نصف کردن قرص ها کار درستی است؟

0
16

دارو ارزان نیست، بنابراین نصف کردن قرص ها توسط مردم کار قابل درکی است. شاید پزشک شما نصف دوز دارو را کاهش داده باشد و شما نمی خواهید برای نسخه جدید دوباره به مطب بروید، در حالی که هنوز مقدار زیادی از تجویز قبلی باقی مانده است. یا شاید نسخه جدیدی که پزشک تجویز می کند قیمت بیشتری نسبت به دوزهای بالاتری که شما دارید داشته باشد (به نظر عجیب است، اما من این اتفاق را دیده ام).

همه ی داروها و قرص ها نباید نصف شوند.

به عنوان یک قاعده کلی، بعضی از فرمولاسیون های مخصوص داروها هرگز نباید تقسیم شود (اگر چه چند استثنا وجود دارد).

از سوی دیگر، نصف کردن قرص هایی که برای بیماری های مزمن مانند فشار خون و دیابت تجویز می شوند، تا زمانی که روکش های ویژه نداشته باشند، مشکلی ندارد.

یک مثال خوب از دارویی که هرگز نباید نصف شود، آسپرین روکش دار است. آسپیرین عادی می تواند معده شما را تحریک و یا شرایطی مانند زخم یا ریفلاکس اسید معده را تحریک کند.

 به همین علت، برخی از آسپرین ها با روکش ویژه ای درست شده است که کمک می کند تا آسپرین قبل از متلاشی شدن از معده عبور کند و جذب روده ای داشته باشد نه معده ای، تا بدین ترتیب مشکلات افرادی که به این شرایط دچار هستند را تشدید نکند. اما نصف کردن آسپرین با این پوشش ویژه، مانع محافظ دارو را از بین برده و برخی از درد های مهم معده را تشدید می کند.

اما بعضی از (نه همه) داروهایی که مشکلی با نصف شدن ندارند ، دارای شیارهایی در مرکز قرص هستند. شیار یک “خط مرکزی” است که به شما کمک می کند قرص را به طور مساوی نصف کنید، و شما با هر دوز جدید مقدار یکسانی از دارو را دریافت کنید.

شرایط مهم نصف کردن قرص ها

و برای آن دسته از شما که ممکن است وسوسه شوید نصف کردن قرص ها را با چاقو، دست های خالی خود و یا برخی دیگر از شیوه های ناشناخته امتحان کنید، پیشنهاد می شود یک نصف کننده قرص (همانطور که در شکل مشاهده می کنید) تهیه کنید. شما می توانید نصف کننده قرص را با قیمتی مناسب تهیه کنید، که می تواند بسیاری از دغدغه های شما را در تقسیم قرص با سایز و دوز دلخواه برطرف کند.

نصف کردن قرص توسط دستگاه

توصیه می کنیم مقاله سایت ما درباره انواع جدید داروها و نحوه انتقال آنها را با عنوان داروهای هیبریدی راهی نوین برای انتقال ایمن دارو مطالعه بفرمائید.

بعضی از داروسازان توصیه می کنند که قرص های خود را درست قبل از استفاده نصف کنید تا میزان رطوبت دریافتی برای سطح باقیمانده به کمترین حد خود برسد.

اگرچه این یک نکته عالی است، اما متاسفانه همیشه بهترین راه حل در جهان پر سرعت امروز نیست چرا که ممکن است وقت آن را نداشته باشید و یا فراموش کنید که قرص خود را قبل از اینکه از درب منزل بیرون بروید نصف کنید.

 اگر شما نیاز به نصف کردن قرص های خود برای آینده دارید، این کار را انجام دهید، فقط اطمینان حاصل کنید که آنها در محیطی خنک و دور از نور و رطوبت نگهداری شوند، درست همان کاری که با داروهای دیگرتان انجام می دهید.

قبل از نصف کردن داروها، با پزشک یا داروساز خود این قضیه را در میان بگذارید. راهنمایی های بالا یک راهنمایی کلی است، اما پزشک شما می تواند به شما در پیدا کردن بهترین راه حل کمک کند.

منبع مقاله: سایت webmd

دانلود رایگان کتاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید