پالس اکسیمتر چیست و چگونه کار می کند؟

0
274

حتما وقتی که به بیمارستان مراجعه کرده اید یا حتی در فیلم ها و سریال ها شاید وسیله ای را دیده باشید که به بدن بیمار وصل است ولی هدف از آن را متوجه نشده باشید.

 گیره ای کوچک که به انگشت بیمار وصل است و توسط سیمی به یک مانیتور متصل است، این دستگاه چه چیزی را اندازه می گیرد؟ اصلا چطور اندازه گیری می کند؟ چرا به انگشت بیمار وصل است؟ آیا بیمار دردی هم تحمل می کند؟ و…. اینها چند نمونه از سوالاتی است که در رابطه با این وسیله ممکن است به ذهنمان خطور کند.

ما در این مقاله سعی داریم به این سوالات و چند سوال دیگر در رابطه با این دستگاه پاسخ دهیم تا بتوانیم به تمامی پرسش های ذهنی شما پاسخ داده باشیم. پس با همراهی این مقاله ما را یاری کنید.

پالس اکسیمتری چیست؟

پالس اکسیمتری یک آزمایش است که برای اندازه گیری میزان اکسیژن (اشباع اکسیژن) خون استفاده می شود. این اندازه گیری آسان و بدون درد، چگونگی ارسال اکسیژن به قسمت های دورتر از قلب شما، مانند دست ها و پاها را اندازه گیری می کند.

پالس اکسیمتر یک وسیله کوچک و سبک وزن است. این ابزار غیر تهاجمی به راحتی به نوک انگشت دست یا انگشت شست پا یا لاله گوش شما متصل می شود. دو طول موج نور را از طریق انگشت برای اندازه گیری میزان ضربان قلب و میزان اکسیژن در سیستم شما ارسال می کند.

هنگامی که اکسیمتر به پایان ارزیابی خود برسد، صفحه نمایش آن، درصد اکسیژن خون و همچنین میزان ضربان قلب را نمایش می دهد.

پالس اکسیمتر

اگر مایل به کسب اطلاعات در مورد دستگاه های پزشکی هستید، پیشنهاد می کنیم معرفی دستگاه سی تی اسکن از سایت ما را نیز حتما بخوانید.

از پالس اکسیمتر چه زمانی استفاده می شود؟

ممکن است در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

• در طی یا بعد از عمل جراحی یا روش هایی که از تسکین دهنده ها استفاده می کنند.

• برای مشاهده اینکه داروهای ریه چطور کار می کنند.

• برای بررسی توانایی فرد برای رسیدن به سطوح بالای فعالیت بدنی.

• برای بررسی اینکه آیا به دستگاه ونتیلاتور برای کمک به تنفس نیاز است یا خیر.

• برای بررسی این که شخص دچار وقفه تنفسی در طول خواب (آپنه خواب) می شود یا خیر.

• برای تشخیص تمام بیماری هایی که بر سطوح اکسیژن خون تأثیر می گذارد، مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی، بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، کم خونی، سرطان ریه، آسم، ذات الریه و …

اشباع اکسیژن خون (SpO2)

میزان SpO2، تخمین مقدار اکسیژن در خون است. میزان اشباع ۹۵٪ یا بیشتر معمولا به عنوان یک سطح اکسیژن طبیعی محسوب می شود. با این حال، میزان اشباع ۹۲٪ یا کمتر (در سطح دریا) نشان می دهد که خون شما اکسیژن اشباع کمی دارد. اشباع ناکافی می تواند موجب طیف وسیعی از شرایط نامطلوب سلامتی شود، از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس و افزایش ضربان قلب.

هیپوکسمی چیست؟

هیپوکسمی زمانی اتفاق می افتد که سطح اکسیژن در خون پایین تر از حد طبیعی باشد. اگر سطح اکسیژن خون خیلی پایین باشد، ممکن است بدن به درستی کار نکند.

خون، اکسیژن را به سراسر سلول های بدن می رساند تا آنها را سالم نگه دارد. هیپوکسمی می تواند مشکلات خفیف مانند سردرد و تنگی نفس را ایجاد کند. در موارد شدید، می تواند عملکرد قلب و مغز را مختل کند.

علل هیپوکسمی چیست؟

مشکلات مختلف و زیادی ممکن است با توانایی بدن در انتقال سطح اکسیژن طبیعی به خون مداخله کنند. برخی از شایع ترین علل هیپوکسمی عبارتند از:

• مشکلات قلب، از جمله نقص های قلبی

• مشکلات ریه مانند آسم و برونشیت

• مکان های ارتفاع بالا، جایی که اکسیژن در هوا پایین تر است.

• داروهای قوی درد و یا مشکلات دیگری که باعث کند شدن تنفس می شوند.

•اختلال تنفس در طول خواب (آپنه خواب)

• التهاب یا زخم بافت ریه (همانند فیبروز ریوی)

نشانه های این بیماری نیز به علت شدت بیماری متفاوت است که عبارتند از: سردرد، تنگی نفس، ضربان قلب سریع، سرفه، خستگی، گیجی، صورتی شدن رنگ پوست، ناخن ها و لب ها.

پالس اکسیمتری بیمارستانی

پالس اکسیمتر چگونه عمل می کند؟

پالس اکسیمتر یک پرتو نور قرمز و مادون قرمز رااز یک مویرگ خونی عبور می دهد. نسبت نور قرمز به مادون قرمز ارسال شده میزان اشباع اکسیژن خون را به ما می دهد.

اکسیمتر بر اساس این اصل کار می کند که خون اکسیژنه رنگ قرمز روشن تری از خون با اکسیژن کمتر دارد که آبی-بنفش می باشد. ابتدا، اکسیمتر مجموع شدت هر دو رنگ قرمز را اندازه می گیرد، که بیانگر قمست های خون با و بدون اکسیژن است.

مطالعه ی مطلب آشنایی با دستگاه پزشکی هسته ای، گاما کمرا را به شما توصیه می کنیم.

اکسیمتر، نبض را تشخیص می دهد و سپس شدت رنگ تشخیص داده شده وقتی نبض وجود ندارد را از مجموع کم می کند. شدت باقی مانده رنگ، فقط نشان دهنده خون قرمز اکسیژنه است. این مقدار بر روی صفحه نمایش الکترونیکی به عنوان درصد اشباع اکسیژن خون نمایش داده می شود.

لختگی خون در مویرگ ها یا لاک ناخن یا سرد بودن دست می تواند عاملی باشد تا اعداد نمایش داده شده دقیق نباشند.

انواع مختلف اکسیمتری

سه نوع اکسیمتری داریم که بسته به کاربرد و نیاز بیمار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پالس اکسیمتر، اکسیمتر دستی و اکسیمتر جنینی این سه نوع می باشند که به ترتیب شرح داده خواهند شد.

پالس اکسیمتر رایج ترین دستگاهی است که پرتابل و قابل استفاده در منزل است. دارای گیره سوسماری شکل برای قرار گرفتن بر روی انگشت می باشد. صفحه نمایش بر روی خود گیره است و ضربان قلب و میزان درصد اشباع اکسیژن خون را نشان می دهد.

پالس اکسیمتری نوزاد

اکسیمتر دستی دستگاهی است که موسسات پزشکی و بیمارستان ها از آن استفاده می کنند. کمی پیچیده تر است. صفحه نمایش به گیره متصل نیست. در عوض یک کابل جهت اتصال گیره به صفحه وجود دارد. صفحه نمایش مواردی بیش از سطح خون اکسیژنه را نمایش می دهد. گیره این دستگاه در موارد اضطراری حتی می تواند به انگشتان پا نیز وصل شود.

پالس اکسیمتر جنینی برای تشخیص اینکه آیا کودک سالم است یا نه، مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیمتر معمولی ممکن است برای یک نوزاد متولد شده سخت باشد. دستگاه دارای یک پروب است که بر روی سر نوزاد قرار می گیرد تا از طریق گذر اشعه های نور از جمجمه، میزان اکسیژن را دریافت کند. این عمل بر روی پای نوزاد نیز قابل انجام است.

امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد و دید شما را نسبت به این دستگاه پزشکی تغییر داده باشد.

دانلود رایگان کتاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید