درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

آریتمی قلبی

چکیده درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی از نتایج آخرین بررسی ها در دانشگاه واشنگتون است. در این تحقیق پزشکان نشان دادند که می توان از پرتودرمانی برای درمان ریتم های نامنظم قلبی استفاده کرد.

رادیوتراپی معمولا برای درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در مطالعات اخیر پزشکان از این روش برای درمان بیمارانی که دچار عارضه ریتم نامنظم قلبی هستند و زندگی آن ها را تهدید می کند، استفاده کرده اند. با استفاده از این روش پنج نفر از بیماران با ریتم های نامنظم قلبی که به آن “تاکی کاردی قلبی” گفته می شود و با روش های معمول درمان نشده اند، بهبود یافته اند.

تصویری از آناتومی قلب

بیماران با ریتم های مرگبار قلبی

بیماران این گروه از افرادی بودند که به روش های درمان معمول جواب نداند قبل از درمان با روش پرتودرمانی بیش از ۶۵۰۰ مرتبه، در مدت سه ماه تاکی کاردی بطنی را تجربه کردند. در تاکی کاردی بطنی، ضربان قلب به شدت زیاد شده و چمبرهای قلبی معمولا خارج از ریتم، خون را پمپاژ می کنند که باعث می شود خطر مرگ بیماری های قلبی افزایش پیدا کند.

هنگامی که پرتودرمانی به بافت عضله قلبی که دچار مشکل شده است وارد شده است، در این بیماران تعداد حوادث آریتمی های بطنی کاهش قابل توجهی داشته است.

پزشکان آنکولوژیست، معمولا از پرتودرمانی برای درمان بیماری های سرطان استفاده می کنند و حتی از تابش اشعه رادیوتراپی به قلب جلوگیری می کنند.

اما در روشی که برای این درمان استفاده شده است، پزشکان سعی داشتند که با استفاده از روشی نوین، تاکی کردی بطنی بیمارانی که از این بیماری رنج می بردند و با روش های مرسوم بهبود نداشتند را معالجه کنند.

تخمین زده می شود، هر ساله تعداد ۳۰۰۰۰۰ هزار نفر در اثر تاکی کاردی بطنی در آمریکا فوت می شوند و عامل مرگ بسیاری از مشکلات قلبی است.

روش معمول درمان تاکی کاردی قلبی

درمان معمول ریتم های قلبی، یک روش تهاجمی است که یک کاتتر از طریق ورید به قلب وارد می شود و بافتی از قلب که مدارهای الکتریکی قلب را دچار مشکل می کنند، می سوزاند.

بیماران منتخب در درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

پنج بیمار در این مطالعه وارد شدند که عمل تهاجمی از طریق کاتتر برای آن ها انجام شده بود ولی تاکی کاردی بطنی مجددا، برای آن ها اتفاق می افتاد. یکی از این بیماران در انتظار پیوند قلب بود و چهار بیمار دیگر در آستانه ۶۰ سالگی بودند و فقط یک نفر از آن ها بالای ۸۰ سال سن داشت.

گزارش درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

قبل از شروع درمان، در مجموع این پنج بیمار در مدت سه ماه، بیش از ۶۵۰۰ تاکی کاردی بطنی را تجربه کردند که برای هر بیمار به طور متوسط ۱۳۱۵ تاکی کاردی محاسبه می شود. بعد از شروع پرتودرمانی، در طی شش هفته این تعداد به ۶۸۰ تاکی کاردی کاهش پیدا کرد.

بعد از گذشت یک سال که پرتودرمانی برای این بیماران ادامه پیدا کرد، این تعداد تماما به ۴ عدد کاسته شد. نتیجه بسیار عالی که به دست آمد برای دو نفر از بیماران هیچ تاکی کاردی بطنی مشاهده نشد.

به علاوه تمام بیماران از نظر عوارض جانبی پرتودرمانی نیز زیر نظر گرفته شدند.


نحوه درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

روش مرسوم که استفاده از سوزن کاتتر بود، بیش از ۶ ساعت به طول می انجامید و یک عمل تهاجمی محسوب می شد اما روش پرتودرمانی به صورت غیر تهاجمی صورت می گرفت. در این روش، از تصویربرداری های مرسوم مانند MRI، CT Scan و یا PET Scan صورت می گرفت.

تصویری از مقطع قلب
تصویری از مقطع قلب

از این تصاویر به منظور پیدا کردن نواحی از قلب که آریتمی از آن ها نشات می گرفت استفاده می شد.

بعد از مشخص شدن نواحی مورد نظر، انرژی پرتو به صورت کاملا غیر تهاجمی به بافت مورد نظر تابانیده می شد. در این روش، بیمار به راحتی بر روی تخت قرار می گرفت و بعد از چند دقیقه از تابش اشعه، بیمار از روی تخت بلند می شد و از اتاق خارج می شد.

نتایج درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

خیلی جالب است که در این روش، نتایج به سرعت قابل مشاهده نبودند و بعد از گذشت چند جلسه اول، هیچ تغییری مشاهده نمی شد. اما بعد از گذشت هفته ششم، میزات تاکی کاردی های قلبی به شدت کاهش یافت.

از بین پنج بیمار تحت آزمایش، یک نفر در ماه اول بعد از شروع درمان فوت کرد که پزشکان بعید می دانند دلیل آن ناشی از درمان باشد. این فرد، همان بیماری بود که بیش از ۸۰ سال سن داشت و مشکلات قلبی دیگری نیز داشته است.

دو نفر از این تعداد بیمار، نیز به طور کامل تاکی کاردی بطنی آن ها برطرف شد و الان بیش از ۲ سال است که زندگی می کنند و هیچ مشکل قلبی ندارند.

آینده درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتو درمانی

محققان در حال حاضر، در یک کارآزمایی بالینی به دنبال کلینیکی کردن این روش درمانی هستند و تا امروز برای بیش از ۲۳ بیمار انجام گرفته است.

توصیه می کنم برای آشنایی بیشتر با وبسایت ما و اهدافی که دنبال می کنیم، مقاله آشنایی با عملکرد مغز را بخوانید. برای مطالعه این مقاله، اینجا کلیک کنید.

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.