دفیبریلاتور چیست و چگونه کار می کند؟

شاید بارها صحنه ی دادن شوک الکتریکی توسط دفیبریلاتور به یک بیمار که دچار ایست قلبی شده است را در تلویزیون دیده باشیم. این که این فرد بعد از اعمال شوک به زندگی برمی گردد یا خیر نیز می تواند یکی از صحنه های ایجاد تعلیق های چند ثانیه ای برای هیجان انگیز تر کردن فیلم نیز باشد.

آیا تا به حال فکر کرده اید که این دستگاه چطور کار می کند و چگونه باعث احیای بیماران ایست قلبی می شود؟ در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع مختلف این دستگاه، نحوه ی کار آن و کاربرد های دیگر این دستگاه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

دفیبریلاتور دستگاهی است که شوک الکتریکی با انرژی بالایی را به قلب کسی که دچار ایست قلبی شده است، می دهد.

این شوک انرژی بالا، دفیبریلاسیون نامیده می شود، و بخش مهمی از تلاش برای نجات جان فردی است که دچار ایست قلبی شده است.

دفیبریلاتور

دفیبریلاتور ها دستگاه هایی هستند که ضربان طبیعی قلب را با ارسال یک پالس الکتریکی یا شوک به قلب باز گردانی می کنند. از آنها برای جلوگیری یا اصلاح آریتمی، ضربان قلبی که ناهموار است و یا خیلی آهسته یا خیلی سریع است استفاده می شود.

انواع دفیبریلاتور ها از نظر نحوه عملکرد

انواع مختلف دفیبریلاتور ها به روش های مختلف کار می کنند. دفیبریلاتور های خارجی خودکار (AED) که در فضاهای عمومی قرار دارند و برای نجات جان افرادی که به طور ناگهانی دچار ایست قلبی شده اند، ایجاد شده است. حتی ناظرین بدون تمرین هم می توانند از این دستگاه ها در شرایط اضطراری استفاده کنند.

دیگر دفیبریلاتور ها می توانند از مرگ ناگهانی در میان افرادی که خطر آریتمی های خطرناک تهدیدشان می کند، جلوگیری کنند. از جمله دفیبریلاتور های قابل کاشت (ICD)، که توسط جراحی در داخل بدن شما قرار می گیرند، و دفیبریلاتور های پوشیدنی (WCD)، که بر روی بدن قرار می گیرند. زمان و تلاش زیادی برای استفاده از دفیبریلاتور در زندگی نیاز است، و بسیار اهمیت دارد که از خطرات و عوارض احتمالی آن آگاه باشید.

اگر تمایل دارید درباره فناوری پزشکی در زمینه قلب و دریچه های مصنوعی اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید مقاله مربوط به دریچه مصنوعی قلب نانوکامپوزیتی را مطالعه کنید.

AED ها چطور کار می کنند؟

AED یک وسیله قابل حمل با وزن سبک و باتری است که ریتم قلب را کنترل می کند و یک شوک الکتریکی را به قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی آن می فرستد. این دستگاه برای کمک به افرادی که دارای اختلال قلبی ناگهانی هستند استفاده می شود.

پد های چسبنده به همراه الکترود ها، به قفسه سینه بیمار متصل می شوند. الکترود، اطلاعات در مورد ریتم قلب فرد را به یک کامپیوتر در AED ارسال می کند. رایانه ریتم قلبی بیمار را تحلیل می کند تا ببیند شوک الکتریکی مورد نیاز است یا خیر. در صورت نیاز، الکترود، شوک را اعمال می کند.

دستگاه شوک الکتریکی AED

چه کسی می تواند از دفیبریلاتور استفاده کند؟

لازم نیست که برای استفاده از یک دفیبریلاتور AED حتما آموزش دیده باشید. هر کسی می تواند از آن استفاده کند. دستورالعمل های واضحی در مورد نحوه ی کار با این دستگاه وجود دارد. در آنها چگونگی قرار دادن پد های دفیبریلاتور آموزش داده می شود و سپس ریتم قلبی توسط دستگاه ارزیابی شده و تنها در صورتی که نیاز باشد به شما آموزش می دهد تا شوک بدهید.

در یک نظرسنجی که اخیرا انجام شده است، سه چهارم مردم اظهار داشتند اگر فردی را که دچار ایست قلبی شده است ببینند، دچار شوک خواهند شد و برای انجام عملیات احیا، به اندازه کافی اعتماد به نفس نخواهند داشت. با آموزش بیشتر عملیات احیا (CPR) و آگاهی بیشتر در این زمینه، می توان این آمار را تغییر داد.

دستگاه شوک الکتریکی AED

شکل بالا یک AED درحال استفاده را نشان می دهد. تصویر یک تنظیم اولیه معمول با استفاده از یک AED نشان داده شده است. AED دارای دستورالعمل های گام به گام و دستورات صوتی است که یک ناظر آموزش ندیده را قادر می سازد که به درستی از دستگاه استفاده کند.

ICD ها چطور کار می کنند؟

ICD ها به صورت جراحی در قفسه سینه یا شکم قرار می گیرند و آریتمی های قلب را بررسی می کنند. آریتمی ها می توانند جریان خون را از قلب شما به سایر بدن متوقف کنند یا قلب شما را متوقف کنند. ICD یک شوک برای تصحیح این آریتمی ها ارسال می کند.

ICD همچنین می تواند فعالیت الکتریکی قلب و ریتم های قلب را ثبت کند. اطلاعات ثبت شده می تواند به پزشکتان کمک کند تا با دقت بهتری برنامه نویسی دستگاه شما را انجام دهد تا بتواند بهتر کار کند و ضربان های نامنظم را اصلاح کند. دستگاه شما به نحوی برنامه ریزی می شود که به نوع آریتمی که احتمالا دارید بتواند پاسخ دهد.

مقایسه بین ICD و ضربان ساز قلب

برای مقایسه یک ICD و یک ضربان ساز. تصویر زیر را ملاحظه کنید. شکل A محل و اندازه کلی ICD و شکل B محل و اندازه ضربان ساز را در سینه بالایی نشان می دهد. برای هر دو دستگاه، سیم ها به همراه الکترودها که در انتهای سیم قرار دارند، از طریق یک ورید در بالای سینه وارد قلب میشوند.

دستگاه ICD

ICD ها شبیه ضربان ساز ها می باشند، با این تفاوت که ضربان ساز ها فقط برای تولید ضربان در قلب افرادی که مشکل تولید ریتم دارند استفاده می شود اما از ICD ها برای افرادی که مشکلاتی در تنظیم ریتم قلب داشته و قلبی نامنظم دارند استفاده می شود.

از لحاظ عملیاتی نیز می توان گفت ICD ها شوک های الکتریکی با انرژی بالا و پائین جهت تنظیم ریتم قلب می فرستند ولی ضربان ساز ها فقط شوک های الکتریکی با انرژی پائین ارسال می کنند.

WCD ها چطور کار می کنند؟

WCD ها دارای سنسورهایی هستند که به پوست متصل می شوند. آنها توسط سیم به یک واحد متصل می شوند که ریتم قلب را کنترل می کند و در صورت نیاز، شوک را اعمال می کند. مانند ICD، WCD می تواند شوک های با انرژی بالا و پائین را اعمال کند.

 این وسیله دارای یک کمربند اتصال به جلیقه است و زیر لباس پوشیده می شود. پزشک شما دستگاه را به اندازه شما تنظیم می کند. دستگاه برای تشخیص ریتم قلبی خاصی برنامه ریزی شده است.

دستگاه WCD

سنسورها زمان رخ دادن آریتمی را تشخیص داده و هشدار را به اطلاع شما می رسانند. شما می توانید هشدار را برای جلوگیری از شوک، اگر لازم نیست، خاموش کنید، اما اگر پاسخ ندهید، دستگاه شوکی را برای اصلاح ریتم اعمال می کند. به طور معمول این رخداد در عرض یک دقیقه اتفاق می افتد. این دستگاه می تواند در طی یک مرحله شوک های مکرر اعمال کند. پس از هر قسمت، حسگرها باید جایگزین شوند.

این دستگاه همچنین می تواند اطلاعات فعالیت قلب شما را برای پزشکتان ارسال کند.

نکات مهم درباره دفیبریلاتور ها

برای جراحی های کاشت ICD در بدن، ممکن است سوالاتی در مورد وضعیت خود داشته باشید و اینکه ICD برای شما مناسب است یا خیر. آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. شما ممکن است بین مدل های مختلف ICD با مزایا و خطرات مختلف حق انتخاب داشته باشید.

قرار دادن ICD نیاز به عمل جراحی کوچکی دارد که معمولا در یک بیمارستان انجام می شود. پزشک شما در مورد فرآیند این عمل با شما صحبت خواهد کرد. این موقع زمان خوبی برای سوالات و ابهاماتی است که در ذهن دارید.

دفیبریلاتور ها می تواند در کودکان نیز مانند بزرگسالان استفاده شود، با این تفاوت که باید به جای سینه در شکم فرد قرار گیرد.

امیدواریم با ارائه این مقاله تا حد زیادی توانسته باشیم از ابهامات شما نسبت به این دستگاه مهم پزشکی کم کرده باشیم.

مجتبی عبدی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
  • عبدالکریم محمودی 17 مرداد 1401 / 5:23 بعد از ظهر

    حدود ۷ سال است که پیس میکر و ICD برای من تعبیه شده است ‌راضی هستم با مطالعه متن شما به اطلاعاتم افزوده شد .تشکر فراوانی

  • ناشناس 22 آذر 1398 / 4:13 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۱ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.