عوارض جانبی یا آلرژی به دارو؟چه تفاوتی با هم دارند؟

به عنوان یک داروساز، بسیاری از بیمارانم به من گفته اند که آنها به یک داروی خاص آلرژی دارند، اما واکنشی که آنها توصیف کرده اند در واقع عوارض جانبی دارو است.

مهم است که تفاوت بین این دو را بدانید زیرا واکنش های آلرژیک، به ویژه آنهایی که بسیار خطرناک هستند، می تواند به این معنی باشد که یک داروی خاص یا گروهی از داروهای مشابه برای شما بی خطر نیستند.

 عوارض جانبی دارو، هر چند شدید و خطرناک باشند، لزوما نشان دهنده این نیست که شما باید داروی مصرفی را ترک کنید. بسیاری از عوارض جانبی خفیف و قابل کنترل هستند و حتی ممکن است زمانی که بدن شما به دارو عادت کند از بین برود. پس چگونه می توان تفاوت بین آلرژی و عوارض جانبی را بیان کرد؟

آلرژی: مقابله سیستم ایمنی بدن با عوامل ناشناخته

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما با چیزی که نمی شناسد به مقابله بر می خیزد و بیش از حد واکنش نشان می دهد.

نشانه های واکنش آلرژیک می تواند رنج وسیعی از چیزی ساده مثل یک جوش خفیف تا مساله ای بسیار جدی و خطرناک مانند تنفس سخت و مسدود شدن گلو را شامل شود. در اکثر موارد، تقریبا بلافاصله خواهید فهمید که داروی شما باعث واکنش تهدید کننده حیاتی شما می شود یا خیر و آیا نیاز به تزریق آمپول اپی نفرین دارید یا خیر؟

اگر تمایل دارید دانش بیشتری درباره رفتارهای پزشکی داشته باشید، توصیه می کنیم مطلب سایت ما درباره نصف کردن قرص ها را از اینجا بخوانید.

آلرژی به دارو

واکنش های دیگر ممکن است چند هفته طول بکشد تا بروز کند. آلرژی معمولا وقتی که عامل استرس زای سیستم ایمنی شما برطرف شود، از بین می رود.

علائم و نشانه های دیگری از آلرژی به دارو عبارتند از:

• خارش

• خارش چشم همراه با اشک

• قرمزی

• کهیر

• خس خس کردن

عوارض جانبی: سیستم ایمنی بدن کاری انجام نمی دهد

یکی از تفاوت های اصلی بین آلرژی و عوارض جانبی این است که سیستم ایمنی بدن شما پاسخ آلرژیک را تعیین می کند، اما در عوارض جانبی نقشی ندارد. در عوض، عوارض جانبی پیامد نحوه ی کارکرد دارو است.

به عنوان مثال، بیایید نگاه کنیم که چگونه قرص های ادرار آور ممکن است باعث برانگیخته شدن عوارض جانبی مثل گرفتگی عضلات شوند. قرص های ادرار آور باعث می شود شما آب را دفع کنید، درست است؟ از دست دادن تمام این آب می تواند سطوح الکترولیت شما، یا میزان سدیم و پتاسیم در بدن شما را بسیار کاهش دهد و هنگامی که این مواد خیلی کم شود، عضلات ما دچار گرفتگی می شوند.

عوارض جانبی دارو
به راهنماهای داخل دارو توجه کنیم

مانند آلرژی ها، عوارض ناشی از دارو می تواند بازه ای خفیف تا شدید داشته باشند، اما بر خلاف آلرژی ها، ممکن است این عوارض پس از چند روز یا چند هفته که بدن به این دارو عادت کند از بین برود.

این عوارض بسته به هر کس متفاوت است، بنابراین هیچ قاعده ی مشخص و سریعی در مورد اینکه چقدر طول می کشد تا عوارض جانبی فروکش کند، وجود ندارد. اما نشانه خوبی است اگر علائم و نشانه هایتان هر روز بهبود می یابد.

مثالهایی از عوارض جانبی عبارتند از:

• حالت تهوع

• سرگیجه

• تپش قلب

• سردرد

• خواب آلودگی

• گیجی

گاهی اوقات، عوارض جانبی دارو و آلرژی بسیار شبیه همه هستند، بنابراین تفاوت بین آنها را به سختی می توان تشخیص داد. به عنوان مثال، تورم یا خارش می تواند در بسیاری از موارد به عنوان واکنش های آلرژیک تشخیص داده شود، اما عوارض برخی داروها نیز می باشد.

 بنابراین، به راهنماهای دارویی که به همراه داروهای تجویزی هستند ، توجه کنید. این راهنما ها توضیح می دهند که چه عوارض جانبی را باید انتظار داشت و چه زمانی باید به دنبال مراجعه به پزشک برای یک واکنش آلرژیک باشید. این بروشور ها قطعا مفید هستند، اما اگر باز هم برایتان سوالی باقی مانده است، از داروساز خود بپرسید.

منبع خبر: سایت Webmd

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.