درمان بیماری صرع با الکترود های روی سر

تحریک مغز با استفاده از الکترودهای کاشته شده در درون مغز، یک اندازه گیری موفق برای درمان بیماری صرع با الکترود می باشد، اما بسیار دردناک است. محققان دانشگاه صنعتی آیندهون بر روی یک روش برای تحریک مغز با استفاده از الکترودهایی که به جای این که درون سر قرار بگیرند بر روی سر جای می گیرند. هدف آنها این است که درمان بیماران مبتلا به صرع شدید را تغییر دهند.

در ضمن، آنها همچنین بحث علمی در مورد اثربخشی تحریک عصبی الکتریکی غیر تهاجمی را حل خواهند کرد.

بیماری صرع در هلند تقریبا ۱۲۰،۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، حدود سی درصد از آنها به دارو پاسخ نمی دهند و مستعد ابتلا به تشنج هستند. برای این گروه، تحریک الکتریکی مغز یک راه حل خواهد بود. DBS (deep brain stimulation) که همان تحریک با الکترود های کاشته شده درون مغز است، به عنوان یک روش موثر برای درمان بیماری صرع با الکترود شناخته شده است. الکترود ها باید در جای صحیحی قرار گیرند تا دقیقا منطقه درستی از مغز تحریک شود. این مسئله دقت جایابی، هنوز یک تنگنا برای تحریک عصبی غیر تهاجمی است، زیرا تا به حال مکانی که هدف گیری تحریک در آنجا باید انجام گیرد، به اندازه کافی شناخته نشده است، و حتی رسیدن به جای مناسب از خارج از مغز نیز دشوار است.

درمان بیماری صرع با الکترود

اگر مایل به مطالعه بیشتر در زمینه فناوری پزشکی می باشید می توانید مقاله سایت ما را در زمینه مانیتورینگ اختلالات تنفسی هنگام خواب را مطالعه کنید.

ویژگی های روش درمان بیماری صرع با الکترود

محققان یک ابزار جدید فیلیپس را برای ارائه راه حل برای تشنج های کانونی؛ تشنج در یک قسمت خاص از مغز، در نظر گرفته اند. این یک سیستم با ۲۵۶ الکترود است که نه تنها فعالیت مغز را اندازه گیری می کند (EEG)، بلکه می تواند جریان بسیار هدفمندی را نیز اعمال کند. مدیر پروژه راب مستروم می گوید: ” این ابزار به ما فرصتی منحصر به فرد برای دیدن دقیق تر از قبل می دهد که دقیقا در چه محلی از مغز تشنج صرعی اتفاق می افتد. سپس می توانیم دقیقا آن نقطه را تحریک و مستقیما تاثیرات را اندازه گیری کنیم. این کار یک رویکرد شخصی برای هر بیمار به ما می دهد، زیرا به مطالعات بر روی یک بیمار منحصر به فرد اختصاص دارد و روشی برای درمان بیماری صرع با الکترود نامیده می شود.”

پاول بون مدیر تحقیقات بالینی و استاد دانشگاه آیندهون گفت:” ایده اصلی پروژه ساده است. هنگامی که ما منبع تشنج را پیدا کردیم، یک محرک الکتریکی را در نقطه ای قرار می دهیم که دقیقا مخالف فعالیت اندازه گیری شده است. در نتیجه، تشنج باید فروکش کند. ما این را با جریانهای مستقیم و متناوب بررسی خواهیم کرد.”

نتایج مطالعات کاربردی در این روش

اولین قدم در پروژه تحقیقاتی، ایجاد یک مدل محاسبه شخصی است که به طور دقیق تمرکز بیماری صرع را بازسازی می کند. محققان سپس پارامترهای تحریک را برای رسیدن به نقطه کانونی مطلوب تحریک تعیین می کنند. سپس بررسی خواهند کرد که چگونه می توانند بهترین تاثیر تحریک را اندازه گیری کنند. نتایج به تدریج در آزمایشات بالینی اجرا می شود.

پاول بون گفت: “سال گذشته، اثربخشی تحریک مغزی غیر تهاجمی در مجله علمی Cell مورد بررسی قرار گرفت. در یک مقاله منتشر شده در Nature Communications با استفاده از اندازه گیری در مغز افرادی که اخیرا فوت کرده بودند، اکثر محرک های الکتریکی اصلا به منطقه مورد نظر نرسیده بودند. تحقیقات انجام شده،  ما را قادر به پاسخگویی به این سوال می کند که آیا این دستگاه کار می کند یا خیر، و ما به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید آن را به روشی منحصر به فرد برای صرع متمرکز اعمال کنید و درمان بیماری صرع با الکترود را بیش از پیش رو به جلو می برد.”

منبع خبر: دانشگاه صنعتی آیندهون

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.