سنسورهای زیستی گرافن در تشخیص سرطان ریه

سنسور گرافن

خیلی جالب است که بدانیم در هوای بازدم، بایومارکر (نشانگرهای زیستی) بسیار غنی وجود دارد که می توان در تشخیص بیماری ها استفاده کرد. به همین منظور محققان در حال بررسی و تحقیق درباره سنسورهای زیستی گرافن در تشخیص سرطان ریه هستند.

به طور ویژه وجود عناصری مثل اتانول، استون و ایزوپروپانول می توانند در هوای بازدم بیانگر وجود سرطان ریه باشند. بنابراین تعیین این موارد شیمیایی در تنفس می تواند یک راه تشخیص عالی و بی دردسر برای این بیماری باشد.

محدودیت های روش های موجود در اندازه گیری بایومارکرهای زیستی

در حال حاضر روش های اندازه گیری بایومارکرهای زیستی به دلیل رطوبتی که در هوای بازدم وجود دارد، روشی ضعیف به شمار می آید و کالیبره کردن چنین سیستمی در حضور آنالیت های متعدد در تنفس کار بسیار دشواری است.

محققان دانشگاه اکستر، تحقیقاتی بر روی گرافن انجام دادند و متوجه شدند که این ماده پتانسیل بسیار بالایی برای استفاده به عنوان الکترود در دستگاه های الکترونیکی بینی را دارد.

برای اولین بار، این محققان نشان دادند که استفاده از گرافن با الگوی مناسب می تواند به عنوان یک آشکارساز ویژه، حساس و انتخابی برای بایومارکر ها استفاده شوند.

سنسور های زیستی گرافن در تشخیص سرطان ریه

اگر علاقه مند به نوآوری های جدید در علم پزشکی هستید توصیه می کنم مقاله اندازه گیری قند خون با استفاده از بزاق دهان را نیز مطالعه کنید.

محدودیت های تولید گرافن در تشخیص سرطان ریه

البته برای تولید گرافن در حجم انبوه هنوز مشکلاتی در مرحله تولید وجود دارد که البته هر فناوری در مرحله تولید با مشکلاتی رو به رو است.

در حال حاضر ساخت گرافن در ابعاد و حجم زیاد در حال اجرایی شدن است اما محدودیت های اساسی دیگری هم وجود دارد که باید به مرور زمان بر آن ها غلبه کنند.

مقاله کامل این خبر، در مجله Nanoscale موجود است. جهت مطالعه کامل مقاله اینجا کلیک کنید.

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.