پالس اکسیمتر چیست و چگونه کار می کند؟

7
45497
پالس اکسیمتر چیست

احتمالا زمانی که به بیمارستان مراجعه کرده اید یا حتی در فیلم ها و سریال ها دیده باشید، دستگاهی به سر انگشت بیماران متصل است که توجه شما را به خودش جلب کرده است ولی احتمالا با آن آشنایی نداشتید! با ما در این مقاله همراه باشید تا با این دستگاه که پالس اکسیمتر نام دارد، آشنا شوید.

پالس اکسیمتری چیست؟

پالس اکسیمتری آزمایشی است که برای اندازه گیری میزان اکسیژن (اشباع اکسیژن) خون استفاده می شود. این اندازه گیریِ آسان و بدون درد، چگونگی ارسال اکسیژن به قسمت های دورتر از قلب، مانند دست ها و پاها را اندازه گیری می کند.

دستگاهی که این آزمایش را انجام می دهد، پالس اکسیمتر نام دارد. پالس اکسیمتر یک وسیله کوچک و سبک وزن است. این ابزار غیر تهاجمی (بدون وجود هیچ گونه سوزنی که داخل بافت بدن فرو رود) به راحتی به نوک انگشت دست یا انگشت شست پا یا لاله گوش متصل می شود. دو طول موج نور از طریق پالس اکسیمتر برای اندازه گیری میزان ضربان قلب و میزان اکسیژن ارسال می شود.

هنگامی که پالس اکسیمتر به پایان ارزیابی خود می رسد، صفحه نمایش آن، درصد اکسیژن خون و همچنین میزان ضربان قلب را نمایش می دهد.

پالس اکسیمتر

چقدر از دستگاه سی تی اسکن که برای تصویربرداری از آناتومی بافت ها استفاده می شود، آگاهی دارید. این آگاهی به شما کمک می کند استرس و نگرانی خود را کاهش دهید.

از پالس اکسیمتر چه زمانی استفاده می شود؟

در موارد زیر از پالس اکسیمتری استفاده می شود:

• در طی یا بعد از عمل جراحی یا روش هایی که از تسکین دهنده ها استفاده می کنند.

• برای بررسی این موضوع که آیا بیمار به دستگاه ونتیلاتور برای کمک به تنفس نیاز است یا خیر.

• برای مشاهده اینکه داروهای ریه چطور کار می کنند.

• برای بررسی توانایی فرد برای رسیدن به سطوح بالای فعالیت بدنی.

• برای بررسی این که شخص دچار وقفه تنفسی در طول خواب (آپنه خواب) می شود یا خیر.

• برای تشخیص تمام بیماری هایی که بر سطوح اکسیژن خون تأثیر می گذارد، مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی، بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، کم خونی، سرطان ریه، آسم، ذات الریه و …

اشباع اکسیژن خون (SpO2)

میزان SpO2، تخمین مقدار اکسیژن در خون است. میزان اشباع ۹۵٪ یا بیشتر معمولا به عنوان یک سطح اکسیژن طبیعی محسوب می شود. با این حال، میزان اشباع ۹۲٪ یا کمتر (در سطح دریا) نشان می دهد که خون اکسیژن اشباع کمی دارد. اشباع ناکافی می تواند موجب طیف وسیعی از شرایط نامطلوب سلامتی شود، از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس و افزایش ضربان قلب.

پالس اکسیمتری

هیپوکسمی چیست؟

هیپوکسمی زمانی اتفاق می افتد که سطح اکسیژن در خون پایین تر از حد طبیعی باشد. اگر سطح اکسیژن خون خیلی پایین باشد، ممکن است عملکرد اعضای بدن را مختل کند.

وظیفه خون، اکسیژن رسانی به به سراسر سلول های بدن است تا آنها را سالم نگه دارد. در هیپوکسمی که سطح اکسیژن خون پایین است، می تواند مشکلات خفیف مانند سردرد و تنگی نفس را ایجاد کند. در موارد شدید، می تواند عملکرد قلب و مغز را مختل کند.

علل هیپوکسمی چیست؟

مشکلات مختلف و زیادی ممکن است در انتقال سطح اکسیژن طبیعی به خون مداخله کنند. برخی از شایع ترین علل هیپوکسمی عبارتند از:

• مشکلات قلب، از جمله نقص های قلبی

• مشکلات ریه مانند آسم و برونشیت

• مکان های ارتفاع بالا، جایی که میزان غلظت اکسیژن در هوا پایین باشد.

• داروهای قوی درد و یا مشکلات دیگری که باعث کند شدن تنفس می شوند.

• اختلال تنفس در طول خواب (آپنه خواب)

• التهاب یا زخم بافت ریه (همانند فیبروز ریوی)

نشانه های این بیماری نیز بسته به شدت بیماری متفاوت است که عبارتند از: سردرد، تنگی نفس، ضربان قلب سریع، سرفه، خستگی، گیجی، صورتی شدن رنگ پوست، ناخن ها و لب ها.

پالس اکسیمتر چگونه عمل می کند؟

پالس اکسیمتر یک پرتو نور قرمز و مادون قرمز را از یک مویرگ خونی عبور می دهد. نسبت نور قرمز به مادون قرمزِ ارسال شده میزان اشباع اکسیژن خون را نشان می دهد.

پالس اکسیمتر بر اساس این اصل کار می کند که خون اکسیژنه، رنگ قرمز روشن تری از خون با اکسیژن کمتر دارد که آبی-بنفش می باشد. ابتدا، اکسیمتر مجموع شدت هر دو رنگ قرمز را اندازه می گیرد، که بیانگر قمست های خون با و بدون اکسیژن است.

اگر به دستگاه های پزشکی علاقه مند هستید و قصد دارید اطلاعات خود را از دستگاه پزشکی هسته ای گاما کمرا تکمیل کنید، حتما مقاله سایت تپش قلب را مطالعه کنید.

اکسیمتر، نبض را تشخیص می دهد و سپس شدت رنگ تشخیص داده شده وقتی نبض وجود ندارد را از مجموع کم می کند. شدت باقی مانده رنگ، فقط نشان دهنده خون قرمز اکسیژنه است. این مقدار بر روی صفحه نمایش الکترونیکی به عنوان درصد اشباع اکسیژن خون نمایش داده می شود.

اشباع اکسژن خون

لختگی خون در مویرگ ها یا لاک ناخن یا سرد بودن دست می تواند عاملی باشد تا اعداد نمایش داده شده دقیق نباشند.

انواع مختلف دستگاه اکسیمتری

سه نوع اکسیمتری داریم که بسته به کاربرد و نیاز بیمار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پالس اکسیمتر، اکسیمتر دستی و اکسیمتر جنینی. که به ترتیب شرح داده خواهند شد.

پالس اکسیمتر، رایج ترین دستگاهی است که هم پرتابل و قابل استفاده در منزل است. دارای گیره سوسماری شکل برای قرار گرفتن بر روی انگشت است. صفحه ی نمایش بر روی خودِ گیره قرار دارد و ضربان قلب و میزان درصد اشباع اکسیژن خون را نشان می دهد.

انواع مختلف اکسیمتری

اکسیمتر دستی، دستگاهی است که موسسات پزشکی و بیمارستان ها از آن استفاده می کنند. این دستگاه ها کمی پیچیده تر از پالس اکسیمتر ها هستند. صفحه نمایش به گیره متصل نیست. در عوض یک کابل جهت اتصال گیره به صفحه وجود دارد. صفحه نمایش مواردی بیش از سطح خون اکسیژنه را نمایش می دهد. گیره این دستگاه در موارد اضطراری حتی می تواند به انگشتان پا نیز وصل شود.

پالس اکسیمتر جنینی، برای تشخیص اینکه آیا کودک سالم است یا نه، مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیمتر معمولی ممکن است برای یک نوزاد متولد شده به سختی قابل استفاده باشد. این دستگاه برای نوزادان دارای یک پروب است که بر روی سر نوزاد قرار می گیرد تا از طریق گذر اشعه های نور از جمجمه، میزان اکسیژن را دریافت کند. این عمل بر روی پای نوزاد نیز قابل انجام است.

پالس اکسیمتری نوزاد

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات جامعی از دستگاه پالس اکسیمتری برای شما در اختیار گذاشته باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۲۸ (۷۲ رای)
امتیاز نظرات ۳.۶ (۵ امتیاز دهی)
دانلود رایگان کتاب

7 دیدگاه‌ها

 1. (۴)

  با عرض سلام .خسته نباشید ..من یه موضوعی رو که خیلی روم تاثیر گذاشته رو میخواستم باهاتون به اشتراک بذارم …من مشکلات معده داشتم و داروهای معده مصرف کرده بودم ..بعدش کمی احساس بی قراری ، ضعف و سرگیجه درخودم احساس کردم که نهایتا به این نتیجه رسیدم برم درمانگاه …نمیدونستم این روزهای کورونایی دستگاهی به اسم اکسی متر در درمانگاهها گذاشتن برای تست اکسیژن..خلاصه من رفتم پیش دکتر درمانگاه و ایشون بعد از اینکه ضربان وفشار من رو گرفت وگفت خوبه ،با دستگاه اکسیمتر که ان موقع اطلاعی در موردش نداشتم به انگشتم وصل کرد وگفت اکسیژن خونت کمه و فردا صبح یه آزمایش خون و عکس از قفسه سینت بگیر ..من خیلی نگران شده بودم ..به خاطر همین همون شب با اینکه خیلی خسته بودم و احساس بدی پیدا کرده بودم ولی رفتم یه بیمارستان و تا ساعت ۶:۳۰ صبح عکس و ازمایش خون رو انجام دادم …بلافاصله حدود ساعت ۷ صبح دوباره برگشتم پیش همون دکتر وگفت ازمایشاتت رو اینجا نگرفتی ؟؟ ..من هم گفتم خیر…بهرحال آزمایشاتم رو نشون دادم وایشون گفت هیچ مشکلی نداری و دوباره با همون دستگاه اکسی گفت ببین رو۹۷ و همه چی خوبه وکرونا نداری !(در حالی که من فقط برای مشکلات معده پیش این دکتر رفته بودم) ولی دیشب رو۸۵ بوده….بهش گفتم چرا اینجوری بوده وگفت شاید وایتکس استشمام کردی ویا در محیط های آلوده بودی ..ومن هم گقتم خیر ….بهر حال بعدش من خیلی به صرافت افتاده بودم که چرا اون لحظه دستگاه این عدد رو نشون داده وخیلی راجع به این موضوع کند وکاو کردم ..ومتوجه شدم اگر عدد دستگاه اکسی متر روی ۸۵ باشه هیپوکسی شدید هستش و فرد نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی و دریافت اکسیژن ۱۰۰ درصد داره…بنابراین به این نتیجه رسیدم که من تو اون لحظه این شرایط رو نداشتم ..بنابراین با خودم گفتم میشه یه دکتراینقدر بی وجدان و پولکی باشه که برای اینکه من فقط بیام از خدمات آزمایشگاه ورادیولوژی اون درمانگاه استفاده کنم ، این فشار شدید روانی رو در این اوضاع کرونایی به من تحمیل کرده ؟؟؟؟ ویا اینکه اگه حتی دستگاه خطا نشون نداده ، من چطوری اصولا سراپا بودم و وایشون هم در کمال خونسردی گفته فردا صبح بیا آزمایشت رو بده(یعنی اینقدر بیسواد بوده که ندونه اکسیژن خون ۸۵ یعنی چی؟؟؟؟!!!!! )..بهر حال خواستم نقطه نظر شما رو بدونم …..

  آیا شما این مورد را مفید دریافت کرده اید؟ بله نه

 2. (۴)

  سلام. من ۱۵ تا پالسا اوکسیمتر میخوام برای شرکتمون. لطفا به من خبر بدید. شماره تماس ۰۹۳۶۲۰۵۶۶۶۳

  آیا شما این مورد را مفید دریافت کرده اید؟ بله نه

  • سلام
   بابت تاخیر در پاسخ به نظر شما عذرخواهی می کنم
   خدمت شما عرض شود که سایت ما در حال حاضر بیشتر معرفی تجهیزات و دستگاه های پزشکی برای آگاهی بخشی هست و فعلا در برنامه کاری مجموعه ما تامین کالا نیست
   اگر قصد تهیه دارید حتما به وبسایت های فروش کالا مراجعه کنید و یا با نمایندگی اصلی وارد کننده پالس اکسیمتر ها ارتباط برقرار کنید که می تونید از سایت اداره کل تجهیزات پزشکی اسامی شرکت ها رو پیدا کنید

 3. چرا بعضی غز متخصصین قلب هنگام سوال از آنها که این دستگاه را بخریم یا نه، بلافاصله گارد میکیرند؟

  • خیلی نباید از نحوه برخورد پزشکان ناراحت باشید چون واقعا سرشون شلوغ هست و احتمالا فرصت نمی کنند که توضیحات لازم را در این خصوص به بیماران بدن. البته همه پزشکان قطعا اینطور نیستند و احتمالا در شرایط روحی و خستگی طول روزی که پزشک داشته، چنین برخوردی رو شما مشاهده کردید وگرنه نباید دلیل خاصی برای این موضوع وجود داشته باشه
   در مجموع، پالس اکسیمتری دستگاهی نیست که لازم باشه شخصی خریداری کنید چون بیشتر برای بیماران بستری شده کاربرد داره و اطلاعاتش برای افراد عادی خیلی نیاز نیست مگر اینکه پزشک شما خودش دستور خریداری و یا استفاده دائمی در منزل رو پیشنهاد بکنه.

   حالا نمی دونم شاید به خاطر ویروس کرونا که این روزها کمی نگرانی ایجاد کرده، شما رو برای خرید پالس اکسیمتری ترغیب کرده ولی واقعا نیازی به خرید این دستگاه در منزل ندارید مگر اینکه دلیل خاصی واقعا برای خرید دارید که صلاحدید خود شما هست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
درحال ارسال