چگونه شرح حال بیماری را مطرح کنیم؟

شرح حال بیماری

زمانی که به پزشک مراجعه می کنیم چگونه شرح حال بیماری خود را برای پزشک بازگو می کنیم؟ سوال بسیار مهمی است که بعضی مواقع به دلیل شرح حال نادرست ما، پزشک به اشتباه می افتد و در نهایت به تشخیص اشتباه منجر می شود.

واقعا تا به حال به این موضوع فکر کردید؟ اگر واقعا بدانیم که به پزشک خود چه بگوییم شاید بسیاری از خطاهای ادراکی پزشکی هم از بین برود.

حتی دانستن این موضوع در تعامل بین پزشک و بیمار هم بسیار کمک می کند.

اگر واقعا بدانیم که زمان مراجعه به پزشک چگونه شرح حال بیماری خود را بیان کنیم شاید ترس ما از رفتن به پزشک هم کمتر شود.

دقت کردید زمانی که بیمار می شویم از رفتن به مطب پزشک و یا مرکز درمانی طفره می رویم. یکی از دلایل این قضیه دقیقا همین نکته است. زیرا واقعا نمی دانیم چطور برای پزشک، بیماری خود را توضیح دهیم.

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که جز مکانیزم های دفاعی مغز است که در آینده در مقاله ای جداگانه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

از آنجا که ارتباط برقرار کردن با محیط جدید و افراد جدید به دلیل عملکرد مغز موضوعی استرس زا است بنابراین اگر یک پروتکل و سبک درست ارتباطی برای برقراری ارتباط با پزشک داشته باشیم قطعا مغز خزنده خود را هم آرام کردیم.

بنابراین خوب است یاد بگیریم زمان مراجعه به پزشک چگونه باید شرح حال خود را بیان کنیم تا پزشک نیز بتواند به درستی بیماری ما را تشخیص دهد.

آماده کردن داستان بیماری

اولین قدم برای شرح حال دادن درست و اصولی بیماری برای پزشک، این است که قبل از رفتن به پزشک در ذهن خود روند شروع بیماریمان را در ۲ تا ۳ دقیقه کاملا بسازیم و یا حتی با همراهمان تمرین کنیم.

واقعا چه اشکالی دارد؟ شاید خنده دار به نظر برسد ولی واقعا تمرین کردن به مدت ۱۰ یا ۱۵ دقیقه شاید از بروز مشکلات بزرگتر در آینده چلوگیری کند. پس لطفا برای سلامتی خودمان هم که شده، تمرین کنیم.

البته شاید بپرسید معمولا زمانی که به پزشک می رویم اینقدر دیر شده است که حتی توان صحبت کردن هم نداریم چه برسد به اینکه بخواهیم درباره بیماری مان داستان تعریف کنیم و تمرین کنیم.

حرف شما کاملا درست است! اینجاست که باید همراه ما این داستان چند دقیقه ای را برای پزشک آماده کند.

پس لطفا از همراهتان بخواهید این روند را برایتان بازگو کند و یا اگر شما همراه بیمار هستید، در ذهن خود این روند را تمرین کنید.

حتما تا به حال بخشی به نام تریاژ را در بیمارستان دیدیم. فکر می کنید تریاژ چیست؟ و چه کاربردی در بیمارستان ها دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

تبریک می گویم. نخستین گام، را طی کردیم. با توجه به اینکه آماده کردن داستان از یک موضوع معمولا کار سختی نیست و همه ما در زندگی قطعا زیاد داستان شنیدم و برای دیگران داستان گفته ایم، بیشتر از این درباره آن توضیح نخواهیم داد.

اما ادامه ماجرا مهم تر است. زیرا شما داستان را آماده کردید اما شاید پزشک شما حوصله شنیدن داستان را نداشته باشد.

پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

شرح حال بیماری
شرح حال بیماری

درخواست از پزشک برای بیان شرح حال بیماری

در قدم بعدی زمانی که داستان بیماری خود یا همراهتان را آماده کردید باید بتوانید به صورت کامل بیماری را برای پزشک شرح دهید.

با توجه به اینکه بعضی مواقع بیماران روند تعریف کردن داستان بیماری خود را در حدود یک ربع تا نیم ساعت طولانی می کنند، دید بعضی از پزشکان نسبت به شنیدن داستان بیماری فرد مثبت نیست.

بنابراین اگر شما داستان بیماری خود یا همراهتان را در حد ۲ یا ۳ دقیقه آماده کردید، لطفا به پزشک خود بگویید:

آقا/خانم دکتر، اگر اجازه دهید روند بیماری را ظرف ۲ تا ۳ دقیقه خدمتتون مطرح می کنم. کاملا متوجه تنگی وقت شما هستم. برای همین از قبل روند بیماری رو آماده کردم تا خیلی سریع شما را در جریان روند بیماری قرار دهم.

با اینگونه برخورد، پزشک شما ناراحت نمی شود و حتی پزشک متوجه می شود که شما هم از کمبود وقت پزشک خود مطلع هستید و هم حس احترام برای پزشک خود قائل شدید.

به همین راحتی می توانید در دو مرحله خیلی سریع و راحت با پزشک خود ارتباط برقرار کنید.

تکنیک بسیار موثر برای بیان شرح حال

تا اینجا اگر درست پیش رفته باشید پزشک در جریان روند بیماری شما قرار می گیرد و می تواند با اطلاعات کاملی که از شما دریافت کرده است، درمان بیماری شما را تشخیص دهد.

اما یک تکنیک ساده و بسیار پر اهیمت برای اینکه پزشک خود را نسبت به بیماری خود حساس کنید، وجود دارد که آن هم استفاده از تکنولوژی است.

استفاده از تکنولوژی

شاید باور نکنید ولی می توانید از تکنولوژی به بهترین نحو ممکن برای بیان بیماری خود استفاده کنید.

با توجه به منابع بسیار زیاد از انواع بیماری ها و علائم و نشانه ها در فضای اینترنت، خواهش می کنم قبل از مراجعه با پزشک، علائم بیماری خود را در اینترنت سرچ کنید و ببینید برای علائم بیماری شما چه بیماری هایی وجود دارد.

قطعا تعجب می کنید وقتی ببینید چه بیماری هایی برای علائم بیماری شما ذکر شده است. یک بار امتحان کنید.

در اولین قدم لطفا اصلا نترسید! قرار نیست شما هیچ کدام از آن بیماری ها را داشته باشید و قرار نیست به خود تلقین کنید که وای من چه بیماری وحشتناکی گرفتم.

دوستانی که در حیطه قانون جذب فعالیت می کنند لطفا خرده نگیرند. چون قرار نیست با این روش به خودمان تلقین کنیم که ما بدترین بیماری را گرفتیم. فقط قرار است از این تکنیک استفاده کنیم تا پزشک خود را نسبت به بیماری مان حساس کنیم.

بیان بدترین حالت در شرح حال بیماری

لطفا یکی دو مورد از آن بیماری ها را یادداشت کنید.

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید بعد از بیان شرح حال، به پزشک بگویید:

آقا/خانم دکتر، من در اینترنت سرچ کردم و متوجه شدم علائم بیماری من، شبیه به بیماری ….. هم هست. مبادا من مبتلا به این بیماری شده باشم؟

با این سوالی که از پزشک خود با لحن نگران خود می پرسید، پزشک را نسبت به بیماری خود حساس می کنید.

حساس شدن پزشک
حساس شدن پزشک نسبت به علائم بیماری

پزشک بعد از پرسش شما قطعا به فکر فرو می رود تا ببیند آیا تمام جوانب را سنجیده است یا خیر. حتما از این تکنیک استفاده کنید و ببینید از چه خطاهای پزشکی که جلوگیری نمی کند.

بعد از بیان این صحبت، به احتمال زیاد پزشک آزمایش های بیشتر و یا تصویربرداری از بافت مورد نظر شما انجام خواهد داد.

البته نکات بیشتری هم برای نحوه ارتباط بیمار با پزشک وچود دارد که در مقالات بعدی، حتما به بررسی آن ها می پردازیم. اما عمل کردن به همین چند نکته ساده برای شروع ارتباط با پزشک کافی است.

از شما ممنونم که این مقاله را مطالعه فرمودید و برای آرامش قلب خود اهمیت قائل هستید. اگر تمایل دارید، در قسمت دیدگاه ها تجربه خود را درباره شرح حال بیماری خود یا اطرافیانتان با ما به اشتراک بگذارید.

همین طور اگر پزشک یا دانشجوی رشته پزشکی هستید، پیشنهاد می کنم مقاله مهارت های ارتباطی پزشک (مخصوص دانشجویان انترن و استاژر) را نیز مطالعه کنید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • سیروان کشور دوست 9 فروردین 1398 / 1:06 قبل از ظهر

  اقای تولایی عزیز ،فیلم معرفی سایت شما رو نگاه کردم. یک کپی کودکانه با سایت استاد بهرامپور بود ! نوع صحبت کردن شما ، حرکات دست ، زاویه دوربین و حتی شعار شما (جایی که تلاش میکنیم به قلب شما آرامش بدیم) همه و همه صد در صد از سایت استاد بهرامپور کپی شده.
  عزیز دل شما در بهترین حالت هم حتی نمیتوانید به گرد پای استاد برسید . به هر حال هر طور صلاح میدونید عمل کنید

  • اميرعلی تولايی 9 فروردین 1398 / 2:07 بعد از ظهر

   سلام جناب آقای کشور دوست
   از شما بابت نظری که در سایت ارسال کردید بسیار ممنونم.
   کاملا حس شما را درک می کنم که چقدر برای استاد بهرام پور عزیز، احترام و ارزش قائل هستید.
   از یک جهت خیلی خوشحالم و از یک جهت هم ناراحت.خیلی خوشحالم از این بابت که به قول شما در حد یک کپی کودکانه از سایت آقای بهرام پور ، فیلمی رو ضبط کردم و اهداف و رسالتی برای مجموعه ام پیدا کردم و فکر می کنم برای شروع کار تونستم آموزش های استاد عزیزم رو به ثمر بنشونم و آقای بهرام پور رو خوشحال کنم. و از همه مهمتر، حس خوبی هست که خودم در این راه پیدا کردم.
   اما از این جهت که خاطر شما مکدر شده، واقعا متاسفم و برای شما هم آرزو می کنم به اهداف و رسالتی که در زندگیتون مشخص کردید، دست پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.