پرینت سه بعدی قلب از بافت های بیمار

پرینت سه بعدی قلب

پیشرفت پرینترهای سه بعدی و ورود آن به دنیای پزشکی، تحولی بزرگ در درمان خواهد گذاشت. در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است با پرینت سه بعدی قلب، می توان درصد خطای پیوند قلب را کاهش داد. البته قلب مصنوعی ساخته شده هنوز در مرحله تحقیق و آزمایش است و تا ورود آن به دنیای پزشکی به زمان بیشتری نیاز است.

اخیرا محققان، پرینتری سه بعدی از قلب را طراحی کردند که می تواند قلبی سه بعدی از خود سلول های فرد بیمار تولید کند.

این محققان از مواد سلولی و پیوندی مشتق شده از بافت های چربی بیمار استفاده کرده و به وسیله یک چاپگر منحصر به فرد زیستی، یک قلب سه بعدی را با تمام دریچه ها و رگ های خونی ایجاد کردند.

پرینت سه بعدی قلب

روش ساخت پرینت سه بعدی قلب

این تیم تحقیقاتی سلول ها را از نمونه بافت بیمار جدا کرده و از برنامه ریزی ژنتیکی برای تبدیل آن ها به سلول های قلبی عروقی استفاده کردند.

از مواد پیوندیِ نمونه بیمار هم، برای ساختن جوهر این پرینتر بهره گرفتند.

استفاده از سلول های مشتق شده از بیمار به همراه این مواد پیوندی، تضمین می کند که قلب ساخته توسط سیستم ایمنی بدنِ بیمار پس زده نخواهد شد.

محققان ثابت کردند که می توان از سلول های پیوندی بیمار برای جوهر این چاپگر زیستی استفاده کرد و در نهایت یک پرینت قلب سه بعدی کامل را همراه با دریچه ها و رگ های خونی به وسیله این پرینتر طراحی کرد.

اگر به تازه های علم پزشکی علاقه دارید، مقاله دست مصنوعی با ایجاد حس لامسه را نیز مطالعه کنید.

روند ساخت قلب مصنوعی

همچنین محققان ثابت کردند که می توان از الگوریتم های کامپیوتری برای الگوبرداری از رگ های خونی استفاده کرد و میزان رسیدن اکسیژن به بافت های فشرده را بهبود بخشید که می تواند به طول عمر بیشتر بافت قلب و بهره وری بالاتر دست پیدا کرد.

این سیستم نشان دهنده یک تحول اساسی در پیشرفت مهندسی بافت به شمار خواهد آمد. باید ببینیم ساخت این قلب و استفاده آن در بدن بیمار چه نتایجی در آینده خواهد داشت.

امیدواریم چنین تحقیقاتی در آینده ی نه چندان دور به نتایج عالی دست پیدا کند و بیمارانی که از ناراحتی های قلبی رنج می برند، با این روش بهبودی کاملی به دست آورند.

البته روند تجاری سازی و کسب مجوز های FDA برای این پرینت سه بعدی قلب در صورت رسیدن به نتیجه نهایی، قطعا روندی زمان بر است و تا چندین سال آینده باید برای ورود آن به بازارهای تجاری منتظر ماند.

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.