سرطان کولورکتال و راهی جدید برای تشخیص آن

محققان آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا (EMBL) در Heidelberg، آلمان، دانشگاه Trento در ایتالیا و دیگر همکاران بین المللی، یک الگوریتم یادگیری ماشین را برای شناسایی یک زیر مجموعه از باکتری های روده ای که مرتبط با سرطان کولورکتال (روده بزرگ و مقعد)، سومین سرطان شایع در سراسر جهان، می باشد، توسعه داده اند.

آنها یک متاآنالیز از هشت نوع باکتری روده و سرطان کولورکتال انجام دادند که شامل هفت کشور و سه قاره بوده است و نشان می دهد که تغییرات میکروبیوم در ارتباط با سرطان کولورکتال، با وجود تفاوت در محیط و رژیم غذایی، مقاوم است.

این تیم از یک ابزار به نام mOTUs2، که می تواند با دقت به شناسایی و شمارش گونه های باکتریایی در متاژنوم بپردازد استفاده کردند.

اگر مایل به مطالعه بیشتر در زمینه فناوری پزشکی و آشنایی با سنسورهای پزشکی هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به سنسور اندازه گیری دوپامین در خون را مطالعه بفرمائید.

سرطان کولورکتال

نحوه کار روش تشخیص سرطان کولورکتال

جورج زلر، نویسنده این مقاله منتشر شده در Nature Medicine می گوید:

“قوی ترین ویژگی روش ما این است که ما قادر به شمارش باکتری هایی هستیم که حتی مرجع ژنومی ندارند. این گونه ها هنوز جداسازی و کشت نشده اند – بسیاری از آنها به راحتی در آزمایشگاه رشد نمی کنند. اما، با mOTUs، ما می توانیم آنها را به هر حال داشته باشیم، که منجر به تصویر کاملتری از میکروبیوم خواهد شد.”

آنها ۲۹ باکتری را شناسایی کردند که توانایی های مشترکی را در شکستن پروتئین ها و ماده های بزاقی به اشتراک گذاشتند، که ارتباط بالقوه ای را بین میکروب های روده ای مرتبط با سرطان کولورکتال و رژیم های غنی از گوشت و چربی نشان می دهد.

 این تجزیه و تحلیل، یک امضای میکروبیومی قابل تعمیم و پیش بینی ایجاد می کند که ممکن است به عنوان یک تشخیص غیر تهاجمی در آینده برای سرطان کولورکتال انجام شود.

منبع خبر: آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا (EMBL)

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.