چسب حرارتی بخیه جایگزین بخیه های سنتی

چسب حرارتی بخیه یک ازجدیدترین روش هایی است که به تازگی معرفی شده است و در حال گذراندن تست های آزمایشگاهی برای عرضه به بازار سلامت پزشکی است. ارائه این چسب، کار پزشکان را بسیار راحت تر خواهد کرد و برای بیماران نیز بسیار خوشایندتر از نواع قدیمی بخیه ها خواهد بود.

زخم ها و شکاف های بافت نرم بدن که معمولا با استفاده از نخ بخیه و یا منگنه های پوست بسته می شوند باعث می شود رد زخم بر روی پوست باقی بماند و این جای زخم برای بیماران بسیار ناخوشایند باشد.

در برخی موارد مانند جراحی های زیبایی، از چسب های مخصوصی برای جوش دادن بافت ها به هم استفاده می شود. با این حال، این چسب ها بعضا سمی بوده و سفت تر از بافت اصلی می شوند.

محققان شرکت Technion یک چسب حرارتی بخیه زیست سازگار تولید کردند که نرم بوده و همراه با یک تفنگ می تواند استفاده شود و زخم ها و برش ها را به سرعت و به آسانی می بندد و عوارض جانبی سمی نیز ندارد.

چسب حرارتی بخیه

نکات جذاب و شنیدنی درباره انواع فوبیا و ترس هایی که افراد به آن مبتلا شده اند را در لینک زیر با عنوان فوبیا چیست و انواع فوبیا کدامند؟ حتما بخوانید.

این چسب از ماده ای به نام پلی کاپرولاکتون اصلاح شده ساخته شده است که یک ماده بیولوژیک با نقطه ذوب پایین است و حالت جامد نرمی دارد. درست مانند یک تفنگ چسب حرارتی، مواد، مانند چسب حرارتی داخل تفنگ قرار می گیرد و با فشار دادن ماشه روی بافت هدف مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد چسب حرارتی بخیه

لوله تفنگ، حرارت را به چسب اعمال می کند و فشار اعمال شده به آن، باعث می شود چسب ذوب شود و از درون محفظه بیرون بیاید. این کار به پزشکان اجازه می دهد تا چسب حرارتی بخیه را به راحتی و با سرعت استفاده کنند.

با این حال، جالب توجه است که دستورالعمل خود چسب را می توان در طی آماده سازی به روش های مختلف اصلاح کرد، که باعث می شود نرم تر یا سخت تر شود، بیشتر یا کمتر چسبناک باشد یا نقطه ذوب متفاوتی داشته باشد.

به دلیل سادگی این چسب حرارتی بخیه، در آینده نزدیک کلینیک ها می توانند مشخصات دقیق مورد نظر خود را در یک گروه چسب خاص برای سازگاری هرچه بیشتر با بیماران سفارش داده و یا حتی سنتز مواد در داخل خانه انجام شود.

اگر چه مطالعات بالینی این چسب حرارتی بخیه و تفنگ آن باید انجام شود، اما در تست های آزمایشگاهی و بافت های موجودات زنده، زیست سازگاری و ایمنی آن در حیوانات نشان داده شده است.

برگرفته شده از : Technion

مجتبی عبدی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 24 خرداد 1399 / 10:34 قبل از ظهر

    امتیاز بینندگان:۱ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.