چرا کودکان از دکتر رفتن می ترسند؟

واقعا چرا کودکان از دکتر رفتن می ترسند؟ تا به حال به ریشه این ترس فکر کردید که چرا باید کودکان از پزشک و محیط های بیمارستانی ترس داشته باشند. لطفا با ما در این مقاله همراه باشید تا ریشه ترس کودک خود را بشناسیم و بتوانیم برای کاهش آن راهکارهایی پیدا کنیم.

در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و به تکنیک هایی برای کاهش ترس کودکان اشاره می کنیم. البته مطالب این مقاله بیشتر از جنس خرد است و شما را با عمق ترس های کودک آشنا می کند.

بنابراین شاید تکنیک هایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم به روز شوند ولی شما با ماهیت این ترس ها آشنا می شوید و می توانید تکنیک های خوب و بد را از هم تفکیک کنید.

شناخت ریشه ترس های کودکان

همه ما از زمان تولد، دارای مغزی بسیار پیچیده با عملکردی حیرت انگیز هستیم که شاید باورش هم سخت باشد.

مغز ما بر اساس علوم اعصاب از ۳ قسمت اصلی تشکیل شده است که در مقاله آشنایی با عملکرد مغز به صورت کامل در مورد آن صحبت کردیم.

به صورت خلاصه مغز ما از مغز قدیم یا خزنده، مغز میانی یا عاطفی و مغز منطقی یا نئوکورتکس تشکیل شده است.

شناخت مغزهای سه گانه

خیلی جالب است که اولین مغزی که در دوران جنینی و بعد از آن شروع به رشد می کند مغز خزنده است. این مغز وظیفه محافظت از ما در برابر خطرات احتمالی را بر عهده دارد.

این عملکرد مغز خود را در دوران نوزدای به صورت گریه نشان می دهد و مادر از گریه بچه متوجه می شود که آیا گرسنه است یا خیر. به عبارتی این مغز فرمان خطر بقا را توسط گریه کردن صادر کرده است.

بررسی رفتار های ما به عنوان پدر و مادر

حال اجازه دهید کمی به عقب برگردیم و برخورد خود را به عنوان مادر و پدر در زمان کودکی فرزندمان بررسی کنیم. شاید یکی از اساسی ترین ریشه های ترس به خاطر رفتارهای اشتباه ما به عنوان پدر و مادر بوده باشد.

به یاد می آورید زمانی را که کودکمان، کار بدی انجام داده و ما می خواهیم او را به انجام آن کار مجبور کنیم معمولا به ترفندهایی که به ظاهر جواب می دهند، رو می آوریم.

معمولا می گوییم: “عزیزم اگر این کار را نکنی میگم آقا دکتره بیاد آمپول بهت می زنه ها” و می بینیم که به سرعت به نتیجه دلخواه خود می رسیم ولی آیا واقعا این روش کارآمد هست و در طولانی مدت اثرات منفی بر روی کودک ما نمی گذارد.

ترس کودکان از پزشک

نگاه کردن دنیا از دید فرزند

بیایید از دید بچه به این حرف ما فکر کنیم. زمانی که کودک را می ترسانیم یعنی به مغز خزنده او به صورت ناخودآگاه فهمانده ایم که پزشک برای او ترسناک و آزار دهنده است و احتمال دارد عواقب بدی در انتظارش باشد.

این ترس منحصر به کودکی فرد نیست. حتی این فرزندان زمانی که بزرگ تر هم می شوند، این ترس همچنان آن ها را آزار می دهد و فکر می کنند که رفتن به پزشک و تزریق آمپول یا هر عمل لازم دیگر برای او خطرناک و استرس زا است.

پس لطفا ما به عنوان پدر و مادرهای جوان این اشتباه را نکنیم و با ترساندن کودکانمان از مواردی که واقعا صحت ندارد و صرفا برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت خودمان است خودداری کنیم.

این را بدانیم که کودک حتی در دوران کودکی نیز کاملا می فهمد و در ناخودآگاه او رفتار ها شکل می گیرد. لطفا به کودکان خود دروغ نگوییم و با آن ها مثل افراد بالغ برخورد کنیم.

راه حل اول: با کودک خود صادق باشیم

در درجه اول این را فراموش کنیم و از ترساندن کودک از پزشک، پلیس و سایر افرادی که واقعا هدفشان حفظ جان و مال ما هست جلو گیری کنیم.

این به عنوان اولین و مهمترین گام به شمار می رود.

اما یک نکته هم وجود دارد و این است که زمانی که کودک برای بار اول به پزشک مراجعه می کند و با آمپول یا واکسن رو به رو می شود، به دلیل دردی که برای او ایجاد می شود، مغز خزنده کودک احساس خطر می کند و از آن محیط احساس ترس می کند.

بنابراین در دفعات بعدی که کودک را به پزشک می بریم قطعا با میل خواسته خود نخواهد آمد و برای آمدن به پزشک گریه می کند.

برای حل این موضوع لطفا با او صحبت کنید و واقعیت را بگویید. بگویید که برای سلامتی اش در آینده نیاز دارد که به پزشک مراجعه کند و حتما قبول کنید که آمپول و یا واکسنی که قرار است زده شود درد دارد. همین که کودک متوجه شود این درد طبیعی است و بخشی از روند کار است مطمئن باشید بسیار آرام تر خواهد شد.

با کودکان صادق باشیم

اما وقتی به کودک دروغ بگوییم کاملا متوجه می شود و می فهمد که با او صادق نبودیم و نسبت به ما بی اعتماد می شود و در آینده نیز مطمئنا مشکلاتی با ما خواهد داشت چون احساس بی اعتمادی به او دست می دهد.

راه حل دوم:کودک را زمان ویزیتِ خودمان، به پزشک ببریم

زمانی که خودمان به پزشک مراجعه می کنیم خیلی خوب است که کودک را نیز همراه خود ببریم. این کار باعث می شود که مغز خزنده او متوجه شود که پزشک هیچ خطری برای او ندارد و به مرور زمان ترس او از رفتن به پزشک کمتر می شود.

راه حل سوم: از جزئیات اتفاقات در مطب دکتر صحبت کنیم

زمانی که می بینیم کودک ما از پزشک می ترسد باید با او صحبت کنیم و برای اینکه آرام شود از اتفاقات و جزئیاتی که در رفتن به پزشک برای او اتفاق می افتد صحبت کنیم.

یعنی جزئیات اتاق پزشک، محل نشستن پزشک، سوالاتی که احتمالا پزشک از فرزندمان می پرسد و ابزارهایی که پزشک با آن ها کار می کند را شرح دهیم.

این کار باعث می شود که با دریافت اطلاعات به نئوکورتکس مغز کودک، مغز خزنده او آرام شود.

این تکنیک را فراموش نکنیم!

این مورد حتی برای ما بزرگسالان نیز صدق می کند. همیشه این تکنیک را برای خود و دیگران به خاطر بسپاریم:

زمانی که از چیزی می ترسیم یا از آن فرار می کنیم، یعنی آنقدر در مورد آن موضوع، به نئوکورتکس مغز خود اطلاعات ندادیم که مغز خزنده خود را آرام کنیم.

واقعا این نکته مهمترین نکته این مقاله است. لطفا بیشتر روی آن فکر کنیم. زمانی را به خاطر بیاوریم که قرار است در یک مصاحبه شغلی شرکت کنیم و یا جلسه خواستگاری مان را به یاد آوریم. آیا استرس آن را تجربه نکردیم و از آن نمی ترسیدیم؟ یا اگر برای جمعی سخنرانی کرده باشیم حتما این استرس و ترس را درک کردیم.

دلیل این امر کاملا مشخص است. زیرا ما اطلاعاتی درباره آن موقعیت ها و محیط ها نداشتیم و برای ما ناشناخته بوده اند. حال اگر چند کتاب در ارتباط با مصاحبه شغلی می خواندیم و یا در کلاس های آموزشی جلسات خواستگاری شرکت می کردیم قطعا این میزان استرس تا حد قابل قبولی کاهش پیدا می کرد.

حالا متوجه شدیم که فرقی بین ما و کودک نیز وجود ندارد و ما نیز در شرایطی از محیط می ترسیم و راه حل آن، گرفتن اطلاعات است که ما را آرام می کند.

مقاله سایت در ارتباط با به نحوه شرح حال دادن بیماری برای پزشک را مطالعه کنید و با خیال راحت به پزشک مراجعه کنید.

راه حل چهارم: برای کودک محیطی امن ایجاد کنید

یکی دیگر از روش های کاهش ترس کودک، این است که احساس کند در محیط امنی قرار گرفته است. اگر می خواهید این محیط امن را برای کودک ایجاد کنید پیشنهاد می کنم اسباب بازی های کودک خود را در هنگام مراجعه به پزشک همراه خود داشته باشید که این کار هم به شدت مغز خزنده کودک را آرام می کند.

ترس کودکان از پزشک-اسباب بازی کودک

امیدوارم مطالبی که در این مقاله به آن اشاره کردیم برای شما کاربردی باشد و با عمل کردن به آن ها آینده ای درخشان و به دور از ترس های واهی برای کودکان خود ایجاد کنیم.

اگر تمایل داشتید خوشحال می شویم در قسمت نظرات سایت، تجربیات خود را از مراجعه کودک خود به پزشک، با ما و سایر بازدیدکنندگان سایت در میان بگذارید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 11 اسفند 1398 / 10:03 قبل از ظهر

    امتیاز بینندگان:۱ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.