سنسورهای بی سیم منعطف برای مانیتورینگ نوزادان نارس

نوزاد نارس

نوزادان نارس که به تازگی متولد می شوند، به بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) منتقل می شوند. در آنجا، آرایه ای از سنسورها را به بدن آنها وصل می کنند که هرکدام با یک سیم به مانیتور بیمار متصل است.

منظره ی ناراحت کننده ای است که از پیوند های فیزیکی و عاطفی بین مادر و نوزاد که در هفته های آغازین تولد بسیار مهم و حیاتی هستند توسط یک مانع جلوگیری می شود. دانشمندان دانشگاه شمال غرب ایالات متحده اکنون سنسورهای بی سیم منعطفی را تولید کرده اند که قادر است پارامترهایی مثل ضربان قلب، دمای بدن و اکسیژن خون را مانند تجهیزات سیمی کنونی برای دستگاه مانیتورینگ ارسال کند.

تحقیقات انجام گرفته با سنسورهای بی سیم منعطف

این تیم، این نوع از سنسورهای جدید را بر روی ۲۴ نوزاد زودرس در بیمارستان بانوان Prentice و بیمارستان کودکان H.Lurie در شیکاگو آزمایش کردند و نشان داد که دقت و صحت این تجهیزات جدید به اندازه ی سنسورهای فعلی مورد استفاده در بخش مراقبت های ویژه نوزادان می باشد. به علاوه، این وسیله در بدن فرو نمی رود، تا والدین بتوانند نوزادانشان را لمس کرده و آنها را بدون هیچ گونه تداخلی با مانیتورینگ مستمری که در حال انجام است در آغوش بگیرند.

سنسورهای بی سیم منعطف برای مانیتورینگ نوزادان نارس

برای اطلاعات بیشتر در مورد فناوری های پزشکی می توانید خبر مربوط به هدبند الکترونیکی را بخوانید.

مزایا و ویژگی های سنسورهای بی سیم منعطف

هم سنسورهای فعلی مورد استفاده در بیمارستان ها و هم سنسورهای بی سیم منعطف بر روی نوزادان مورد مطالعه قرار گرفت. بین نتایج بدست آمده، همبستگی تقریبا کاملی وجود داشت که نشان می داد سنسورهای جدید را می توان به طور موثر در شرایط بالینی مورد استفاده قرار داد. از زمان تحقیقات ابتدایی که به تازگی در مجله ی Science به چاپ رسیده است، تیم تحقیقاتی دامنه ی تحقیقات خود را بر روی بیش از ۷۰ نمونه نوزاد نارس گسترده است و آزمایشاتی را بر روی آنها انجام داده است.

ساختار سنسورهای بی سیم منعطف

سنسورهای کنونی مورد استفاده در بیمارستان ها قادر هستند فقط ضربان قلب، نرخ تنفس، دمای بدن و میزان اکسیژن را اندازه گیری کنند در حالی که سنسورهای بی سیم منعطف علاوه بر آن می توانند فشار خون و جریان خون را نیز اندازه گیری کرده و هنگامی که نوزاد در تماس با شخصی دیگر است نیز این اطلاعات را با دقت تهیه کنند.

بر روی بدن هر نوزاد دو سنسور قرار می گیرد. یکی بر روی سینه نصب شده و دیگری بر روی یکی از پاها قرار می گیرد. این روش درجه حرارت بدن و نیز درجه حرارت محیط اطراف را می دهد که به پزشک در تشخیص جریان خون ضعیف و علائم نارسایی قلب نوزاد می تواند کمک کند. به علاوه فشار خون با استفاده از تکنیک سرعت موج ضربان به دست می آید که این روش سرعت رسیدن موج از سینه به پا را اندازه گیری می کند.

منبع خبر: سایت خبری دانشگاه Northwestern

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.