نصف کردن قرص ها کار درستی است؟

سوال مهمی که لازم است برای آن جواب درست و قانع کننده ای داشته باشیم این است که آیا نصف کردن قرص ها کار درستی هست یا خیر! جواب این پرسش را در مقاله ای از سایت پزشکی وبمد می خوانیم.

از آنجایی که امروزه قیمت داروها ارزان نیست، بنابراین نصف کردن قرص ها کار قابل درکی است.

شاید پزشک ما، دوز دارو را به نصف کاهش داده باشد و ما نمی خواهیم در حالیکه هنوز مقدار زیادی از تجویز قبلی باقی مانده است برای نسخه جدید دوباره دارو تهیه کنیم.

یا حتی شاید نسخه جدیدی که پزشک تجویز می کند قیمت بیشتری نسبت به دوزهای بالاتری که داریم داشته باشد( خیلی جالب است که در موارد معدودی پیش می آید که دوز پایین تر قیمت بالاتری از دوز بالاتر دارد).

در این شرایط به این فکر می افتیم که شاید بهتر باشد برای صرفه جویی در هزینه ها، قرص هایی که در دست داریم را نصف کنیم. اما آیا هر قرصی را می توان نصف کرد؟

آیا می توانیم هر قرصی را نصف کنیم؟

به عنوان یک قاعده کلی، بعضی از فرمولاسیون های مخصوص داروها هرگز نباید تقسیم شوند (اگر چه چند استثنا وجود دارد).

به عنوان نمونه، نصف کردن قرص هایی که برای بیماری های مزمن مانند فشار خون و دیابت تجویز می شوند، تا زمانی که روکش های ویژه نداشته باشند، مشکلی ندارد.

یک مثال خوب از دارویی که هرگز نباید نصف شود، آسپرین روکش دار است. آسپیرین عادی می تواند معده شما را تحریک و یا شرایطی مانند زخم یا رفلاکس اسید معده را تحریک کند.

به همین علت، برخی از آسپرین ها با روکش ویژه ای درست شده است که کمک می کند تا آسپرین قبل از متلاشی شدن از معده عبور کند و جذب روده ای داشته باشد نه معده ای! بدین ترتیب مشکلات افرادی که به این شرایط دچار هستند، تشدید نمی شود. اما نصف کردن آسپرین با این پوشش ویژه، محافظ دارو را از بین برده و برخی از دردهای مهم معده را تشدید می کند.

اما بعضی (نه همه) از داروهایی که مشکلی با نصف شدن ندارند ، دارای شیارهایی در مرکز قرص هستند. خطی که روی قرص وجود دارد به ما کمک می کند قرص را به طور مساوی نصف کنیم یا آن را به ۴ قسمت تقسیم کنیم تا مقدار تجویز شده از دارو را دریافت کنیم.

این را فراموش نکنیم که هر قرصی را نباید نصف کرد؛ اما اگر قرصی خط وسط دارد به احتمال بسیار زیادی می توانیم آن را نصف کنیم.

شرایط مهم نصف کردن قرص ها

امروزه در داروخانه ها دستگاهی برای تقسیم کردن قرص ها طراحی و ساخته شده است که با دقت بالایی می تواند قرص را به صورت مساوی تقسیم کند. نویسنده اصلی مقاله پیشنهاد می کند از این دستگاه ها برای نصف کردن قرص به جای دست استفاده کنیم.

نصف کردن قرص توسط دستگاه

اگر به تکنولوژی های جدید داروها علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم مقاله سایت ما درباره انواع جدید داروها را با عنوان داروهای هیبریدی راهی نوین برای انتقال ایمن دارو مطالعه بفرمائید.

بعضی از داروسازان هم توصیه می کنند که قرص های خود را درست قبل از استفاده نصف کنیم تا میزان رطوبت دریافتی برای سطح باقیمانده به کمترین حد خود برسد.

دانستن این نکته عالی به نظر می رسد؛ اما متاسفانه شاید انجام آن در بعضی شرایط مقدور نباشد. چرا که ممکن است وقت آن را نداشته باشیم یا فراموش کنیم که نباید قرص خود را قبل از اینکه از درب منزل بیرون برویم نصف کنیم.

پس اگر نیاز به نصف کردن قرص ها برای آینده داریم، این کار را انجام دهیم، فقط اطمینان حاصل کنیم که آنها را در محیطی خنک و دور از نور و رطوبت نگهداری کنیم.

توصیه نهایی این است که قبل از نصف کردن داروها، با پزشک خود یا داروساز این قضیه را در میان بگذارید. راهنمایی های بالا، راهنمایی های کلی هستند و تنها پزشک یا داروساز است که می تواند حکم نهایی را صادر کند.

منبع مقاله: سایت webmd

مجتبی عبدی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • ناشناس 2 شهریور 1399 / 6:08 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 17 تیر 1399 / 1:59 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • ARASH B.M 27 اسفند 1398 / 11:49 قبل از ظهر

  قرص ترامادول رو میشه نصف کرد؟

  • اميرعلی تولايی 29 مرداد 1399 / 11:57 بعد از ظهر

   لطفا برای این موارد حتما به دستور پزشک عمل کنید که خدایی نکرده اشتباهی در مصرف قرص براتون پیش نیاد

 • ناشناس 21 دی 1398 / 9:22 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 10 دی 1398 / 12:14 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.