زهر عقرب ، ماده حاجب تصویربرداری تومورهای مغزی

پزشکان در موسسه پزشکی Cedars-Sinai، همراه با دانشمندان موسسه Blaze Bioscience، یک راه جدید برای تجسم تومورهای مغزی ایجاد کرده اند. این تکنیک تصویربرداری جدید با استفاده از یک دوربین مخصوص با حساسیت بالا با طول موجی در نزدیکی مادون قرمز به همراه یک ماده حاجب عمل می کند. ماده حاجب تصویربرداری حاوی مدل ترکیبی یک مخلوط اسید آمینه موجود در زهر عقرب است.

 این ترکیب می تواند به پزشکان کمک کند تا مرز بین بافت های توموری و غیر توموری را با دقت بهتری ببینند و به آنها اجازه می دهد در حالی که بافت طبیعی مغز را نگه میدارند بتوانند سلول های تومور را حذف کنند.

آنها این روش تصویربرداری را در یک آزمون بالینی با ۱۷ بیمار بزرگسال مبتلا به تومورهای مغزی مورد استفاده قرار دادند. بیماران دوزهای مختلفی از این ماده بدست آمده از زهر عقرب را قبل از جراحی دریافت کردند. با وجود مقادیر مختلف دوز، همه تومورهای بیماران، از جمله تومورهای مغزی با درجات بالا و پایین، در تصویر مشخص شدند.

زهر عقرب ماده حاجب تصویربرداری پزشکی

اگر مایلید درباره بیماری پسوریازیس (بیماری صدفی) و راههای درمان خانگی آن بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مقاله سایت ما در این باره را از اینجا حتما بخوانید.

اثرات ماده ترکیبی زهر عقرب روی بدن

 بیماران به مدت ۳۰ روز پس از جراحی تحت نظارت قرار گرفتند تا بررسی شود مشکلی بعد از دریافت ماده ترکیبی از زهر عقرب به عنوان ماده حاجب به بدن برایشان پیش می آید یا خیر که اثرات نامطلوبی مشخص نشد. محققان نتیجه گرفتند که سیستم تصویربرداری ایمن بوده و می تواند برای تصویربرداری تومورهای مغزی در طول عمل جراحی مفید باشد.

کیت بلک، MD، رئیس دپارتمان جراحی مغز و اعصاب چنین توضیح می دهد:

“تکنیک این تحقیق نه تنها برای تومورهای مغزی بلکه برای بسیاری از انواع دیگر سرطان که در آن ما باید مرز های نواحی سرطانی را شناسایی کنیم، مفید خواهد بود.

هدف نهایی این است که دقت بیشتری در مراقبت های جراحی که به بیمارانمان ارائه می دهیم، به خرج دهیم.”

منبع خبر: انتشارات Neurosurgery

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.