درمانی نوین برای سندروم روده تحریک پذیر

2
1627

سندروم روده تحریک پذیر بیماری ارثی است که برای بیماران شرایط سختی را رقم می زند، علائم اصلی آن درد شکم همراه با تغییر در حالات روده است که می تواند شامل یبوست، اسهال، یا هر دو باشد.

ممکن است همراه با احساس گرفتگی شکم باشد. بسیاری از افراد آن را حس کرده و متوجه می شوند که شکم آنها نفخ کرده است. درد مداوم و رفت و آمد مکرر به دستشویی می تواند زندگی روزمره را سخت تر کند. در زنان، علائم در طول دوره قاعدگی شایع تر است.

پزشکان هنوز علت این بیماری را نمی دانند اما یکی از نظریه ها این است که سیگنال های بین مغز و روده دچار اختلال می شوند. این اختلال ممکن است باعث انقباض عضلات روده ای شود که موجب گرفتگی، درد و تغییر سرعت هضم می شود یا ممکن است اعصاب روده ای حساس به عوامل خاصی نظیر برخی غذاها یا استرس باشد.

همه آنچه باید درباره پالس اکسیمتری بدانید را می توانید در مقاله سایت ما با عنوان پالس اکسیمتر چیست و چگونه کار می کند؟ دنبال کنید.

هر کسی می تواند سندروم روده تحریک پذیر داشته باشد، اما این وضعیت در زنان دو برابر مردان است. احتمال دارد که افراد دارای سابقه خانوادگی، بیشتر از بقیه تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند.

علائم این بیماری معمولا قبل از ۳۵ سالگی شروع می شود. کم پیش می آید که افراد بالای ۵۰ سال است سندروم روده تحریک پذیر را برای اولین بار بگیرند.

درمان سندروم روده تحریک پذیر

دستگاه جدیدی به نام IB-Stim از شرکت Innovative Health Solutions، که یک شرکت در ایندیانا آمریکاست، برای درمان سندروم روده تحریک پذیر ارائه شده است که با دستکاری سیگنال های الکتریکی به مغز، سعی در درمان مبتلایان به این بیماری را دارد.

سندروم روده تحریک پذیر

این دستگاه به نظر می رسد بسیار شبیه به یک سمعک است، اما به جای پردازش صدا، از سه الکترود استفاده می کند تا پالس های الکتریکی را به شاخه های عصب محیطی گوش ارسال کنند.

 این دسته های عصبی یک مسیر کارآمد را در مناطق مغز که مربوط به ادراک درد است، فراهم می آورند. سیگنال های مصنوعی فرستاده شده توسط دستگاه، باعث اختلال در سیگنال های ارسالی از روده می شود، و نتیجه نهایی از بین رفتن احساس درد است.

در یک آزمون بالینی دوسوکور، تصادفی و کنترل شده، IB-Stim با یک داروی کاهش درد مقایسه شده است، و تایید شده است که ۷۰٪  بیمارانی که در این مطالعه به طور متوسط به چهار دارو پاسخ نداده بودند، به IB-Stim پاسخ دادند.

گروه درمان شده ۸۱٪ بهبود کلی علائم سندروم روده تحریک پذیر را نشان می دهد در حالی که هیچ عوارض جانبی جدی نیز برای آن متصور نیست.

منبع: شرکت  Innovative Health Solutions

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۲ (۵ رای)
امتیاز نظرات ۵ (۱ امتیاز دهی)
دانلود رایگان کتاب

2 دیدگاه‌ها

    • سلام
      ممنون از پیام شما

      این یکی از روش های جدیدی هست که در مرحله تحقیقاتی و بررسی اثر بخشی درمانی قرار دارد و هنوز برای استفاده تجاری و عرضه جهانی آماده نشده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
درحال ارسال