موثر، یعنی اینکه تمام تمرکز ما روی گفته های طرف مقابل باشد و سعی کنیم کاملا حرف طرف مقابل را درک کنیم و با صبوری اجازه دهیم صحبت فرد تمام شود.

معنی گوش دادن موثر، در دنیای پزشکی هم به همین صورت است. نیاز است که به صحبت های بیمار با دقت گوش دهیم و تا انتها اجازه دهیم صحبت های بیمار تمام شود.

یک تحقیق در آمریکا انجام شده و متوجه شدند که پزشکان فقط بعد از گذشت ۱۸ ثانیه به طور متوسط از گوش دادن به حرف بیمار خسته می شوند و حرف بیمار را قطع می کنند.

از آنجایی که شرح حال گیری از بیمار، مهمترین قسمت درمان است و بیمار با جزئیاتی که برای پزشک خود مطرح می کند در درمان بیماری خود به پزشک کمک می کند بنابراین وقتی صحبت بیمار را قطع می کنیم باید بدانیم امکان خطای پزشکی افزایش می یابد.

پس لازم است که این مهارت کلیدی و مهم را آموزش ببینیم تا بتوانیم به خوبی بیمار را معالجه و درمان کنیم.

صبور باشیم! اجازه دهیم بیمار صحبت خود را تمام کند

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که نباید صحبت بیمار را قطع کنیم. اکثر پزشکان از این می ترسند که اگر بیمار شروع به صحبت کند، دیگر فرصتی برای معاینه پیش نخواهد آمد و بیمار هنوز پشت سر هم در حال توضیح دادن خواهد بود.

در ادامه همان تحقیق در آمریکا، گروهی از پزشکان را آموزش دادند که در میان صحبت های بیمار، صحبت نکنند و به دقت به گفته های آن ها گوش کنند. نتایج این تحقیق بسیار شگفت انگیز است.

زمانی که پزشکان تصور می کردند که بیمار صحبت خواهد کرد بسیار کمتر از حد تصور پزشکان بود. به طور متوسط نشان دادند که اگر پزشک حرف بیمار را قطع نکند در مدت ۹۲ ثانیه شرح حال خود را بیان خواهد کرد.

چیزی که پزشکان اصلا فکرش را هم نمی کردند که فقط ۹۲ ثانیه به طول می انجامد. البته در بعضی مواقع این عدد پایین یک دقیقه بوده است ولی به طور میانگین یک دقیقه و نیم زمان سپری شده است.

نتایج کامل این تحقیق در کتاب “آنچه شما می گوید، آنچه پزشک می شنود” نوشته دکتر دنیل افری و ترجمه دکتر افروز معتمد بیان شده است.

گوش دادن در پزشکی

در حین صحبتِ بیمار، از سر خود استفاده کنیم!

یکی از مهارت هایی که لازم است در گوش دادن موثر تمرین کنیم این است که هنگام صحبت بیمار در مواقعی سر خود را تکان دهیم تا بیمار متوجه گوش دادن ما شود. اگر بیمار احساس کند که به صحبت های او گوش داده نمی شود قطعا نمی تواند به خوبی تمام ماجرا را تعریف کند.

پس سعی کنیم در حین صحبت های بیمار از سر خود به نشانه تایید و متوجه شدن منظور او استفاده کنیم.

برای گوش دادن موثر، باید با بیمار همدلی کنیم

یکی از نشانه های گوش دادن موثر این است که بیمار باید احساس کند که پزشک برای او اهیمت قائل است و به صحبت های او گوش می کند. حال برای آنکه این احساس در بیمار ایجاد شود بایستی پزشک با بیمار خود همدلی کند.

همدلی به این معنا است که بتواند داد و ستد روحی کند و با احترام و خوش رویی شرایط بیمار را درک کند.

برای اینکه احساس همدلی خوبی بین شما و بیمار شکل بگیرد، چند سوال است که می توانید از بیمار خود بپرسید تا بیمار را متوجه کنید که تمام مدت به صحبت شما گوش می کنم.

سوال هایی که در برای همدلی به شما کمک خواهند کرد، این سوالات است:

  • بیشتر درباره این موضوع (درد، بیماری، علائم و …) توضیح دهید.
  • نظر خود شما چیه ؟ (مثلا چرا به این بیماری مبتلا شدید؟ یا چرا فکر می کنید الان بیمار هستید؟)
  • اجازه بدید ببینم درست متوجه صحبت شما شدم؟ (تکنیک فوق العاده که گفته های بیمار را خلاصه می کنید تا هم بفهمید منظور بیمار را درست متوجه شدید و هم احساس گوش دادن را به بیمار منتقل کنید)
همدلی کردن پزشک با بیمار

لحن خود را متناسب با بیمار تنظیم کنیم

تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که به دوستی که سالیان دراز است او را ندید بر می خورید و از او با خوشحالی حال و احوال می کنید. ولی متوجه می شوید که دوست قدیمی شما کمی ناراحت است و بعد که دلیل را از او جویا می شوید متوجه می شوید که یکی از اقوام درجه یک او فوت کرده است.

حالا چه حسی دارید؟ از اینکه شما خوشحال بودید و دوست شما ناراحت بوده است چه حسی پیدا می کنید؟ اصلا دوست شما نسبت به برخورد شما چه حسی خواهد داشت؟

چگونه لحن خود را با بیمار تنظیم کنیم؟

تکنیک بعدی که توجه به آن بسیار مهم است، این است که بدانیم برای گوش دادن موثر باید به لحن بیمار خود توجه کنیم. وقتی بیماری خوشحال است ما نیز باید مانند او خوشحالی را به نمایش بگذاریم و وقتی ناراحت است اگر ما خوشحال باشیم حس خوبی به بیمار منتقل نخواهد شد.

برای اینکه حس همدلی خود را به بیمار درست منتقل کنیم لازم است به لحن چند جمله اول بیمار دقت کنیم. خیلی کار سختی نیست. اوایل شاید انجام آن کمی انرژی بر باشد اما بعد از گذشت چند هفته این روند آسان می شود و به صورت خودکار می توانیم لحن خود را با لحن بیمار خود یکسان کنیم.

همان طور که در این مقاله بررسی کردیم، متوجه می شویم، گوش دادن به بیمار کار خیلی راحتی نیست و نیاز به زمان و دقت زیادی دارد که شاید انجام آن در بعضی شرایط غیر ممکن به نظر برسد ولی اگر این مهارت ها را سعی کنیم تمرین کنیم.

خواهیم دید بعد از چند هفته مسیرهای عصبی آن در مغز ما شکل می گیرد و گوش کردن را برای ما ساده می کند.

امیدوارم مهارت هایی که در این مقاله بررسی کردیم، برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشد و بتوانید با پیاده سازی این مهارت ها، یک ارتباط دوطرفه صمیمانه با بیمارانتان برقرار کنید و به آرام کردن قلب بیمارانتان کمک کنید و به تشخیص دقیق تر و کامل تری دست پیدا کنید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 17 آذر 1398 / 5:00 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *