کاهش آریتمی قلبی توسط نرم افزاری جدید

توانایی پمپاژ خون توسط قلب به وسیله ی فعالیت الکتریکی کنترل می شود که باعث می شود سلول های ماهیچه قلب، منقبض و شل شوند. در بیماری های مشخصی مثل آریتمی قلبی ، فعالیت الکتریکی این عضو بدن تحت تاثیر قرار می گیرد.

محققان قلب می توانند با استفاده از نگاشت نوری و الکترودی، رفتار الکتریکی قلب را ثبت و آنالیز کنند، اما استفاده وسیع از این تکنولوژی ها به دلیل کمبود نرم افزار مناسب دارای محدودیت هایی می باشد.

متخصصین قلب و عروق و همچنین متخصصین کامپیوتر در دانشگاه بیرمنگام با همکاران خود در بریتانیا و استرالیا تلاش کردند تا الکترومپ را که یک نرم افزار متن باز برای پردازش، آنالیز و نگاشت داده های پیچیده قلبی است ایجاد کنند. به رهبری محققان دانشکده علوم کامپیوتر و موسسه علوم قلب و عروق دانشگاه بیرمنگام، این تیم بین المللی یافته های خود را در مجله Scientific Reports به چاپ رساند.

آریتمی قلبی بیماری کشنده است

سی تی اسکن قلبی عروقی جدید زیمنس هم رونمایی شد. با ما در این مقاله همراه باشید تا با تغییرات و به روزرسانی های این دستگاه خارق العاده آشنا شوید.

تاثیر تحقیقات بر درمان آریتمی قلبی

دکتر کاشف راجپوت، مدرس ارشد و مدیر برنامه های علوم رایانه در دانشگاه بیرمنگام دبی، اظهار داشت: ” ما معتقدیم که الکترومپ تحقیقات ابتکاری قلبی را تسریع می بخشد و منجر به استفاده گسترده از تکنولوژی های نگاشت می شود که به جلوگیری از بروز آریتمی قلبی کمک می کند.”

این برنامه یک ابزار انعطاف پذیر متن باز قوی برای پردازش می باشد و با استفاده از استراتژی های آنالیز داده جدیدی که ما ایجاد کرده ایم، این نرم افزار درک عمیق تری از بیماری های قلبی، به ویژه مکانیسم های مبتنی بر آریتمی قلبی کشنده را فراهم می کند. “

بروز و رواج بیماری قلبی هرساله در حال اضافه شدن است، اما پیشرفت در پیشگیری و درمان، نیاز به درک بهتری از رفتار الکتریکی قلب دارد.

داده های مربوط به این رفتار را می توان با استفاده از تست های الکتروکاردیوگرام جمع آوری کرد، اما اخیرا، نگاشت نوری، اندازه گیری های گسترده ای از فعالیت های قلبی عروقی را در جزئیات بیشتر انجام داده است. بینشی که از آزمایش های نگاشت نوری بدست آمده ، به محققان درک بهتری از آریتمی قلبی پیچیده و رفتار الکتریکی در بیماری های قلبی داده است.

دکتر داور پاولویچ سرپرست موسسه علوم قلبی عروقی دانشگاه بیرمنگام گفت : “افزایش دسترسی به سخت افزار نگاشت نوری در آزمایشگاه منجر به توسعه این تکنولوژی شده است، اما محدودیت های مربوط به پردازش و آنالیز داده مانع از فهم بیشتر و کاربرد وسیع تر آن شده است. نرم افزار جدید می تواند در محیط زنده، مدل حیوانات، محیط سلولی و… پدیده آریتمی قلبی را تشخیص داده، نگاشت کند و آنالیز نماید.”

منبع خبر: دانشگاه بیرمنگام

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.