تغذیه ضربان ساز قلب توسط تپش قلب بیمار

ضربان سازهای قلب قابل جایگذاری در بدن، بدون شک درمان مدرن را دگرگون کرده و جان بسیاری از بیماران را بوسیله ی تنظیم ریتم قلبی نجات بخشیده اند. اما آنها یک کمبود جدی دارند: طول عمر باتری آنها بین ۵ تا ۱۲ سال است که بعد از این مدت باید با عمل جراحی جایگزین شوند.

حال محققان توانسنتد این مشکل را بوسیله ی طراحی یک ضربان ساز قلب که به وسیله ی انرژی ضربان قلب تغذیه می شود، برطرف نمایند. این وسیله به صورت موفقیت آمیزی در خوک ها که از نظر فیزیولوژیکی شبیه انسان ها هستند، تست شده است.

نحوه کار یک ضربان ساز قلب

یک ضربان ساز متداول، درست زیر پوست و نزدیک استخوان ترقوه قرار داده می شود. باتری و مدارات موجود در آن، سیگنال های الکتریکی را تولید می کنند که توسط الکترود های کاشته شده به قلب منتقل می شوند. به دلیل این که انجام عمل جراحی برای تعویض باتری می تواند منجر به عوارضی از قبیل عفونت و خونریزی شود، بسیاری از محققین تلاش کرده اند تا ضربان ساز قلبی را تولید کنند که از انرژی طبیعی ضربان قلب به عنوان منبع انرژی جایگزین استفاده کند. اما این دستگاه های آزمایشگاهی به دلیل ساختار انعطاف ناپذیر، دشواری های کوچک سازی المان ها و دیگر مشکلات، به اندازه کافی قدرتمند نیست، لذا محققان جستجو برای روش های ارتقای تکنولوژی ضربان ساز ها را در پیش گرفته اند.

اگر تمایل دارید تا در زمینه فناوری های پزشکی بیشتر بدانید، می توانید مقاله مربوط به پروتز دست مصنوعی را مطالعه کنید.

ضریان ساز قلب با پیزوالکتریک

محققان ابتدا یک قاب پلاستیکی کوچک منعطف را طراحی کردند. سپس این قاب را به لایه های پیزوالکتریک متصل کردند. لایه های پیزوالکتریک با فشرده شدن تولید انرژی می کنند. این دستگاه در خوک ها کار گذاشته شد و نشان داد که ضربان قلب، می تواند شکل قاب را تغییر داده و تولید انرژی کند و عملکردی به اندازه ی یک ضربان ساز قلب که با باتری تغذیه می شود را داشته باشد. محققان بیان کردند که این تحقیق گامی به سوی تولید یک ضربان ساز قلبی خودتغذیه ای خواهد بود.

منبع خبر: انجمن شیمی آمریکا

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.