درمان افسردگی شدید با تحریک مغز

افسردگی شدید

دستگاه های کاشتنی خارجی زیادی برای درمان افسردگی های شدید استفاده می شوند که در اکثر مواقع هم بسیار موثر هستند.

این دستگاه ها دقیقا مثل دستگاه های ضربان ساز هستند و پالس های الکتریکی معمولا به سمت عصب واگ هدایت می شوند.

دستگاه های تحریک مستقیم مغناطیسی مغزی از طریق الکترودهایی انجام می شود که دقیقا بر روی مغز کاشته می شوند.

این ایمپلنت های کاشتنی عواقب بسیار زیادی دارند. از جمله، طول عمر محدود باتری، احتمال اینکه درمان موفقیت آمیز نباشد و همچنین محدود شدن فرد بیمار در انجام اسکن ام آر آی.

بنابراین همان طور که مشاهده می کنیم استفاده از روش های تهاجمی برای این دسته از بیماری های افسردگی، درارای عوارض جانبی است.

برای مطالعه مقاله آشنایی با ام آر آی و نکاتی که باید در آن رعایت شود، اینجا کلیک کنید.

روش غیرتهاجمی در درمان افسردگی شدید

محققان در دانشگاه کارولینای شمالی یک روش جدید را طراحی کردند به نام تحریک مغزی با جریان متناوب مغناطیسی مغزی (transcranial Alternating Current Brain Stimulation) که به اختصار روش tACS گفته می شود. این روش که به صورت غیر تهاجمی است به روشی متفاوت برای درمان استفاده می شود.

درمان افسردگی شدید

این تکنولوژی بر پایه یک هدست الکترود متصل است که دقیقا شبیه کلاه(کپ)های EEG است اما به جای آنکه به ثبت سیگنال های مغزی بپردازند یک جریان متناوب ضعیفی را به صورت کاملا هدفمند و طبق اصول به سمت نواحی خاصی از مغز منتقل می کند.

نتایج درمان با روش tACS

در یک مطالعه بر روی ۳۲ فرد متفاوت، نتایج بهبود افسردگی با استفاده از این روش درمانی ۷۰ درصد گزارش شده است. البته این روش هنوز در مراحل ابتدایی درمان است و مطالعات بالینی اندکی برای آن گزارش شده است.

اما همین نتایج در آینده برای بهینه سازی و بهبود پروتکل های تحریک مغز مفید خواهد بود و در درمان مشخص هر بیماری کمک خواهد کرد.

در آینده مطالعات گسترده تری برای اثبات اثربخشی این فناوری لازم است و لازم است که محققان بفهمند برای چه نوع بیماری هایی این روش درمانی موثر است.

منبع خبر: مرکز درمانی UNC

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.