طولانی ترین تحقیق دنیا درباره چیست؟

طولانی ترین تحقیق دنیا

شاید برای شما جالب باشد بدانید که طولانی ترین تحقیق دنیا که در دانشگاه هاروارد انجام شده است درباره چه موضوعی است! اتفاقا دانستن نتایج این تحقیق برای پزشکان و پرسنل درمانی ما بسیار مهم است. خیلی جالب است که طولانی ترین تحقیق دنیا در رابطه با عامل اصلی خوشبختی است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

طولانی ترین تحقیق دنیا درباره عوامل خوشبختی

طولانی ترین تحقیق دنیا که تاکنون حدود ۸۰ سال از آن گذشته است، در دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۳۸ آغاز شده است و محققان این دانشگاه تحقیقی را به منظور بررسی عوامل خوشبختی در زندگی افراد، در این سال آغاز کردند و با همتی که چهار نسل از محققان داشتند، تا سال ۲۰۱۵ نتایجی از این تحقیق ارائه شده و البته هنوز هم این تحقیق ادامه دارد.

عامل اصلی خوشبختی

واقعیت این است که اکثر ما در زندگی وقتی در دوره جوانی و نوجوانی هستیم تمام تصور ما از خوشبختی پول، ثروت، شهرت و یا قدرت است و عمیقا باور داریم که اگر به این عوامل دست پیدا کنیم انسان خوشبخت و خوشنودی هستیم و از زندگی رضایت کامل داریم.

در شروع این تحقیق نیز حدود ۸۰ درصد شرکت کنندگان اعتقاد داشتند که پول، ثروت و شهرت عامل اصلی خوشبختی است.

افراد تحت آزمایش و نحوه انجام تحقیق

شروع این تحقیق در سال ۱۹۳۸ با حدود ۱۰۰۰ نفر انجام شده است و پرسشنامه هایی درباره زندگی، سلامتی و کار به آن ها داده شده است و هر دو سال نیز داوطلبان مجددا پرسشنامه هایی با همین موضوعات را پر می کردند.

در طول این تحقیق تعدادی از افراد از انجام و ادامه مسیر خودداری کردند، برخی به دلیل بیماری فوت کردند و از ادامه انجام این تحقیق بازماندند.

اما جالب است که این تحقیق تا سال ۲۰۱۵ ادامه داشته است و تا آن سال حدود ۶۰ نفر از داوطلبان همچنان زنده هستند و در سن حدود ۹۰ سالگی به سر می برند و این تحقیق همچنان بر روی این افراد ادامه دارد.

گروه های این آزمایش چگونه انتخاب شدند؟

برای انجام این تحقیق از دو گروه استفاده شده است. گروه اول، دانشجویان سال دوم دانشگاه هاروارد بودند و تقریبا همه این دانشجویان در زمان جنگ جهانی تحصیلات خودشان را تمام کردند و به جنگ رفتند.

برعکس گروه اول، گروه دوم از میان پسران فقیرنشین منطقه ای در بوستون انتخاب شدند که وضعیت اقتصادی خیلی مناسبی نداشتند. حتی به گفته محقق این تحقیق، برخی از آن ها در چادر زندگی می کردند و آب گرم و سرد برای شست و شو نداشتند.

بعد از اینکه افراد این تحقیق بزرگ شدند و وارد دوره کاری شدند، خیلی از آن ها کارگرهای کارخانه شدند، عده ای وکیل و تعدادی پزشک شدند و به درجات بالا رسیدند. حتی یک نفر از این ۱۰۰۰ نفر رئیس جمهور شده است.

اما در بین آن ها افرادی هم بودند که معتاد شده اند و برخی دچار بیماری های روانی شده اند. پس در مجموع تعدادی از داوطلبان پله های ترقی را طی کردند و عده ای از نردبان موفقیت سقوط کردند.

جزئیات طولانی ترین تحقیق دنیا

نحوه انجام این تحقیق به این صورت بوده است که پرسشنامه هایی را هر دو سال یک مرتبه برای تمام این ۱۰۰۰ نفر ارسال می کردند و داوطلبان باید پرسشنامه ها را تکمیل می کردند.

خیلی جالب است که محققان صرفا به پرسشنامه ها بسنده نمی کردند و تحقیقات کامل تری درباره زندگی فرد، خانواده، فرزندانش و بررسی پرونده پزشکی انجام می دادند تا نتایج این تحقیق کامل و جامع باشد.

حتی محققان به خانه بعضی از داوطلبان مراجعه می کردند و با آن ها مصاحبه های حضوری می کردند. حتی با خانواده های داوطلبان صحبت می کردند و از عمیق ترین نگرانی های آن ها مطلع می شدند. در بعضی موارد حتی از اسکن مغزی نیز کمک گرفته شده است.

۳ درس بسیار مهم از طولانی ترین تحقیق دنیا

نتیجه تلاش های این محققان در طی حدود این ۸۰ سال، نشان داده است که پول و ثروت ملاک و معیار خوشبختی نبوده است.

۱) عامل اصلی خوشبختی

بلکه ملاک خوشبختی افراد ارتباطات عمیقی بوده است که فرد در طی زندگی خود ایجاد کرده است و این ارتباطات عمیق باعث خوشبختی افراد شده است.

ارتباطات عمیقی که فرد با همسرش، فرزندانش و دوستان و همکاران نزدیکش برقرار کرده است عامل اصلی خوشبختی است. همین الان هم فکر کنیم ثروتمند ترین انسان روی این کره خاکی هستیم.

عامل اصلی خوشبختی

اگر زمانی که به خانه خود می رویم با برخورد بد همسر یا فرزندانمان مواجه شویم، آیا حال ما از زندگی همچنان خوب خواهد بود؟

۲) کیفیت یا کمیت

نتیجه گیری دوم محققان این آزمایش این بوده است که کمیت ارتباطات مهم نیست. اینکه یک فرد چه تعداد ارتباط ساخته است واقعا اهمیتی ندارد.

شاید یک فرد بیش از ۵۰۰ نفر دوست و آشنا و همکار داشته باشد ولی در نهایت باز هم احساس خوشبختی نداشته باشد. به این دلیل که هیچ کدام از ارتباطاتش عمقی نبوده است.

طولانی ترین تحقیق دنیا

آن چیزی که در خوشبختی از زندگی اهمیت دارد، کیفیت ارتباطات است. اگر رابطه ما با همسر، فرزندان و دوستان و آشنایانمان خیلی عمیق باشد همان تعداد نیز در آینده برای ما خوشنودی و رضایت ما از زندگی کافی است اما اگر ارتباطات ما سطحی باشد، نمی توان گفت که در آینده عمیقا احساس خوشبختی خواهیم داشت یا خیر!

۳) ارتباط روابط اجتماعی با سلامتی جسم و ذهن

محققان در این تحقیق ۸۰ ساله، به این نکته دست پیدا کردند که افرادی که روابط اجتماعی سالم و عمیقی داشتند، نه تنها به لحاظ جسمی افراد سالم تری بودند بلکه به لحاظ ذهنی نیز افراد به مراتب سالم تری بودند و بیماری های ذهنی کمتری داشتند و حافظه آن ها نیز قوی تر بوده است و کمتر به آلزایمر مبتلا می شدند.

آینده حرفه پزشکی تا ۳۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟ حتما این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید خود را برای آن آماده کنید.

چطور این تحقیق ۸۰ سال ادامه دار شده است؟

موضوع بسیار مهمی است که چطور یک تحقیق ۸۰ سال زمان برده است و همچنان نیز نتایج و دست آوردهای این تحقیق در حال تکمیل است. معمولا اکثر تحقیقات دانشگاهی و غیر دانشگاهی نهایت تا ۱۰ سال به طول می انجامند و بعد از آن یا بودجه تحقیق تامین نمی شود و یا محققان آن، از ادامه مسیر دلسرد می شوند.

اینجا است که باید به محققان، مسئولان این دانشگاه و افرادی که این تحقیق را تا به اینجا رسانده اند تبریک گفت و از سرسختی آن ها در به انجام رسیدن طولانی ترین تحقیق دنیا قدردانی کرد. اولین محققان این تحقیق شاید هرگز موفق به شنیدن نتایج این تحقیق نشده باشند ولی باز هم با تمام توانشان این مسیر را ادامه دادند. قطعا جامعه جهانی همیشه مدیون این افراد خواهد بود.

تلنگر به پزشکان و پرسنل درمانی

تمام این نکات را مطرح کردیم تا به این نکته برسیم که به عنوان یک پزشک و درمانگر چه میزان از زمان روزانه خود را به بهبود و عمیق کردن ارتباطاتمان می پردازیم. سوال بسیار مهمی است که شاید آینده زندگی ما را دگرگون سازد.

تلنگر به پزشکان

بپذیریم یا نه، همه ما اگر روال طبیعی زندگی را طی کنیم، یک روز بازنشسته خواهیم شد. سوال اینجا است که در زمان بازنشستگی از زندگی خود راضی هستیم یا به افسوس های زندگی مان فکر می کنیم!؟

به این فکر می کنیم که چرا رابطه ما با فرزندانمان خوب نیست! ما که تمام تلاش خود را در زندگی کرده بودیم تا آن ها در کشور های خارجی تحصیل کنند و به درجات بالایی برسند! ما که بهترین امکانات را در اختیار آن ها قرار دادیم تا به بهترین شکل ممکن زندگی کنند!! پس چرا در زمان پیری اینقدر تنها شدیم؟

فکر می کنم جواب این سوال را باید در تک تک روزهای زندگی مان جست و جو کنیم! روزهایی که تا دیر وقت مشغول به کار بودیم و تا ساعت ۱۲ شب مشغول ویزیت بیمارانمان بودیم و فرصت این که با فرزندانمان وقت کیفی بگذاریم و با آن ها پارک برویم، بازی کنیم، صحبت کنیم، از دغدغه هایشان بپرسیم را از دست دادیم!!

امیدوارم این مقاله مخصوصا برای دانشجویان و پزشکانی که در اوایل دوره کاری خود هستند، تلنگری باشد تا به ارتباطات خود به همسر، فرزند و اگر پدر و مادر در قید حیات هستند، بیشتر توجه داشته باشند.

با محبت به دیگران به چه کسی خدمت می کنیم؟

از نتایج این تحقیق اینطور به نظر می آید که ما به پدر و مادر خود محبت نمی کنیم که آن ها خوششان بیاید، ما از همسرمان تشکر و قدردانی نمی کنیم که او از ما راضی و خوشنود باشد، بلکه تمام تلاشی که برای بهبود ارتباطاتمان با اطرافیانمان انجام می دهیم همه و همه برای خود ما است. برای اینکه زندگی شادتر، سالم تر و زیباتری داشته باشیم.

به عنوان نکته آخر اینکه اگر حال رابطه ما با فرزند، همسر و یا همکارانمان خوب نیست، سوال اینجا است که آیا کار از کار گذشته است. قطعا خیر! برای اینکه بتوانیم حال رابطه هایمان را درست کنیم باید اصول آن را فرا بگیریم.

همان طور که یک پزشک، مهارت های لازم برای انجام یک عمل را فرا می گیرد، رسیدگی به ارتباطات نیز هنر و علم خودش را می خواهد که باید برای فراگیری آن هم زمان بگذاریم.

بر اساس مطالعات زمانی که برای آموزش خودمان در هر جنبه ای از زندگی وقت می گذاریم به انگیزه کاری خود نیز اضافه کرده ایم. پس این را فراموش نکنیم که همه ما نیاز به ارتباطات عمیق برای خوشبختی داریم.

فیلم سخنرانی رابرت والدینگر، محقق دانشگاه هاروارد، در زمینه عامل اصلی خوشبختی در زندگی را می توانید در ادامه مشاهده کنید.

موفق و پیروز باشید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
 • ناشناس 30 مرداد 1399 / 8:30 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 28 خرداد 1399 / 2:18 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره

 • ناشناس 29 اردیبهشت 1399 / 11:13 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 5 اسفند 1398 / 7:20 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 16 آبان 1398 / 11:34 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 15 آبان 1398 / 1:31 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 • اميرعلی تولايی 12 مهر 1398 / 3:10 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.