دستگاه رگ یاب چیست و چگونه کار می کند؟

رگ یابی با دستگاه

خون گرفتن از افرادی که رگ های واضح و مشخصی ندارند یکی از معضلاتی است که به شدت کارشناسان آزمایشگاه و پرستاران را به دردسر می اندازد و بیماران نیز از پیدا نشدن رگ های خود آزار می بینند. در چند سال اخیر دستگاه رگ یاب برای حل این مشکل به حرفه پزشکی ورود پیدا کرده است.

یکی از مشکلاتی که بعضی از افراد چاق، بانوان و کودکان دارند، پیدا نشدن رگ های خونی از روی پوست هنگام نمونه گیری است؛ به طوری که پزشکان و پرستاران که قصد گرفتن خون از این افراد را دارند با مشکل مواجه می شوند.

به لطف پیشرفت تکنولوژی و ابداعات مهندسان، امروزه دستگاهی طراحی و ساخته شده است که رگ های خونی را به وضوح به پزشکان و پرستاران نمایش می دهد تا بتوانند بدون هیچ گونه خطایی، به درستی رگ را شناسایی کرده و نمونه گیری را انجام دهند.

اصول کار دستگاه رگ یاب

اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه اساس کار این دستگاه را شرح دهیم باید بگوییم دستگاه رگ یاب، بر اساس اختلاف در نرخ جذب نور در خون و اطراف بافت آن است.

دستگاه های رگ یاب به طور کلی تکنولوژی های مختلفی دارند اما اساس کار همه آن ها تقریبا مشابه با هم است.

همان طور که توضیح دادیم اساس تمامی دستگاه ها بر مبنای اختلاف نرخ جذب هموگولبین خون نسبت به سایر بافت های بدن است. بنابر این از امواج در محدوده نزدیک مادون قرمز (NIR یا Near InfraRed) استفاده می شود به طوری که این نور توسط خون جذب می شود ولی بقیه بافت ها این نور را بازتاب می دهند.

دستگاه رگ یاب

اما نکته جالب اینجاست که بعد از تاباندن نور مادون قرمز به بافت، اطلاعات توسط دستگاه دریافت می شود و با کمترین تاخیری در دستگاه پردازش شده و قسمت هایی از بافت که ناحیه رگ بوده است و خون را عبور داده، به صورت دیجیتالی روی سطح پوست رنگ آمیزی می شود.

به فرایند رنگ آمیزی که بر روی پوست به صورت آنلاین (برخط) توسط دستگاه انجام می شود، نقشه ی رگ یا Vein Mapping گفته می شود.

چگونه شرح حال بیماری خود را برای پزشک بازگو کنیم تا از خطاهای پزشکی با درصد بیشتری در امان باشیم. حتما مقاله را برای سلامتی خودتان مطالعه کنید.

مزایای استفاده از رگ یاب ها

دسترسی دقیق به رگ ها

اولین و مشخص ترین ویژگی دستگاه های رگ یاب دسترسی دقیق به وریدهای داخلی است.

پیدا کردن این رگ در شرایطی کار سختی است و با وجود دستگاه رگ یاب بسیاری از دردهای غیر ضروری که بیمار باید تحمل کند، جلوگیری می کند.

اکثر ما از اینکه پرستار سوزنی را داخل دستمان وارد کند ولی خون وارد آن نشود، ترس عچیبی داریم و با استفاده از این دستگاه این مشکلات به صورت کامل برطرف خواهد شد.

رگ یابی

این مشکلات اغلب برای افراد مسن، چاق، افراد سیاه پوست، کم خون و افرادی که به بعضی از بیماری های مزمن مبتلا شده اند، وجود دارد.

نمایش مسیر رگ ها و تعیین محل سوزن

اگرچه جای تجربه یک پزشک حاذق و متبحر را نمی توان پر کرد ولی دستگاه های رگ یاب در پیدا کردن دقیق نقطه قرار دادن رگ به پرستاران و پزشکان کمک شایان توجهی خواهد کرد.

از آنجایی که این دستگاه تمایزی بین افراد مختلف قائل نیست و برای هر نوع بدن و رگی قابل استفاده است، به راحتی می توان موقعیت سیاهرگ کوبیتال میانی را که بهترین مکان برای خون گیری است را پیدا کرد.

تعیین محل سوزن در رگ

کمک به متخصصان زیبایی

یکی از کاربردهای بسیار جالب این وسیله استفاه آن در زیبایی و تزریقات به داخل بافت صورت است.

اکثر ما نمی دانیم که برای تزریق این مواد آرایشی و بهداشتی که به زیر پوست تزریق می شود، محدودیت هایی وجود دارد که یکی از آن ها عدم تزریق مایع مورد نظر داخل رگ ها است و در بعضی مواقع امکان اشتباه در تزریق وجود دارد.

اما با استفاده از دستگاه رگ یاب می توان به راحتی از عوارض این تزریق ها جلوگیری کرد. تزریق هایی که شاید آثار بدی بر روی پوست بگذارند.

پزشکان به چه نکاتی در برخورد با بیمار توجه داشته باشند؟ نکاتی بسیار مهم که می تواند وجه تمایز یک مرکز درمانی نسبت به دیگر مراکز باشد.

عوارض تزریق در صورت

امیدواریم استفاده از این دستگاه در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور ما روز به روز رو به افزایش باشد تا هم پرستاران و پزشکان، راحت تر باشند و هم بیماران از آزار، اذیت و احیانا عوارض آن دور باشند.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
 • ناشناس 25 دی 1398 / 2:57 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 6 آذر 1398 / 11:07 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 12 مهر 1398 / 8:39 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره

 • اميرعلی تولايی 12 مهر 1398 / 3:04 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.