دریچه مصنوعی قلب نانوکامپوزیت جایگرینی برای دریچه های حیوانی

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) یک دریچه مصنوعی قلب از مواد زیستی نانوکامپوزیتی ایجاد کرده اند که می تواند جایگزینی برای دریچه های حیوانی که در حال حاضر به عنوان دریچه قلب استفاده می شوند، باشند. علاوه بر این، دریچه های نانوکامپوزیت را می توان از طریق یک ترانس‌کاتتر در قلب قرار داد، که به جایگذاری با حداقل تهاجم منجر می شود. این دریچه جدید برای بیماران با ریسک بالا هدف گذاری شده است.

هادی محمدی یکی از محققین این پروژه می گوید: ” دریچه های قلب در حال حاضر از بافت های حیوانی، اغلب غشای خارجی از قلب گاو ساخته شده اند، و تاکنون تنها موفقیت متوسطی تا مدت زمان معینی داشته اند. مشکل این است که این دریچه ها با خطرات قابل توجهی هنگام کاشت در بدن مواجه هستند و می توانند منجر به انسداد عروق کرونر و آسیب شدید کلیه شود. “

به منظور حل این مسئله، محققان UBC یک نوع جدید تعویض دریچه را با استفاده از مواد مشتق شده طبیعی، اما نه حیوانی، ایجاد کردند. این دریچه مصنوعی قلب با استفاده از اجزای متعددی، از جمله وینیل، ژل و سلولز، مونتاژ می شوند و می توانند از طریق یک ترانس کاتتر در قلب قرار داده شوند، به این معنی که قفسه سینه نباید به طور کامل در هنگام جایگذاری دریچه باز شود. یک برش کوچک به اندازه کافی اجازه می دهد تا این دریچه مصنوعی قلب وارد بدن شود، و این روش بسیار کم تر از یک عمل جراحی شکافتن سینه تهاجمی است.

اگر مایل به مطالعه بیشتر در زمینه فناوری های جدید در حوزه قلب و عروق هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به گوشی پزشکی لیتمن با قابلیت گرفتن نوار قلب و PCG را از اینجا مطالعه بفرمائید.

دریچه مصنوعی قلب با مواد نانوکامپوزیت

نظر محققین پروژه دریچه قلب مصنوعی نانوکامپوزیتی

محققان ادعا می کنند که دریچه مصنوعی قلب آنها بادوام تر از گزینه های در دسترس است. دایلن گود محققی دیگر از این پروژه توضیح می دهد: “نه تنها ماده مهم است، بلکه طراحی و ساخت دریچه ما به نحوی است که فشار بر روی دریچه را در مقایسه با دریچه های موجود تا ۴۰٪ کاهش می دهد. این دریچه مصنوعی قلب به طور منحصر به فردی در یک شکل پیوسته ساخته شده است، بنابراین مقاومت و انعطاف پذیری مناسبی را برای تحمل مشکلات و پیچیدگی های گردش خون که می تواند پس از پیوند ایجاد شود، به دست می آورد. “

در حال حاضر، این دریچه مصنوعی قلب در شبیه سازهای قلب انسان و در حیوانات آزمایش می شود تا مشاهده شود که آیا می تواند جایگزینی مناسب برای دریچه های فعلی باشد یا خیر. اگر نتایج این آزمایش ها مثبت باشد، این دریچه ممکن است به آزمایشات بالینی برود.

ویدیویی درباره پروژه دریچه مصنوعی قلب با استفاده از مواد نانوکامپوزیت را در ادامه ببینید:

منبع خبر: دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.