رفتار بیمار با پزشک چگونه باشد؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با اصول رفتار بیمار با پزشک صحبت کنیم. در مقالات متعددی در رابطه با نحوه ارتباطات موثر پزشک با بیمار در سایت صحبت کردیم ولی این بار بهتر است کمی از ارتباط صحیح بیمار با پزشک هم صحبت کنیم.

اصولی که باید به عنوان بیمار یا همراه بیمار مد نظر داشته باشیم به طور کلی به چند بخش تقسیم می شود که با هم این اصول را بررسی می کنیم:

متکبر و مغرورانه رفتار نکنیم

خیلی نکته مهمی است. بسیار باید مراقب رفتار خود با پرسنل درمانی و بیمارستانی مخصوصا پرستاران و پزشکان باشیم. یک برخورد بد ما با این افراد می تواند دید منفی نسبت به ما در ذهن پزشک یا پرستار ایجاد کند.

البته که پزشکان و پرستاران در درمان این ذهنیت را کنار می گذارند اما نمی توانیم منکر شویم که یک رفتار بد از ما می تواند دیدگاه پرسنل درمانی را نسبت به ما بد کند.

رفتار متکبرانه بیمار

پس لطفا با احترام با پرستاران و پزشکان برخورد کنیم. البته رفتارهای هیجانی معمولا در اورژانس و زمانی که نگران بیماری یا بیمارمان هستیم اتفاق می افتد. اما خوب است بدانیم که در اورژانس بیمارستان، بیماران بر اساس اولویت پذیرش می شوند. اصلا بخش تریاژ در بیمارستان به همین منظور ترتیب داده شده است.

پذیرش بیماران در تریاژ بر اساس اولویت خطر بیماری است. پس نگرانی و ناراحتی خود را در اورژانس کنترل کنیم.

خیلی خون سرد نباشیم

شاید ما جز آن دسته از افرادی باشیم که احساسات خود را بروز نمی دهیم و در قبال مشکلات و دردها چیز زیادی نمی گوییم. اگر اینگونه برخورد می کنیم، تیپ شخصیتی غالب ما درون گرا و فکری بودن است که باعث می شود نتوانیم زیاد صحبت کنیم و یا احساساتمان را بروز دهیم.

اما ببینیم این عدم بروز احساسات چه مشکلاتی را می تواند رقم بزند!

زمانی که به پزشک مراجعه می کنیم اگر نتوانیم میزان درد خود را به درستی به پزشک بفهانیم، پزشک احساس می کند مشکل ما جدی نیست و شاید مشکل جدی ما از دید پزشک پنهان باقی بماند.

خونسرد بودن بیمار

اگر با خود فکر می کنیم که وظیفه پزشک است که بیماری ما را تشخیص دهد، سخت در اشتباهیم. لازم است بیشتر به این موضوع فکر کنیم. پزشک بر اساس چیزهایی که از ما شنیده است، یک دید کلی و اولیه نسبت به بیماری پیدا می کند. پس لازم است به عنوان بیمار اطلاعات درستی در اختیار پزشک قرار دهیم.

یکی از این موارد بیان احساسات درست است. زمانی که میزان درد خود را به خوبی به پزشک منتقل می کنیم پزشک متوجه وخامت و اوضاع حال ما خواهد شد.

هرآنچه می دانیم را مطرح کنیم

هر آنچه درباره بیماری خود می دانیم به صورت یک داستان ۳ تا ۵ دقیقه ای از قبل آماده و برای پزشک مطرح کنیم. هر چیزی که به نوعی می تواند به بیماری ارتباط داشته باشد را مطرح کنیم و نگوییم این ارتباطی با موضوع ندارد.

مقاله نحوه شرح حال دادن بیماری را نیز مطالعه کنید. مقاله ای بسیار کاربردی در زمینه ارتباطات بیماران و پزشکان!

اتفاق خاصی نخواهد افتاد اگر اطلاعاتی بیش از حد به پزشک بدهیم اما نگفتن بعضی علائم بیماری که به ظاهر احساس می کنیم مهم نیستند می تواند باعث نادیده گرفتن جنبه هایی از بیماری شوند.

از واژه ی ترین استفاده نکنیم

در مورد خون سردی بیش از اندازه صحبت کردیم اما نقطه مقابل آن نیز خطرناک است. زمانی که بیش از اندازه غلو، می کنیم هم در پزشک این باور ایجاد می شود که همه چیز را بزرگ می کنیم و به اصطلاح از کاه، کوه می سازیم. پس نباید از واژه ترین استفاده کنیم.

بیماری من بدترین بیماری ای است که تا به حال گرفتم. این درد، بدترین دردی است که تا به حال داشتم. این شدیدترین سردی است که تجربه می کنم. اگر این موارد به کرات توسط ما استفاده شده باشد و هر سری با یک درمان ساده، بیماری برطرف شده باشد که دیگر فاجعه است.

بدانیم بزرگنمایی مداوم علائم بیماری و نشانه ها باعث خدشه دار شدن اعتماد پزشک به ما می شود و احساس همدلی کردن را در پزشک ضیعف می کند.

پس واژه “ترین” را هنگام مراجعه به پزشک از واژگان خود حذف کنیم. در مجموع واقع نگری و بیان کردن همان چیزی که واقعا هست، می تواند به ما امر درمان بهتر و دقیق تر کمک کند.

در مورد علائم بیماری خود جست و جو کنیم

یکی از موارد بسیار مهم که به آن تاکید زیادی هم داریم این است که قبل از مراجعه به پزشک درباره علائم بیماری خود در اینترنت جست و جو کنیم. در مقاله ای جداگانه در مورد نحوه شرح حال دادن بیماری به آن پرداختیم.

نشانه های بیماری

همان طور که در آن مقاله بررسی کردیم قرار نیست از بیماری های خطرناک و عجیب و غریبی که می بینیم بترسیم یا استرس بگیریم، بلکه صرفا این اطلاعات را کسب می کنیم تا به پزشک اطلاع دهیم و پزشک را از خطاهای احتمالی و توجه به نکاتی که شاید مورد غفلت واقع شود، کمک کنیم.

امیدوارم مطالعه این مقاله به شما کمک کند تا هنگام بیماری دچار استرس و نگرانی باشید و با خیالی آسوده تر به پزشک مراجعه کنید. هدف ما در مجموعه تپش قلب، آرامش قلب شما عزیزان است.

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.