کلیه شبیه سازی شده از سلول های بنیادی

دانشمندان دانشگاه اوترخت، توانستند با موفقیت کلیه شبیه سازی شده ای از سلول های ادراری را ایجاد کنند. این ابداع می تواند منجر به ایجاد دامنه وسیعی از درمان های جدید شود که درمان بیماران کلیوی را آسانتر خواهد کرد.

در نتیجه پیشرفت های چشمگیری که در مطالعات سلول های بنیادین بوجود آمده است، محققان توانسته اند اعضایی همچون روده کوچک، کبد، ریه و پانکراس را در آزمایش رشد دهند. به تازگی با پیشرفت نوع جدیدی از سلول های بنیادین، دانشمندان این عرصه توانستند این آزمایشات را برای کلیه نیز انجام دهند. در این تحقیق، محققین دانشگاه اوترخت برای اولین بار از سلول های بنیادین خود فرد بیمار استفاده کرده اند. اثبات شده است که سلول های ادراری برای این هدف مناسب می باشند.

ساختار کلیه شبیه سازی شده

کلیه شبیه سازی شده تولید شده در آزمایشگاه شبیه به یک کلیه طبیعی نیست. اما ساختار سلولی ساده آن موجب می شود تا در بسیاری از ویژگی ها با یک کلیه واقعی مشابهت داشته باشد. بنابراین محققان از آن برای مطالعه برخی بیماری های کلیوی میتوانند استفاده کنند.

هانس کلورس استاد ژنتیک مولکولی از دانشگاه اوترخت گفته است: “ما می توانیم از این کلیه شبیه سازی شده برای مدل سازی اختلالات مختلفی مثل: بیماری های کلیوی ارثی، عفونت ها و سرطان استفاده کنیم. این کار به ما اجازه می دهد تا درباره جزئیات مشکلاتی که وجود دارد مطالعه کنیم. این کلیه شبیه سازی شده به ما درباره نحوه کار یک کلیه سالم اطلاعاتی را می دهد. در آینده، ما شاهد پیشرفت در درمان نارسائی های کلیوی خواهیم بود.”

اگر مایل به مطالعه بیشتر در زمینه اخبار پزشکی هستید می توانید مقاله مربوط به ترجمه سیگنال های مغزی به گفتار را نیز مطالعه کنید.

کلیه شبیه سازی شده

بیماران کلیوی که مجبور به عمل پیوند کلیه می شوند در خطر ابتلا به عفونت های ویروسی خواهند بود. متاسفانه، امروزه درمان موثری برای این مشکل وجود ندارد.

مارین ورهار یکی دیگر از اساتید دانشگاه اوترخت که در زمینه نفرولوژی آزمایشگاهی فعالیت می کند گفته است:

“ما در آزمایشگاه می توانیم به این کلیه شبیه سازی شده، یک عفونت ویروسی که بیماران کلیوی بعد از عمل پیوند دچار آن می شوند را بدهیم. سپس می توان اثبات کرد که آیا این عفونت می تواند توسط داروی مشخصی درمان شود یا خیر. همچنین می توان از کلیه شبیه سازی شده ای که از بافت یک فرد که دارای سرطان کلیه است برای مطالعه درباره سرطان کلیه استفاده کرد.”

ورهار اضافه می کند که با همکاری با پزشکان، محققین و متخصصین فنی امیدوار است تا درمان های بیماران کلیوی را ارتقا ببخشد و در بلند مدت آرزو داریم تا از کلیه شبیه سازی شده برای ساخت یک کلیه با عملکرد واقعی استفاده کنیم ولی هنوز راه طولانی در پیش داریم.

منبع خبر: دانشگاه اوترخت

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.