سنسوری که می تواند دوپامین را در خون اندازه بگیرد

غلظت دوپامین در خون بیمار می تواند نشانه مهمی برای بیماری های مختلفی، از جمله سرطان های خاص، افسردگی و پارکینسون باشد. اندازه گیری دوپامین در خون نیاز به یک آزمایشگاه دارد، که این اندازه گیری را کند و گران قیمت می کند و برای کارهایی مانند غربالگری مناسب نیست.

دانشمندان دانشگاه مرکزی فلوریدا در حال حاضر یک آشکارساز دوپامین بدون احتیاج به آنزیم قابل حمل را تولید کرده اند که نمونه ای از خون را دریافت می کند و ظرف چند دقیقه نتیجه آن را فراهم می کند.

امید است که این تکنولوژی برای کاربردهای مراقبتهای ویژه در دسترس باشد، که این کار احتمالا دوپامین را حتی به عنوان یک پارامتر رایج جهت تست استخدامی در ادارات عمومی تبدیل خواهد کرد.

اگر مایل به مطالعه در زمینه دستگاه های پزشکی هستید، می توانید مقاله مربوط به معرفی دستگاه دفیبریلاتور و انواع و کارکردهای آن را از اینجا بخوانید.

سنسور بیوزیستی تشخیص دوپامین

نحوه کار سنسور زیستی تشخیص دوپامین

این دستگاه دارای یک جداساز پلاسمای میکرو فلوئیدی است که به طور خودکار نمونه را برای اندازه گیری توسط سنسور زیستی آماده می کند. این سنسور زیستی با نانوذرات اکسید سریم پوشش داده شده است که جاذب دوپامین هستند و اجازه می دهد تا این ماده روی سطح سنسور قرار گیرد.

 هرچه که دوپامین بیشتری بر روی سنسور می چسبد، بازتاب پذیری آن تا حد کمی تغییر می کند، چیزی که می تواند با استفاده از تجهیزات نوری شناسایی شود.

از مطالعه خلاصه مقاله از مجله Nano Letters موارد زیر بدست آمده است:

ما تشخیص دوپامین با غلظت fM 100 در پلاسمای شبیه سازی شده و nM 1 را به طور مستقیم از خون، بدون هر گونه آماده سازی نمونه اولیه بدست آوردیم. این آزمایش امکان اجرای عملی سیستم پلاسمونیک پیشنهادی در تشخیص انواع مختلف نشانگر های زیستی را به طور مستقیم از مایعات بیولوژیکی پیچیده نشان می دهد.

منبع مقاله : مجله Nano Letters

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.