پزشکان حتما مراقب ترس بیماران باشید

پزشکان مراقب باشید

ترس، نگرانی و استرس موضوعی است که در زندگی همه ما وجود دارد اما استرس و ترس بیمار موضوعی متفاوت است. بر همین اساس چند نکته اساسی که می تواند علاوه بر کاهش ترس بیماران به درآمدزایی و بازاریابی بهتر مرکز درمانی ما کمک کند، اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با محیط های بیمارستانی در کاهش ترس بیماران

یکی از موارد بسیار مهم در بحث ترس بیماران، نا آشنایی آن ها از محیط ها و تجهیزات بیمارستانی است.

به همین دلیل می بایست بیمار را نسبت به محیط ها، دستگاه ها و اقداماتی که قرار است حین درمان صورت گیرد آگاه کنیم، زیرا آگاهی بیمار باعث آرامش بخشیدن به مغز خزنده او که منشا ترس ها است، می شود.

فرض کنیم بیماری برای انجام تصویربرداری ام آر آی یا انجام آندوسکوپی به مرکز ما مراجعه می کند. اگر به عنوان پزشک یا درمانگر به بیمار شفاف توضیح ندهیم که چه اتفاقی در انتظار او است، منجر به افزایش ضربان قلب (تپش قلب) در اثر ترشح هورمون آدرنالین می شود که برای فردی که بیمار است، این افزایش ضربان قلب، می تواند خطرساز باشد.

فرض کنیم، بیماری دچار گرفتگی عروق قلبی است و برای انجام آنژیوگرافی و اقداماتی که قرار است داخل بدن او انجام شود، دچار استرس و نگرانی هم باشد. همان طور که مشخص است، شرایط کاملا مهیا است که بیمار دچار سکته قلبی شود.

چند وقت پیش به صورت اتفاقی از یکی از اقوام شنیدم که فرد بیماری به دلیل استرس بیش از حد از انجام یک آزمایش، دچار سکته قلبی شد و متاسفانه پزشکان هر کاری برای احیای بیمار انجام دادند، فایده ای نداشته است.

پس توجه به آموزش و اطلاع بخشی به بیمار از اهمیت زیادی برخوردار است.

حال این آگاه سازی را می توانیم به روش های مختلفی انجام دهیم.

بروشور پشت در مطب یا اتاق بیمارستان ها

اطلاع رسانی با استفاده از بروشور در بیمارستان ها کاری است که امروزه تقریبا همه بیمارستان ها و مراکز درمانی انجام می دهند تا بیمار را نسبت به انجام آزمایش یا مراحل درمان بیماری مطلع سازند.

می توانیم بگوییم این روش تا چندین سال پیش به خوبی جواب می داد؛ اما آیا با وجود تکنولوژی و شبکه های اجتماعی، قرار دادن بروشور چقدر بیمار را تشویق می کند تا آن را مطالعه کند. مخصوصا در کشور ما که سرانه مطالعه بسیار پایین است و مردم از مطالعه کتاب و جزوه و درس فراری هستند.

بروشورهای پزشکی

پس توصیه می کنیم از روش های نوین و جدیدتری که برای آگاهی بخشی به بیمار می توان استفاده کرد، غافل نشویم. در ادامه به چندین روش کاربردی در این زمینه اشاره خواهیم کرد:

کاهش ترس بیماران با رسانه های تصویری

امروزه با گسترش تکنولوژی و شبکه های اجتماعی قطعا یکی از بهترین روش ها برای کاهش ترس و نگرانی بیماران، ساخت کلیپ هایی است که نحوه انجام یک روش درمانی را به درستی برای بیمار شرح دهد.

خیلی خوب است اگر پزشکان یا کادر اداری بیمارستان، یک تلویزیون یا مانیتور را پشت در اتاق های تصویربرداری نصب کنند و نحوه انجام تصویربرداری را برای بیمار شرح دهند. مطمئنا این روش بسیار کارآمد تر از روش هایی مثل بروشور و کاتالوگ خواهد بود.

تلویزیون در مطب

حتی پزشکان نیز می توانند هنگام ویزیت یا زمانی که بیمار بستری است از یک تبلت استفاده کنند و اطلاعات مربوط به انجام عمل جراحی را برای بیمار کاملا به صورت فیلم و تصویر نمایش دهند.

البته توجه به این نکته ضروری است که فیلم ها نباید رعب آور باشد، مثلا نمایش یک عمل جراحی واقعی نه تنها کمکی به بیمار نمی کند که حتی استرس و نگرانی بیمار را افزایش می دهد.

حال به نظر شما این کاهش ترس و نگرانی بیمار، صرفا برای آگاهش بخشی بیمار مفید است. واقعا اگر بیمارستان یا مطبی چنین کاری انجام دهد و نگرانی و ترس بیمار را کاهش دهد، به درآمدزایی و شهرت بیشتر خود کمک نکرده است؟

شاید لازم باشد هزینه هایی در این جهت انجام دهیم اما به بازگشت وجه آن نیز فکر کنیم. قطعا اضافه کردن ارزشی به این بزرگی بی ثمر نخواهد ماند.

رسانه های تصویری در کاهش ترس بیماران

استفاده از فناوری های سه بعدی

اگر بیمارستان یا مطبی می خواهد خاص باشد، به نظر شما استفاده و بهره برداری از چنین تکنولوژی هایی بی نتیجه خواهد ماند؟ فرض کنیم مرکزی درمانی در هر بخش خود تعدادی عینک سه بعدی تعبیه کند، که بیماران شرایط آزمایش یا تصویربرداری و یا حتی انجام عملی (انیمیشنی) را به صورت سه بعدی ببینند، چه اتفاقی می افتد؟

فناوری های سه بعدی در پزشکی

در واقع برای بیمار شرایطی ساخته می شود که هر آنچه برای او مجهول یا رعب آور است به تصویر کشیده می شود و مغز خزنده خود را آرام می کند. قطعا بیمار از این احساس خوب لذت خواهد برد و آن را با دوستان و آشنایانش به اشتراک خواهد گذاشت.

یک نکته را که اخیرا متوجه شدم این است که:

هیچ ارزشی که در این دنیا اضافه می کنیم، بی ثمر نخواهد ماند.

و به این باور، عمیقا اعتقاد دارم. پس بدانیم اگر امروز هزینه ای برای بهبود خدمات خود انجام می دهیم، حتما در آینده نتایج مالی و غیر مالی آن را هم خواهیم داد.

نکته پایانی: استرس و ترس بیماران را بیشتر نکنیم

تا از خاطرمان نرفته است و به مقاله ای دیگر موکول نشده است یک نکته مهم را درباره طرز فکر یا مایندست(Mindset) پزشک و بیمار مطرح کنیم.

طرز فکر ما به عنوان پزشک و درمانگر به مرور زمان تغییر می کند و متاسفانه متوجه این تغییر هم نمی شویم.

حتما خاطرتان هست که اوایل کار چقدر از خون، بیمار، محیط های بیمارستانی استرس می گرفتید و دچار نگرانی می شدید اما به مرور زمان این نگرانی، ترس و استرس جای خود را به مهارت و اعتماد به نفس داده است و فراموش کرده ایم که یک زمانی از این موارد دچار استرس می شدیم.

پس باید مراقب باشیم و بدانیم که این در مورد بیمار ما صدق نمی کند. بیمار ما هیچ زمانی از ترس و نگرانی خود از محیط ها و تجهیزات بیمارستانی، رهایی پیدا نمی کند.

پس اگر یک عمل جراحی ساده برای ما مشابه با کارهای روتین روزانه است و استرسی بابت انجام آن نداریم، نباید از بیمار توقع داشته باشیم که استرس و ترس نداشته باشد.

این وظیفه ما به عنوان پزشک و درمانگر است که این استرس را در بیمار شناسایی کنیم و در جهت کاهش آن قدم برداریم.

صبحت پزشک با بیمار برای کاهش ترس بیمار

یک تجربه واقعی از ترس بیماران

اخیرا اتفاقی را پدرم تعریف کردند که کاملا علت آن را درک کردم. پدر من که معمولا هر چند ماه یک مرتبه برای چکاپ های سالانه به بیمارستان مراجعه می کنند، با بیماری برخورد کردند که از شدت ترس و نگرانی با پدر من درد و دل می کرد.

این بیمار که برای انجام یکی از تصویربرداری ها به بیمارستان مراجعه کرده بود، با یک سری آمپول و سرنگ که پرسنل درمانی برای تصویر برداری به او داده بودند مواجه شده بود.

حتما آن پرسنل درمانی به نظر خودشان، هیچ کار نادرستی صورت نگرفته است زیرا طرز فکر یا (Mindset) آنها تغییر کرده است و فراموش کرده اند که اگر خودشان از آمپول نمی ترسند و می دانند که این آمپول های بزرگ در تصویربرداری صرفا ماده حاجبی هستند که تزریق می شود و بعد از انجام آزمایش از بدن بیمار خارج می شود، دلیلی نمی شود که بیمار نیز از چنین آمپول ها و سرنگ های بزرگی نترسد.

طرز فکر متفاوت پزشک و بیمار !

لطفا مراقب طرز فکر متفاوت خود با بیمارانمان باشیم و قبل از هرگونه اقدامی، حتما این سوال را از خود بپرسیم که آیا این کار ما، از نظر بیمار استرس زا هست یا خیر؟

در مورد بالا باید توجه داشته باشیم که بیمار نباید این سرنگ ها و آمپول های بزرگ را ببیند چه برسد به اینکه مستقیم به دست خودش بدهیم و تا یکی دو ساعت بیمار را منتظر انجام آزمایش نگه داریم.

می دانید کاری که انجام شده است مشابه با چیست؟ مشابه با این است که بدون آمادگی قبلی در یک کنفرانس از ما درخواست می شود، سخنرانی کنیم و تا تمام شدن صحبت های سخنران بعدی نیز، ۳۰ دقیقه زمان باقی مانده باشد. چه حسی داریم؟ این حسی است که بیمار پشت در اتاق عمل، اتاق تصویربرداری، فیزیوتراپی و … دارد.

ترس بیماران از پزشک

امیدواریم این مقاله که از مطالعه چندین جلد کتاب در حیطه های مختلف به دست آمده است، برای شما پرسنل درمانی و بیمارستانی مفید باشد و بتوانید با رعایت این نکات، هم ترس بیماران را کاهش دهید و هم درآمدزایی و شهرت بیشتری برای خود کسب کنید.

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.