فوبیا چیست و انواع فوبیا کدامند؟

ترس انسان را از خطر محافظت می کند. فوبیا ارتباطی به خطر ندارد. فوبیا همان ترس شدید و غیر منطقی است که در زمان مواجهه با یک موقعیت، فعالیت یا هدف به خصوص ایجاد می شود.

فوبیا در بعضی افراد می تواند خیلی شدید باشد تا جایی که عملا فلج کننده زندگی شخص باشد. فرد دارای فوبیا، ممکن است بداند که اضطراب و ترسی که دارد واقعی نیست، اما این دانش کمکی به غلبه بر احساساتش نمی کند.

فوبیا موجب می شود افراد برای جلوگیری از مواجهه با عامل ترس، شیوه زندگی خود را تغییر دهند. اما زندگی آنها نیز تحت تأثیر تلاش هایشان برای مخفی کردن این ترس از دیگران قرار دارد. برخی از افراد مبتلا به فوبیا دچار مشکلاتی با دوستان و خانواده خود می شوند، در مدرسه شکست خورده یا در تلاش برای مقابله با مشکلات، شغل خود را از دست می دهند.

عوامل ایجاد فوبیا

گرچه فوبیا می توانند تحت تأثیر فرهنگ و به واسطه ی وقوع رویدادهای پیش آمده در زندگی به وجود بیاید، اما عامل وراثت نیز بر آن تاثیر گذار است. اعضای خانواده ای که سابقه فوبیا دارند حدود ۳ برابر بیشتر از افراد بدون سابقه خانوادگی در معرض این بیماری قرار دارند.

الکلی ها نیز نسبت به افرادی که الکل مصرف نمی کنند ۱۰ برابر احتمال ابتلای بیشتری به فوبیا دارند.

انواع فوبیا

صدها نوع از انواع فوبیا شناخته شده است. در ادامه سعی می کنیم تا مهمترین آنها را معرفی کرده و به توضیح درباره آنها بپردازیم.

آگورافوبیا : ترس از مکان های عمومی

آگورافوبیا

آگورا یک بازار و مکان ملاقات در یونان باستان بود. کسی که آگورافوبیا دارد از این که در یک مکان عمومی یا یک مکان مثل پل یا صف بانک به دام بیفتد واهمه دارد. ترس واقعی از این است که اگر اضطراب بیش از حد بالا برود قادر به فرار از بین جمعیت نباشد.

احتمال ابتلا به آگورافوبیا در زنان نسبت به مردان دو برابر است و اگر در موارد شدید درمان نشود، می تواند به محبوس شدن فرد در خانه منجر شود.

حتما بخوانید: چطور متوجه شویم کمبود خواب داریم؟

فوبیای اجتماعی: چیزی فراتر از خجالتی بودن

کسی که با فوبیای اجتماعی مواجه است، فقط خجالتی نیست. این شخص از اینکه چگونه در یک موقعیت اجتماعی فعالیت های خود را انجام خواهد داد احساس اضطراب شدید و ترس دارد.

فوبیا اجتماعی

او با خود فکر می کند که آیا اقدامات او از نظر دیگران مناسب است؟ آیا دیگران به او می گویند که او مضطرب هست؟ آیا در هنگام صحبت کردن می تواند کلمات مناسب را پیدا کند؟ از آنجایی که فوبیای اجتماعی درمان نشده اغلب منجر به اجتناب از ارتباطات اجتماعی می شود، می تواند تاثیر منفی زیادی بر روابط فرد و زندگی حرفه ای وی داشته باشد.

کلاستروفوبیا : نیازمند به راه خروج

کلاستروفوبیا، یا همان ترس غیر طبیعی از بودن در فضاهای محصور شده، یک فوبیای خاص و رایج است. فرد مبتلا به کلاستروفوبیا هنگام سوار شدن به آسانسور یا ورود به تونلها اضطراب شدیدی را متحمل می شود.

این افراد به دلیل ترس از خفه شدن یا گیر افتادن، از رفتن به فضاهای تنگ خودداری کرده و اغلب در پی انجام کارهایی برای افزایش امنیت خود مثل باز کردن پنجره ها یا نشستن در نزدیکی درب خروجی می باشند. این رفتار ها ممکن است شرایط را قابل تحمل کند، اما ترس را از بین نمی برد.

کلاستروفوبیا

زوفوبیا: ترس از حیوانات

شایعترین نوع ترس ها، زوفوبیا یا ترس از حیوانات است. زوفوبیا در واقع یک اصطلاح عمومی است که شامل یک گروه از ترس های مربوط به حیوانات خاص است. نمونه هایی از جمله آراکنوفوبیا، ترس از عنکبوت؛ افیدیوفوبیا، ترس از مار؛ ارنیتوفوبیا، ترس از پرندگان و آپیفوبیا، ترس از زنبورها.

این ترس ها اغلب در دوران کودکی به وجود می آیند و بعضی اوقات در همان سنین کودکی از بین می روند. اما بعضا تا بزرگسالی ادامه پیدا خواهند کرد.

آکروفوبیا: ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع

آکروفوبیا ترس بیش از حد از ارتفاع است و با علائمی مانند اضطراب شدید، تعرق یا از دست رفتن هوشیاری ظاهر می شود. فرد می تواند هنگام بالا رفتن از پله ها و یا صعود از نردبان دچار حمله شود.

 گاهی اوقات ترس آنچنان بزرگ است که فرد نمی تواند حرکت کند. آکروفوبیا می تواند موقعیتی خطرناک برای کسی که به آن مبتلا است ایجاد کند. حمله عصبی در مکان مرتفع می تواند پایین آمدن از آنجا را بسیار خطرناک کند.

ایروفوبیا: ترس از پرواز

کسی که ایروفوبیا دارد از پرواز می ترسد. این فوبیا به طور کلی پس از آنکه فرد تجربه تلخی در هواپیما داشته باشد به وجود می آید؛ مانند قرار گرفتن در وضعیت تلاطم هوایی و یا مشاهده حمله هراس (panic attack) که برای مسافر دیگری به وجود آمده است.

فوبیا پرواز

حتی پس از آنکه این حادثه فراموش بشود، فوبیا همچنان باقی می ماند و می تواند مثلا با تماشای فیلم سقوط هواپیما در تلویزیون دوباره شعله ور شود. و حتی می تواند باعث شود. برای شناسایی آسیب اولیه و درمان این فوبیا معمولا از هیپنوتیزم استفاده می شود.

هموفوبیا: ترس از خون، تزریق و جراحت

طیفی از ترس از خون، تزریق و جراحت شامل هموفوبیا (ترس از خون) و تری پانوفوبیا (ترس از تزریق) وجود دارد. برخی از افراد فوبیای جراحت دارند و برخی دیگر در مورد مراحل تهاجمی پزشکی فوبیا دارند. این ترسها با غش کردن همراه است.

دسته های دیگری از انواع فوبیا موجود است که شامل برونتوفوبیا (هراس از رعد و برق و طوفان)، گلوسوفوبیا (ترس از سخنرانی عمومی)، دنتوفوبیا (هراس از دندانپزشکی) و نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی) می باشند که دارای شیوع مختلفی در سرتاسر جهان می باشند.

ارائه درمانی جدید توسط مهندسان پزشک برای سندروم روده تحریک پذیر (IBS)؛ مطالعه کنید: درمانی نوین برای سندروم روده تحریک پذیر

درمان فوبیا

حساسیت زدایی فرایندی است که به تدریج شخص دچار فوبیا را در معرض شرایطی قرار می دهد که شبیه آنچه که از آن می ترسد باشد. با گذشت زمان، با ایجاد اعتماد به نفس، ترس شخص کاهش می یابد.

 این کار اغلب همراه با مکالمه درمانی برای کمک به تغییر طرز فکر فرد درباره آن مساله و ایجاد الگوهای پاسخ جدید در واکنش به شرایطی است که احساس ترس را در فرد ایجاد می کند. خبر خوب این است که این درمان به ۹۰ درصد از افرادی که آن را پیگیری می کنند کمک می کند.

برگرفته از : webmd

مجتبی عبدی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 9 تیر 1399 / 10:47 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۴ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.