چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شاید با خودتان بگویید این چه سوالی است دیگر. منظور از این که چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم چیست؟

شاید فکر شما به سمت این موضوع رفته باشد که در چه مرحله ای از بیماری خود به سراغ پزشک، بیمارستان یا مرکز درمانی برویم. ولی منظور ما در این مقاله این موضوع نیست. بلکه بیشتر می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه ساعت هایی بهتر است به پزشک مراجعه کنیم.

خب الان احتمالا این سوال برای شما پیش می آید که مگر تفاوتی بین ساعات روز و شب وجود دارد.


واقعا چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

باید به شما بگوییم، بله. کاملا این تفاوت وجود دارد. زمان مراجعه به بیمارستان، مطب یا مرکز درمانی در تشخیص صحیح بیماری بسیار نقش دارد.

یک تحقیق در یکی از مراکز درمانی در آمریکا که حدود ۹۰ هزار جراحی را در بیمارستان بررسی کرده است به نتایجی دست یافته است که بسیار جالب و حائز اهیمت است.

در این مرکز درمانی اتفاقات ناگوار در پرونده هایی که جراحی آن ها بین ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر شروع شده بود، بسیار بیشتر از ساعت های دیگر گزارش شده است.

حتما تا به حال چشممان بخشی به نام تریاژ در بیمارستان افتاده است. واقعا تریاژ چیست؟ و چه کاربردی در بیمارستان ها دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

بررسی گزارش یک مرکز درمانی

در این بررسی احتمال بروز مشکل در ساعت ۹ صبح حدود ۱ درصد بوده است و در ساعت ۴ بعد از ظهر به ۴/۲ درصد رسیده است. یعنی افزایش بیش از ۴ برابر در انجام جراحی ها.

به بیان دیگر اگر بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم متوجه می شویم که احتمال اینکه بعد از ظهر، یک داروی بیهوشی برای بیمار اتفاق ناگواری ایجاد کند، ۴ برابر نسبت به زمان صبح است.

بر اساس این مطالعات، با سپری شدن روز، در هر ساعت حدودا ۵ درصد احتمال تشخیص توده ها کمتر می شود. به طوری که در ساعت یازده صبح، پزشکان در بررسی های خود به طور متوسط حدود ۱/۱ توده را شناسایی کردند. اما این رقم در ساعت ۲ بعداز ظهر حدود نصف این میزان گزارش شده است.

بیشتر از این درباره آمار و ارقام این مرکز صحبت نمی کنیم ولی این گزارش درباره کلونوسوکوپی، تجویز آنتی بیوتیک و حتی شستن دست های پرستاران نیز بررسی شده است و نتایج همگی گویای این بوده است که در ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر اتفاقات ناگوار بیشتر اتفاق افتاده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

علت این اتفاقات ناگوار چیست؟

دلیل این قضیه کاملا روشن است. همه ما انسان هستیم و در ساعت هایی از شبانه روز دچار خستگی ذهنی و جسمی می شویم. فرقی بین افراد جامعه با پزشکان، پرستاران، متخصاصان و کادر اداری بیمارستان وجود ندارد. همه ما در درجه اول انسان هستیم و فیزیولوژی بدنی یکسانی داریم.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است حدودا ۷ ساعت بعد از بیداری، زمانی است که ذهن و جسم ما افت می کند.

بنابراین طبیعی است که در این ساعت، شاهد افت عملکرد خود باشیم و نتوانیم به عنوان یک پزشک، کارمند یا هر فرد دیگر در سِمَت خود به درستی تصمیم گیری کنیم. بنابراین بهتر است در این زمان ها که خستگی کادر درمانی نیز بالا است به پزشک مراجعه نکنیم.

خستگی پزشکان

برای شما چطور است؟

یک لحظه روز خودتان را نیز بررسی کنید. آیا از ابتدای روز تا انتهای روز با یک سطح از انرژی هستید. قطعا خیر! اگر کارمند اداری باشید قطعا تایم بعد از ناهار را درک کردید که چقدر احساس خستگی و خواب آلودگی آزار دهنده است و شاید حتی اجازه نداشته باشیم اندکی استراحت کنیم.

مطمئنا تایم استراحت، نکته ای است که شرکت های ایرانی نیز به مرور زمان متوجه اهیمت آن خواهند شد و آن را در سازمان خود پیاده سازی خواهند کرد.

البته راه حل هایی برای مراکز درمانی و به خصوص برای پزشکان و کادر جراحی جهت حل این مسئله وجود دارد که در مقاله ای جداگانه به آن اشاره خواهیم کرد و لینک مقاله را در زیر همین نوشته قرار خواهیم داد.

شما چه زمان هایی خسته می شوید

نتیجه گیری: بهترین زمان مراجعه به پزشک

بنابراین به عنوان بیمار و یا کسی که همراه بیمار است خوب است بدانیم بهترین زمان مراجعه به بیمارستان صبح ها تا نزدیک حدود ۲ بعد از ظهر و تایم بعدی از ساعت ۵ بعد از ظهر به بعد است.

البته اگر شرایط بیماری اضطراری باشد قطعا باید در این زمان هم به پزشک مراجعه کرد ولی دقت کنیم که می گوییم اگر این امکان برای ما وجود دارد بهتر است تا جایی که می توانیم از مراجعه به پزشک در ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر خودداری کنیم.

امیدوارم با مطالعه این مقاله متوجه شده باشید چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

مهارت های ارتباطی پزشکی، یکی از بهترین روش ها برای بازاریابی و افزایش درآمدزایی در مراکز درمانی است. با اولین مقاله ما در این زمینه همراه باشید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 26 آذر 1398 / 8:56 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۳ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.