کمک بیش از حد به سالخوردگان

زمانی که با علم نوروساینس آشنا می شویم، دنیای جدیدی به روی ما باز می شود و دید تازه ای به دنیا پیدا می کنیم. انعطاف پذیری عصبی در بحث کمک کردن های بیش از حد به سالخوردگان خیلی صریح صحبت کرده است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

یکی از این موارد، بحث برخورد با افراد سالمند در خانواده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی این مورد بپردازیم.

کمک بیش از حد به سالخوردگان درست است؟

اکثر ما در خانواده، افراد مسنی را دیدیم که احساس ناتوانی می کنند و فکر می کنند دیگر نمی توانند راحت حرکت کنند.

یا شاید واقعا احساس ناتوانی نداشته باشند و بیشتر نگران از این موضوع باشند که دچار شکستگی در دست و پا شوند و یا مواردی از این دست.

در این مواقع معمولا کوچکتر ها، از سر دلسوزی با این جریان فکری موافق می شوند و اجازه می دهند آن مادر یا پدر یا آن مادربزرگ و پدربزرگ دیگر کاری در خانه انجام ندهند و از بیشتر موقعیت ها به راحتی فرار می کنند.

مثلا اگر بنا به خرید، یا رفتن به یک مهمانی باشد به راحتی از رفتن به آن امتناع می کنند و کوچکتر ها هم هیچ اصراری برای به چالش کشیده شدن بزرگتر ها انجام نمی دهند.

اینجاست که یکی از قوانین نوروپلاستیسیتی به کمک ما می آید.

کمک بیش از حد به سالخوردگان

احساس ناتوانی در سالخوردگان

قوانین نوروساینس در کمک بیش از حد به سالخوردگان

قانونی در نوروساینس وجود دارد به اسم قانون Use it or Lose it.

این قانون می گوید اگر می خواهید اعضا سالمی داشته باشید، حتما باید از آن ها استفاده کنید و گرنه به مرور زمان از دستشان خواهید داد.

زمانی را فرض کنید که برای مدتی به باشگاه بدنسازی می رویم و با وزنه زدن ماهیچه های دست خود را قوی تر می کنیم. پس زمانی که ورزش می کنیم و از عضلات دستمان استفاده می کنیم، روزبه روز قوی تر می شود.

برعکس این قضیه هم درست است. اگر برای مدتی از ماهیچه های خود استفاده نکنیم به مرور زمان ضعیف تر می شوند و تحلیل می روند.

برای همین است که می بینیم افرادی که برای مدتی روی تخت بیمارستان بیهوش هستند بعد از مدت کوتاهی عضلات آن ها ضعیف و از کار افتاده می شود. زیرا از آن عضلات استفاده نشده است.

ارتباط قانون ” Use it or Lose it” با سالخوردگان

با دانستن این نکته، متوجه می شویم برای آن که هر کدام از ما اعضا بدن سالمی داشته باشیم، باید از آن ها استفاده کنیم. حال این اعضای بدن حتی مربوط به سیستم های عصبی ما هم هستند. برای مثال برای حافظه نیز این قانون صادق است.

خیلی پیش می آید که در یک جمع دورهمی زمانی که فرد مسنی خاطره ای را به یاد نمی آورد، کوچکتر ها بلافاصله با بیان آن خاطره اجازه نمی دهند، فرد مسن کمی به قوه حافظه خود فشار بیاورد.

به همین دلیل، هرچه بیشتر این موضوع تکرار شود، باعث ضعیف تر شدن حافظه فرد خواهد شد. بهترین رفتاری که کوچکتر ها در آن جمع می توانند انجام دهند این است که چند لحظه ای سکوت کنند.

دلسوزی های بیش از حد

یکی دیگر از اشتباهاتی که در ابتدای مقاله هم اشاره شد این است که جلوی کارهای روزمره ای که سالخوردگان خودشان انجام می دهند را می گیریم.

مثلا می گوییم دیگر لازم نیست شما غذا درست کنید، شما دیگر لازم نیست خرید کنید. شما دیگر لازم نیست چایی بریزید و کلی از این موارد.

با این دلسوزی بیش از حد، نه تنها به آن ها خدمت نمی کنیم بلکه روزبه روز عضلات و ماهیچه های آن ها را ضعیف می کنیم.

یک نکته پرانتزی: با توجه به این قانون دادن عصا به افراد سالخورده زمانی که هنوز واقعا می تواند حتی با سختی راه بروند، یک اشتباه است.

پیشنهاد می کنیم، حتی بعضی وقت ها پیشنهاد کارهای جدید دهید، مثلا سفر به شهرهای جدید، کلاس های آموزشی و یادگیری یک مهارت جدید. تحقیقات نوروسانیس ثابت کرده است که این چالش ها به فعالیت مغز کمک می کند و باعث می شود مغز سلول های عصبی خود را بازیابی می کند.

مقاله ساخت مسیر عصبی را ملاحظه کنید تا متوجه شوید در هر سنی می توان یک مهارت جدید آموخت.

کمک بیش از حد به سالخوردگان
پیشنهاد کارهای جدید به سالخوردگان که معمولا با جواب نه همراه است. دلیل آن را بیان کنید تا به صورت منطقی حرف شما را قبول کنند.

مواظب باشیم از آن طرف بوم نیوفتیم

البته لطفا از آن طرف بوم هم نیوفتیم. منظور ما این نیست که اصلا به سالخوردگان کمک نکنیم. بلکه منظور این است به خاطر اینکه احساس ناتوانی می کنند به آن ها کمک نکنیم. باید به آن ها انگیزه و انرژی بدهیم که کارهای روزمره شان را انجام دهند و از سر خستگی و ناتوانی از انجام کارها فرار نکنند.

حتی برای اینکه از دست ما دلخور نشوند پیشنهاد می کنم حتما دلیل آن را هم بگوییم که فقط برای سلامتی خودشان است.

البته این قانون تا جایی صادق است که فرد سالخورده، ناتوان نشده باشد. پس خوب است بدانیم این قانون برای پیشگیری است نه درمان.

لطفا تجربیات خود را از انجام دادن یا ندادن این قانون برای بزرگتر ها با ما در میان بگذارید.

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.