پروتز دست مصنوعی برای بازیابی حس لامسه

محققان نسل جدیدی از پروتز دست مصنوعی را تولید کردند که به افراد قطع عضو این امکان را می دهد تا حس لامسه خود را دوباره بدست آورند. نتایج این تحقیق که در مجله Science Robotics به چاپ رسیده است نتیجه ی ده سال تحقیقات در زمینه روبات ها بوده است.

این نسل جدید از پروتز دست مصنوعی به افراد قطع عضو این امکان را می دهد تا حس لامسه ای ظریف و نزدیک به واقعیت را دوباره به دست آورند. دانشمندان تلاش هایی داشتند تا احساس لامسه را در افراد بازتولید کنند این حس، ظرفیت مغز ما برای احساسی آنی و دقیق از موقعیت اعضای بدن ما حین و بعد از حرکت می باشد (حتی در تاریکی و با چشمان بسته).

این پروتز دست مصنوعی جدید به بیماران این امکان را می دهد تا بدون نگاه کردن به جسمی که روی میز قرار دارد به آن جسم دست زده و شکل و اندازه و موقعیت آن را مشخص کنند. این پروتز دست مصنوعی با موفقیت بر روی چند بیمار آزمایش شده است. این پروتز بر مبنای تحریک رشته های عصبی در ریشه عصبی فرد قطع عضو کار می کند. این رشته های عصبی سپس می توانند به صورت آنی برای بیمار فیدبک های حسی تولید کنند(تقریبا شبیه کاری که دست طبیعی انجام می دهد).

چگونگی عملکرد پروتز دست مصنوعی با حس لامسه

این پروتز دست مصنوعی جدید به افراد قطع عضو این امکان را می دهد که کنترل ارادی مکانیکی اندام مصنوعی خود را به وسیله ی بهره برداری از عملکرد ماهیچه های باقی مانده در ساعد بازیابی کنند. با این حال، فقدان فیدبک حسی به این معنی است که بیماران باید به شدت به نشانه های بصری تکیه کنند. این می تواند مانع از آن شود که اندام مصنوعی را بخشی از بدن خود حس کنند و استفاده از آن را غیر طبیعی تر می کند.

به تازگی، تعدادی از گروه های تحقیقاتی موفق به ارائه فیدبک های لمسی در افراد قطع عضو شده اند که منجر به ارتقا عملکرد و تجسم پروتز می گردد. این تحقیقات جدید، تمام مطالعات را یک قدم به پیش می برد.

برای مطالعه بیشتر در زمینه فناوری پزشکی میتوانید مقاله سیستم آنژیوگرافی رباتیک را بخوانید.

پروتز دست مصنوعی با حس لامسه

مطالعات نشان می دهد که جایگزینی حسی بر مبنای تحریک درون عصبی می تواند هم فیدبک موقعیت و هم فیدبک لمسی را به صورت آنی و همزمان در اختیار ما بگذارد و عملکرد این پروتز دست مصنوعی را بهبود ببخشد. مغز مشکلی با ترکیب این اطلاعات ندارد و بیماران می توانند هر دو نوع را به صورت آنی با نتایجی عالی پردازش کنند.

تحریک درون عصبی جریان اطلاعات بیرونی را با استفاده از پالس های الکتریکی که به وسیله ی الکترود های قرار گرفته در ریشه عصبی فرد قطع عضو ارسال می شود، باز تولید می کند. سپس بیماران مجبورند تا تمرین هایی را تحمل کنند تا به آنها آموزش داده شود چطور این پالس ها را به حس های تحریکی و لمسی تفسیر کنند.

نتایج آزمایش پروتز با فیدبک

این تکنیک دو فرد دارای قطع عضو را قادر ساخت تا با دقت بالایی تحریکات را با نتایجی که قابل مقایسه با افراد سالم بوده است بازیابی کنند. دریافت همزمان اطلاعات مکانی و فیدبک لمسی به این دو فرد دارای قطع عضو اجازه داد تا اندازه و شکل چهار شی را با دقت خوب ۷۵درصد تعیین کنند.

این نتایج نشان داد که افراد قطع عضو می توانند به طور موثری اطلاعات لمسی و مکانی را که به صورت همزمان دریافت کرده اند توسط تحریک درون عصبی پروتز دست مصنوعی پردازش کنند.

منبع خبر: دانشگاه پلی تکنیک EPFL

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.