شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی چیست

در این مقاله قصد داریم به معرفی شاک ویو تراپی بپردازیم و اطلاعات جامعی از این روش درمانی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. آرزوی ما این است که هیچ بیماری از تجهیزات و محیط های بیمارستانی دچار نگرانی نشود و ریتم قلب منظم و آرامی داشته باشد. اگر پزشک شما این روش درمانی را تجویز کرده است پس حتما با ما در این مقاله همراه باشید.

شاک ویو تراپی چیست؟

لطفا از اسم شاک ویو تراپی نترسید. شاید اسم عجیب و دلهره آوری داشته باشد ولی واقعا آنطور که فکر می کنیم استرس زا نیست. این دستگاه از جمله دستگاه هایی پیشرفته در مراکز فیزیوتراپی است و امروزه به یکی از دستگاه های پرکاربرد برای کاهش دردهای عضلانی-اسکلتی تبدیل شده است.

البته از این دستگاه و روش درمانی صرفا در مراکز فیزیوتراپی استفاده نمی شود. اگر به مطب های متخصصین طب فیزیکی و کلینیک های درد نیز سری بزنیم احتمالا این دستگاه را خواهیم دید.

اگر بخواهیم کمی از ماهیت شاک ویو تراپی صحبت کنیم خوب است از نام آن شروع کنیم.

نام شاک ویو تراپی

چرا نام این دستگاه شاک ویو تراپی است؟ شاک از واژه انگلیسی Shock  به معنای “شوک” یا “ضربه” است که با کلمه کلمه Wave به معنی “موج” همراه شده و به این ترتیب عبارت شاک ویو (Shock Wave) ساخته شده است.

واژه Therapy نیز به معنی درمان است که با ترکیب این سه واژه می توان به چنین کلمه ای در فارسی رسید: درمان با استفاده از ضربه های موج.

دلیل اصلی این نام گذاری را در ادامه و زمانی که با نحوه کار این دستگاه آشنا شدیم بیشتر متوجه خواهیم شد.

اگر سری به منابع علمی معتبر بزنیم خواهیم دید که این دستگاه از امواج صوتی با انرژی بسیار بالا در بافت مورد نظر برای درمان استفاده می کند.

دستگاه شاک ویو تراپی

تاریخچه دستگاه شاک ویوتراپی

اولین بار در جنگ جهانی اول زمانی که بمب ها منفجر می شدند، به وجود و اثرات شاک ویو تراپی پی بردند؛ اما تحقیقات اصلی بر روی این دستگاه بعد از جنگ جهانی شروع شد و اولین استفاده درمانی از دستگاه در سال ۱۹۷۱ برای سنگ شکنی کلیه اتفاق افتاد.

برای مطالعه کامل تاریخچه دستگاه شاک ویو تراپی به زبان اصلی، اینجا کلیک کنید.

اما به عنوان بیمار شاید برای ما مهم نباشد که تاریخچه اختراع و تولید آن به چه زمانی بر می گردد یا اینکه منبع تولید این امواج از کجاست؟

قطعا به عنوان بیمار به دنبال این هستیم که بدانیم اثرات این دستگاه چیست! چگونه فیزیوتراپیست آن را بر بدن ما اعمال می کند و چگونه در بهبود و روند درمان به ما کمک می کند. اینطور نیست؟ پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این پرسش ها را بگیرد.

اثرات شاک ویو تراپی

در ادامه به مهمترین اثرات شاک ویو تراپی اشاره خواهیم کرد که در درک بهتر اثرات درمانی این روش درمانی به ما کمک خواهد کرد:

رشد رگ های خونی جدید

رشد رگ های خونی جدید، از اولین آثار شاک ویو تراپی است. زمانی که امواج صوتی حاصل از شاک ویو تراپی در ناحیه تحت درمان برخورد می کند، باعث ایجاد ترک های مویرگی بسیار کوچکی در آن ناحیه می شود که در نتیجه شریانچه ها بازسازی شده، برخی تحریک می شوند تا رشد کنند و شریانچه های جدید نیز ایجاد می شوند. رگ های خونی جدید باعث بهبود خون رسانی و اکسیژن رسانی به منطقه تحت درمان می شود.

بهبود التهاب های مزمن

التهاب های مزمن می تواند به بافت سالم آسیب برساند و باعث درد های مزمن در بیمار شود. وجود ماستوسیت ها یکی از اجزای کلیدی در التیام دردهای التهابی هستند و فعالیت آن ها با استفاده از امواج صوتی شاک ویو افزایش می یابد.

تحریک تولید کلاژن

تحریک تولید کلاژن، یکی دیگر از آثار شاک ویوتراپی است. کلاژن برای بهبود ساختارهای اسکلتی-عضلانی و لیگامان ها بسیار حیاتی است و استفاده از شاک ویو باعث تولید فیبرهای کلاژنی جدید شده و فیبرهای تاندون را مستحکم تر و متراکم تر می کند.

از بین بردن کلسیم رسوب کرده در بافت ها

یکی از موارد شایع استفاده از دستگاه شاک ویوتراپی از بین بردن کلسیم رسوب کرده است. زمانی که بیمار با کاهش رنج حرکتی مفاصل خود مواجه می شود معمولاً در ناحیه آن مفصل، کلسیم ها تجمع کرده که اصطلاحاً به آن کلسیفیکاسیون گفته می شود و با استفاده از دستگاه شاک ویو و شاک هایی که به مفصل وارد می شود، می توان این عارضه را برطرف کرد.

پراکنده سازی ماده p

ماده P در انتقال اطلاعات درد مؤثر است. ماده P یک نوروترانسمیتر است که اطلاعات درد را از طریق فیبرهای C منتقل می کند. کاهش این ماده سبب کاهش تحریک فیبرهای دردزا شده و در کاهش درد بسیار مؤثر است. امواج صوتی دستگاه شاک ویوتراپی، عملاً باعث کاهش غلظت ماده P شده و تسکین درد را به دنبال خواهد داشت.

رهاسازی تریگر پوینت ها

رها سازی تریگر پوینت ها که علت اساسی درد در ناحیه پشت، گردن، شانه و اندام های تحتانی است، اثر دیگر دستگاه شاک ویو تراپی است. به همین دلیل از این دستگاه در این نواحی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

شاک ویو تراپی چگونه انجام می شود؟

معمولاً نیروی شاک ویو تراپی از طریق یک پروب یا اپلیکاتور به بدن بیمار اعمال می شود. همان طور که اشاره کردیم، این نیرو از جنس نیروی صوتی با انرژی بسیار بالا است که به بدن بیمار اعمال می شود.

در این روش درمانی پس از مالیدن ژل به ناحیه مورد نظر برای هدایت و انتقال بهتر امواج روی پوست، مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که فیزیوتراپیست اپلیکاتور را روی ناحیه مورد نظر حرکت می دهد از بیمار خود فیدبک می گیرد که آیا میزان درد، برای بیمار قابل تحمل است یا خیر! اگر میزان درد و میزان انرژی امواج زیاد باشد معمولاً از بی حسی موضعی به منظور کاهش درد نیز استفاده می شود.

پس اگر احساس کردید که درد آن بیش از اندازه شده است و نمی توانید این درد را تحمل کنید، حتما از پزشک خود درخواست کنید تا از بی حس کننده های موضعی برای شما استفاده کند.

شاک ویو تراپی

نحوه حرکت پروب

بسته به مدل دستگاه و تکنولوژی به کار رفته در آن، نحوه حرکت پروب بر روی بدن متغیر است. فرض کنید ناحیه ای از پشت گردن نیاز به شاک ویوتراپی داشته باشد.

در این حالت، فیزیوتراپیست مجرب با توجه به مدل و راهنمای دستگاه، پروب را بر روی ناحیه مورد نظر با حرکت های مثلا زیگ زاگی یا دایره ای حرکت می دهد و منطقه مورد نظر را با تعداد زیادی شاک (یا به بیان دیگر شات) مورد هدف قرار می دهد. معمولاً تعداد این شاک ها بسته به ناحیه مورد نظر انتخاب می شود و عدد مشخصی برای تعداد شاک، وجود ندارد.

حس بیمار از انجام این روش درمانی

معمولاً احساس درد در ناحیه تحت درمان وجود دارد که کاملاً طبیعی است و باید به شما بگویم بایستی کمی این درد را تحمل کنید. البته این میزان درد در طول درمان کمتر می شود و می توانید با فکر کردن به آینده که بعد از یکی دو هفته بهبودی کامل پیدا می کنید خودتان را آرام کنید. قطعا به شما کمک خواهد کرد. تحقیقات بسیار زیادی اثبات کرده است که تاثیر افکار واقعا تاثیر گذار است.

درد پس از انجام شاک ویوتراپی معمولاً، بین ۲ تا ۴ ساعت بعد از درمان وجود دارد و به مرور زمان کاهش پیدا می کند. طبق گزارشات کلینیکی، درد انجام شاک ویو تراپی برای بیمار قابل تحمل است. پس خیلی نگران نباشید.

همچنین گفتیم که اگر میزان درد قابل تحمل نبود، می توانید از پزشک خود تقاضای بی حسی موضعی کنید که پزشک بسته به صلاحدید این کار را برای شما انجام خواهد داد.

مقاله چگونه شرح حال بیماری را برای پزشک مطرح کنیم؟ را هم حتما مطالعه کنید.

ظاهر دستگاه شاک ویو تراپی

معمولاً دستگاه های شاک ویو تراپی از یک ترالی و یک قسمت یونیت تشکیل شده است. قسمت اصلی دستگاه بر روی ترالی قرار می گیرد و معمولاً ارتفاعی تا نزدیکی های کمر دارد.

اگر نمونه های خارجی این دستگاه را ببینید، از طراحی آن لذت می برید و احساس می کنید این دستگاه حتما شما را خوب خواهد کرد. با توجه به اینکه تعرفه انجام شاک ویو تراپی برای دستگاه های خارجی و داخلی یکسان است، توصیه می کنیم قبل از مراجعه به مرکز درمانی، حتما بپرسید آیا دستگاه شاک ویو تراپی مرکز، خارجی است یا داخلی!

اکثر دستگاه های شاک ویوتراپی مجهز به صفحه لمسی هستند و پزشک تنظیمات لازم مثل تنظیم تعداد ضربات شاک، فرکانس، پروتکل درمانی و موارد از این دست را قبل از شروع درمان انجام می دهد.

کاربردهای دستگاه شاک ویو تراپی

موارد استفاده از دستگاه شاک ویو تراپی بسیار زیاد است و ما به طور خلاصه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

 • خار پاشنه
 • آرنج تنیس بازان
 • سندروم درد تروکانتر بزرگ
 • درد لبه تحتانی کشکک زانو
 • ضایعه تاندون آشیل
 • سندروم درد مایوفاشیال
 • ادم لنفاوی اولیه و ثانویه
 • جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن استخوان ها در شکستگی ها
 • زخم های حاد و مزمن
 • کمر درد
 • گردن درد
 • درد کف پا
 • درمان نقاط ماشه ای (تریگر پوینت ها)
 • شانه منجمد (شانه یخ زده)
 • کلسیفیکاسیون
 • سندروم استرس تیبیای داخلی
موارد کاربرد شاک ویو تراپی

سرعت اثرگذاری شاک ویو تراپی

در بسیاری از موارد بیماران تقریباً بلافاصله پس از درمان بهبودی نسبی پیدا می کنند. اما این تأثیر معمولاً موقتی است و شاید حتی به خاطر استفاده از داروهای بی حسی نیز باشد.

التیام اصلی درمان با شاک ویو تراپی معمولاً چند روز زمان می برد و بسیاری از بیماران قبل از هفته دوم، بهبود قابل توجهی احساس می کنند.

بهبود کامل و تکمیل فرایند هم بسته به تشخیص عارضه، چند هفته یا چند ماه زمان می برد. با این حال کاهش درد معمولاً قبل از بهبودی کامل محقق می شود.

فکر می کنید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ حتما این مقاله مهم و کاربردی را مطالعه کنید.

موارد عدم استفاده از این روش درمانی

در مواردی از شاک ویو تراپی به هیچ عنوان نباید استفاده شود که توجه به آن اهمیت بسیاری دارد و حتما باید با پزشک درباره امکان درمان با این روش مشورت کرد تا صدمه ای وارد نشود. این موارد به طور خلاصه و جامع عبارتند از:

 • بارداری در خانم ها
 • کودکان در سنین رشد
 • مشکلات قلبی عروقی
 • بیماری های سرطان
 • اختلالات در گردش خون و انعقاد خون
 • دیابت
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین
 • استفاده از داروهای کورتونی در یک ماه اخیر

تعداد جلسات مورد نیاز

تعداد جلسات مورد نیاز در درمان با دستگاه شاک ویو تراپی به موارد مختلفی از جمله شدت عارضه، ناحیه تحت درمان، مدل و تکنولوژی دستگاه، مهارت و دقت فیزیوتراپیست و عملکرد فیزیولوژی بدنی فرد بیمار بستگی دارد. اما به طور معمول بیش از یک جلسه مورد نیاز است که این تعداد بین ۳ تا ۵ بار نیز افزایش پیدا می کند. به علاوه فاصله بین هر جلسه درمانی بسته به صلاحدید درمانگر بین ۳ تا ۱۰ روز در نظر گرفته می شود.

عوارض احتمالی شاک ویو تراپی

درد و حساسیت بیش از اندازه محل تحت درمان از عوارض اصلی شاک ویو تراپی به حساب می آید. این مشکلات به مرور زمان برطرف می شود که نباید برای بیماران نگرانی ایجاد کند.

عارضه دیگر استفاده از شاک ویو تراپی ، بهبود نیافتن از بیماری است. اگر محل درمان به شاک ویو تراپی پاسخ مثبت ندهد، بهبود در بافت مورد نظر مشاهده نخواهد شد و درد مجدداً در ناحیه مورد نظر مشاهده خواهد شد.

امیدواریم این مقاله، اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. ما در مجموعه تپش قلب تمام تلاش خود را برای آرامش بخشی به قلب شما انجام خواهیم داد. خوشحال می شویم تجربه درمان با شاک ویو تراپی خود را با سایر بازدیدکنندگان سایت به اشتراک بگذارید تا افراد بیشتری از جزئیات این روش درمانی اطلاع یابند.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران ۳۰ دیدگاه
 • افسانه 9 بهمن 1399 / 11:10 قبل از ظهر

  ولی من که موقع شاک ویو از درد فقط داد و بیداد میکردم و اشکم ناخودآگاه میریخت. میترسم دوباره برم . اگه جواب نگیرم چی ؟؟؟

  • اميرعلی تولايی 17 اردیبهشت 1400 / 1:08 بعد از ظهر

   در اکثر منابع علمی به دردهای جلسات اول شاک ویو تراپی اشاره شده و معمولا اکثر افرادی که شاک ویوتراپی می کنند در جلسات اول از این درد رنج می برند. باز جهت حصول اطمینان از اثربخشی روش درمانی با چند فیزیوتراپیست دیگر هم مشورت کنید

 • S.k 12 شهریور 1399 / 1:11 قبل از ظهر

  Thanks lot for your response 🙏🏻🙏🏻😊 actually I used your information for part of my presentation.
  Aha,but your information was like a physiotherapy assistat.by the way thanks🙏🏻

  • اميرعلی تولايی 12 شهریور 1399 / 6:21 بعد از ظهر

   You’re welcome, Ms. Kojoori
   I hope this information has helped you make a perfect presentation.

 • ناشناس 14 مرداد 1399 / 0:47 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • ناشناس 10 مرداد 1399 / 12:17 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • ناشناس 4 مرداد 1399 / 8:56 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 25 تیر 1399 / 2:00 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 4 تیر 1399 / 5:42 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 4 تیر 1399 / 3:20 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 20 خرداد 1399 / 4:50 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 • ناشناس 2 خرداد 1399 / 0:01 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 • ناشناس 28 اردیبهشت 1399 / 7:30 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • ناشناس 19 اردیبهشت 1399 / 0:48 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • ناشناس 3 اردیبهشت 1399 / 10:32 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 2 اردیبهشت 1399 / 12:23 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 25 بهمن 1398 / 2:07 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 15 بهمن 1398 / 6:59 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • رضا 3 بهمن 1398 / 11:04 قبل از ظهر

  سلام ببخشید این روش درمان برای اصلاح کوتاهی اشیل کاربرد دارد؟

  • اميرعلی تولايی 30 مرداد 1399 / 0:09 قبل از ظهر

   سلام وقت شما بخیر
   لطفا با فیزیوتراپیست یا پزشک خود مشورت بفرمائید. مبحث تخصصی هست و پزشک معالج باید در مورد آن تصمیم گیری کند

 • ناشناس 14 آبان 1398 / 1:44 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 9 آبان 1398 / 11:19 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • ناشناس 3 آبان 1398 / 4:39 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • sarina kojoori 3 آبان 1398 / 4:39 بعد از ظهر

  so useful material for me because i want to explain it and it is so enough for my work

  • اميرعلی تولايی 5 آبان 1398 / 7:32 بعد از ظهر

   Mrs. Kojoori, I’m so happy this article useful for you! If you have more information I can help you! Because, I’m sale’s man for about 2 years in Physiotherapy devices
   Best Regards, Tavallaee

 • ناشناس 1 آبان 1398 / 9:39 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 24 مهر 1398 / 9:16 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره

 • ناشناس 20 مهر 1398 / 4:19 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 14 مهر 1398 / 1:24 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • اميرعلی تولايی 12 مهر 1398 / 2:44 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *