مهارت های ارتباطی پزشکی (یخ شکنی)

یخ شکنی اولیه در ارتباط با بیمار

در سری مقالات مهارت های ارتباطی پزشکی به سراغ تکنیک یخ شکنی می رویم. مهمترین مهارت در برقراری ارتباط موثر با بیمار، شروع یک ارتباط مناسب است به طوری که یک ارتباط صمیمانه و دو سویه بین پزشک و بیمار ایجاد شود.

اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان یک ارتباط صمیمانه و دو طرفه با بیمار برقرار کرد؟ جواب این سوال در تکنیکی به نام یخ شکنی نهفته است.

یخ شکنی در ارتباط با بیمار

برای شناخت این موضوع، باید به عملکرد مغز رجوع کنیم. فرض کنیم برای اولین بار به یک مهمانی که با مهمانان آن آشنا نیستیم، دعوت شدیم. معمولا واکنش ما چه خواهد بود؟

به طور طبیعی دچار استرس می شویم. (البته اگر این موقعیت بارها و بارها تکرار نشده باشد) این حرف ها در ذهنمان شکل می گیرد که:

در آن جا با چه کسی هم صحبت شوم؟ چی بپوشم؟ اصلا بروم یا سعی کنم با یک بهانه آن را کنسل کنم؟

یخ شکنی اولیه بین بیمار و پزشک

اگر با عملکرد مغز خود آشنا باشیم می دانیم که مغز خزنده ما از محیط های جدید و ناآشنا می ترسد، چون نمی داند آیا آن محیط برای ما خطرناک است یا خیر! بنابراین مغز خزنده دستور می دهد از انجام آن طفره برویم یا با استرس و دلهره در آن مهمانی شرکت کنیم.

این موضوع چه ارتباطی با یخ شکنی با بیمار دارد؟

زمانی که بیمار به مطب یا مرکز درمانی ما مراجعه می کند، معمولا با افراد و محیط هایی رو به رو می شود که برایش ناآشنا و غریبه هستند و بر اساس عملکرد مغز خزنده، دچار استرس و نگرانی می شود.

در این شرایط ضربان قلب بیمار افزایش پیدا می کند و نمی تواند به راحتی با افراد، ارتباط موثر برقرار کند و این همان یخی است که درباره اش صحبت می کنیم که از ایجاد یک ارتباط صمیمانه جلوگیری می کند.

البته این حالت در شرایطی است که بیمار در وضعیت بسیار بحرانی قرار نداشته باشد و با پای خود به مطب یا مرکز ما مراجعه کرده باشد.

بنابراین بیمار علاوه بر مشکلات مربوط به بیماری، به طور غریزی با استرس و نگرانی دیگری نیز به دلیل برقراری ارتباط با افراد جدید مواجه می شود.

وظیفه ما به عنوان پزشک یا درمانگر چیست؟

وظیفه کادر درمانی و بیمارستانی است که این استرس و نگرانی که به طور غریزی برای بیمار پیش آمده است را تا حد امکان کاهش دهند.

این کاهش استرس و نگرانی تبعات خیلی خوبی خواهد داشت. زمانی که استرس و نگرانی بیمار برطرف شود، ارتباط بهتری بین بیمار و پزشک برقرار می شود که در نتایج تحقیقات، میزان تاثیر پذیری و تبعیت از دستورات پزشک نیز به مراتب بیشتر می شود.

از طرفی در آینده به درآمدزایی بیشتر مرکز ما کمک خواهد کرد؛ زیرا بیمار تجربه خوبی از برقراری ارتباط با ما داشته است و او را تبدیل به یک مشتری وفادار می کند که دوستان و آشنایانش را به مرکز ما معرفی خواهد کرد.

۷ تکنیک کاربردی در بازاریابی خدمات پزشکی را در سایت ما مطالعه کنید.

پس باید تمام سعی خود را به عنوان پزشک و پرسنل درمانی انجام دهیم تا این ترس، استرس و نگرانی را از بیمار کاهش دهیم.

بنابراین باید از مهارت “یخ شکنی” استفاده کنیم تا با شروع یک ارتباط خوب با بیمار، استرس و نگرانی او را برطرف کنیم.

بهترین یخ شکنی در ارتباط با بیمار چیست؟

آنقدر آن را شنیدیم که احتمالا از شنیدن مجدد آن تعجب می شویم و در دل خود شاید این مهارت را مسخره کنیم.

اما وقتی آن را آگاهانه به کار بگیریم، متوجه تاثیرات آن خواهیم شد و احساسی که بیماران از برخورد ما خواهند داشت، باور کردنی نخواهد بود.

بهترین یخ شکنی و شروع یک ارتباط، لبخند زدن است. بله، درست شنیدید، لبخند زدن بهترین شروع یک ارتباط است.

همه آن کاری که افراد دوست داشتنی در اولین برخورد با افراد انجام می دهند لبخند زدن است. کمی به نحوه برخورد اطرافیان خود دقت کنیم متوجه این موضوع خواهیم شد.

مهارت های ارتباطی پزشکی - لبخند زدن

مشکل اینجا است که ما تقریبا در زندگی از لبخند زدن زیاد شنیدیم اما تا به حال کسی به ما نگفته است واقعا فایده این لبخند زدن برای ما چیست؟

همه مرتب از لبخند زدن و خندادن دیگران صحبت می کنند اما هیچ کس نمی گوید چرا باید به دیگران لبخند بزنیم!

ما لبخند را برای خوشامد دیگران نمی زنیم، لبخند زدن در اصل برای خود ما است تا درآمد بهتری داشته باشیم، شهرت و محبوبیت و اعتبار بیشتری نزد دوستان، آشنایان، همکاران و بیمارانمان کسب کنیم.

در بحران های پزشکی چگونه خود را آماده کنیم. سفید شدن مغز در بحران های پزشکی چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟

مقاله ای کاملا کاربردی در مهارت های ارتباطی پزشکی

بینش عمیق نسبت به تکنیک یخ شکنی

اجازه دهید با بینش این مهارت آشنا شویم. زمانی که به بیمار خود لبخند می زنیم حس اعتماد در بیمار شکل می گیرد و حتی پذیرش درمان و خدمات ما برای او راحت تر می شود.

در واقع با لبخند زدن به مغز خزنده بیمار خود القا می کنیم که آرام باش، آرام باش! من سعی دارم به تو کمک کنم. من برای تو خطری ندارم. پس نگران نباش و نترس!

خیلی جالب است بدانیم که زمانی که دو نفر روبه روی یکدیگر قرار می گیرند بیش از هزار پالس بین آن ها مخابره می شود. یعنی نیازی نیست که صرفا انسان ها با هم صحبت کنند بلکه زبان بدن، حالات چهره و … می تواند هزاران نکته و حرف داشته باشد.

بنابراین در اولین برخورد با بیمار لازم است به او لبخند بزنیم و البته بدانیم که این لبخند زدن، علاوه بر کاهش استرس و نگرانی بیمار، به کسب درآمد بیشتر، پذیرش درمان راحت تر و شهرت و اعتبار بیشتر خود یا مرکز درمانی منجر خواهد شد.

تاثیر لبخند در آرام کردن بیمار

اما چطور این تکنیک را تبدیل به عادت کنیم؟

برای این که مسیر عصبی (برای اینکه با مفهوم مسیرهای عصبی آشنا شوید حتما مقاله مسیرهای عصبی سایت را مطالعه کنید) این مهارت را ایجاد کنیم، لازم است از تکنیک “چهار چوب در” استفاده کنیم.

در این روش ما خود را متعهد می کنیم که هر زمان بیمار از چهار چوب در وارد مطب، بیمارستان، بخش، یا اتاق ویزیت می شود خود را موظف می کنیم که به بیمار خود نگاه کنیم و با لبخند به او سلام کنیم.

اعتماد بیمار به پزشک - مهارت های ارتباطی پزشکی

بنابراین یخ شکنی منحصر به پزشک نیست؛ بلکه نگهبان، منشی، پرستار، مسئول بخش و به طور کلی هر کسی که در ارتباط مستقیم با بیمار است باید این روش را پیاده کند.

اگر عادت به لبخند زدن نداشته باشیم، در اوایل این کار از ما انرژی زیادی گرفته می شود و مغز ما را خسته می کند. بنابراین لازم است خود را برای خسته شدن و مصرف انرژی آماده کنیم.

اما قول می دهم که اگر به مدت ۳ هفته یا حتی کمتر، این لبخند زدن را تکرار کنیم، مسیر عصبی آن ایجاد خواهد شد و مثل رانندگی کردن بدون آنکه لحظه ای به آن فکر کنیم یا از ما انرژی بگیرد به دیگران لبخند خواهیم زد. فقط کافی است کمی ممارست به خرج دهیم تا مسیر عصبی آن در مغز ما ایجاد شود.

اجرا و تمرین این مهارت کلیدی

یکی از مهمترین مهارت های ارتباطی پزشکی در خصوص ارتباط با بیمار را فرا گرفتیم. شاید به ظاهر ساده باشد اما وقتی بخواهیم آن را پیاده کنیم احتمالا با مشکلات آن مواجه خواهیم شد.

به طور مثال اوایل کار لبخندهایمان مصنوعی می شود، عضلات صورتمان درد می گیرد. حتی اوایل این تمرین شاید حس خوبی به بیمار منتقل نشود ولی بعد از یکی دو هفته کاملا این مشکلات برطرف خواهد شد.

نکات و ریزه کاری های دیگری هم وجود دارد که تا زمانی که خودمان انجام ندهیم متوجه آن ها نخواهیم شد. برای یک دوره کوتاه هم که شده، این مهارت را تمرین کنیم تا به تاثیرات مشهود آن در برخورد با بیمار پی ببریم.

مهارت های ارتباطی پزشکی یک هنر است و پزشکی که خود را به یادگیری این مهارت ها تجهیز کند، آینده شغلی خود را تضمین می کند. حرفه پزشکی که احتمالا تا ۳۰ سال آینده دست خوش تغییر می شود بعضی از پزشکان را از دور رقابت خارج خواهد کرد. با فراگیری اصول ارتباطات است که پزشکان می توانند جایگاه خود را در آینده تثبیت کنند.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران ۶ دیدگاه
 • ناشناس 6 مرداد 1399 / 8:32 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • هادی 17 آذر 1398 / 5:20 بعد از ظهر

  سلام دستتون درد نکنه بابت مطالب آموزنده تون. واقعا استفاده کردیم

  • اميرعلی تولايی 18 آذر 1398 / 11:08 بعد از ظهر

   سلام روزتون بخیر
   خیلی ممنون از محبت شما، امیدوارم که مطالب برای شما کاربردی بوده باشه
   ارادتمند – تولایی

 • علی 15 مهر 1398 / 1:12 بعد از ظهر

  مطالبتون خیلی خوب و عالین،ادامه بدید

  • اميرعلی تولايی 16 مهر 1398 / 9:27 قبل از ظهر

   ممنونم از لطف شما! به امید خدا کتابی هم در همین زمینه با عنوان “هنر ارتباطات پزشکی” در چاپ هست که خیلی از موارد رو به صورت تخصصی و عمقی بررسی کردیم. کتاب آماده بشه، به کاربران سایت ایمیل می زنیم! خوشحال می شیم در خبرنامه سایت عضو بشید تا زمانی که کتاب آماده شد خدمتتون اطلاع رسانی کنیم

 • اميرعلی تولايی 12 مهر 1398 / 3:00 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • محسن عبدی 17 تیر 1398 / 3:45 بعد از ظهر

  عزیز شما حالت خوبه ؟ اینا چیه داری مینویسی ؟ من و دوستام هر چند وقت یک بار میایم توی سایتت از محتوای طنزش لذت میبریم و میریم. فقط خواستم بدونی در مورد شما چه فکری میکنیم.

  • اميرعلی تولايی 19 تیر 1398 / 12:14 بعد از ظهر

   جناب آقای عبدی، سلام
   ممنون از شما که مطالب سایت رو پیگیری می کنید. می تونم بپرسم چه ایراداتی در مقالات می بینید؟ تقریبا تمام مقالات ارتباطی سایت کاملا علمی، بر مبنای مطالعات روز و از کتاب های معتبر دنیا نوشته می شوند. خوشحال می شم دیدگاهتون رو کاملتر مطرح کنید تا اگر اشکالی در نوع نوشتار یا مطالب سایت وجود داره، برطرف کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.