شکستن قولنج گردن و سکته مغزی: ارتباطی وجود دارد؟

برای بسیاری از ما این سوال مطرح می شود که آیا شکستن قولنج گردن اشکال دارد یا خیر؟ حادثه ای که اخیرا در شبکه های اجتماعی نیز موضوع بحث شد، سکته مغزی فردی به نام جاش هیدر هنگام شکستن قولنج گردن بود که خوشبختانه از این حادثه جان سالم به در برد. در مصاحبه ای که اخیرا در وبسایت وبمد از او آورده شده است، این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

جاش هیدر مرد ۲۸ ساله اوکلاهامایی، پس از شکستن قولنج گردن دچار سکته شد و خوشبختانه پایان خوشی در انتظارش بود.

هیدر عادت داشت زمانی که گردن درد می گرفت، قولنج گردنش را می شکست ولی از بعد از این حادثه که جان سالم به در برد، به گفته خودش حتی اگر گردنش درد بگیرد حاضر نیست لحظه ای آن را لمس کند.

هیدر می گوید، قبل از سکته مغزی، اصلا گردنش را نمی پیچاند و فقط کمی کشش بعد از ساعت ها کار با کامپیوتر برای تسکین درد گردنش انجام می داد.

 او درباره حادثه سکته مغزی خود می گوید:

“من گوش راستم را به سمت شانه راستم بردم و با دستم کمی فشار وارد کردم.”

در این موقع صدای ضربه ای شنیدم و احساس کردم همه چیز خراب شد. هیدر از آن لحظه این طور می گوید:

 “تمام سمت چپ من شروع به بی حس شدن کرد. من یک مامور پلیس بودم، بنابراین می دانستم که این می تواند نشانه سکته مغزی باشد.”

هیدر درحالی به آشپزخانه رفت تا کیسه یخی روی گردنش بگذارد که با زاویه ی ۴۵ درجه حرکت می کرد!!! سپس هیدر با کمک خانواده به بیمارستان منتقل شد.

شکستن قولنج گردن

در بیمارستان با انجام آزمایش ها و تصویربرداری های مختلف، پزشکان به او گفتند که سکته مغزی کرده است و داروهای ضد لختگی خون برای او تجویز کردند. هیدر مدتی در بخش مراقبت های ویژه بستری شد، سپس به مرکز توانبخشی برای بازیابی حرکات بدنش فرستاده شد و اکنون در خانه، درمان های فیزیوتراپی را انجام می دهد. هیدر همچنان در سمت چپ بدنش احساس بدی دارد.

او تصمیم گرفته است تا در اجلاس سالانه سکته مغزی، در مورد خطرات عادتی که بسیاری از مردم آن را بی ضرر می دانند، سخنرانی کند.

تجربه او بحث مهمی در مورد کشش یا شکستن قولنج گردن را ایجاد کرده است: آیا شکستن قولنج بی ضرر است یا می تواند صدمه بزند؟

شکستن قولنج گردن: تسکین دهنده یا تهدید کننده

عصب شناسان می گویند که ارتباط بین شکستن قولنج گردن و سکته مغزی در بعضی مواقع وجود دارد. دکتر Doojin Kim، مدیر برنامه پزشکی سکته مغزی در دانشگاه UCLA درباره شکستن قولنج گردن اینطور می گوید: (البته دکتر Doojin Kim پزشک معالج جاش هیدر نبوده است)

به طور معمول، شما نمی توانید به تنهایی نیروی حرکتی کافی برای پاره کردن رگ های خونی خود را ایجاد کنید که نهایتاً باعث بروز سکته مغزی شود.

در برخی موارد، ژنتیک افراد باعث می شود رگ های خونی کمی شکننده تر و یا بافت پیوندی آنها کمی قابل انعطاف تر باشند. بنابراین، به طور کلی توصیه می کنم افراد این کار را انجام ندهند.

می دانید آپاندیسیت چیست؟ در یک مقاله جامع همه آنچه که باید درباره آپاندیسیت بدانید برای آرامش بخشی به قلب شما عزیزان مطرح شده است.

دکتر استیون مسی، دبیر کل دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا می گوید:

 البته خطر ابتلا به شکستگی قولنج به طور کامل درک نمی شود اما شریان های مهره ای به استخوان های ستون فقرات گردن می رسند و با شکستن قولنج احتمال مسدود شدن آن شریان وجود دارد.

دکتر مسی پیشنهاد می دهد که اگر ممکن است این عادت بد را ترک کنند، زیرا ممکن است خطر جدی قطع یا پارگی شریان وجود داشته باشد.

با این حال، دکتر کیت اورلند، که متخصص ماساژ ستون فقرات است عقیده دارد که اگر شکستن قولنج گردن به ندرت انجام شود، مضر نیست. اما افراد نباید به آن عادت کنند.

دکتر اورلند، همنظر با دکتر کیم است و معتقد است برخی از افراد ممکن است یک بیماری یا ضعف ژنتیکی داشته باشند که شکستن قولنج باعث کشیدگی بیش از حد گردن و عواقب خطرناک آن می شود.

برگرفته از مقاله کیتلین دانی از مجله خبری وبمد

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.