داروهای هیبریدی راهی نوین برای انتقال ایمن دارو

تصویری از دارو

اخیرا محققان ژاپنی در مرکز تحقیقاتی RIKEN روش جدیدی را برای حمل و انتقال دارو در داخل بدن توسعه دادند که از کیسه های نانویی جدیدی (Nanovesicles) با ترکیبی از لیپید و پپتید ساخته شده است که به آن داروهای هیبریدی می گویند.

پوسته ها و روکش های این دارو از لیپید و پپتید ساخته شده است و هنگامی که در معرض گرما قرار می گیرند، محموله خود را باز کرده و آزاد می کنند.

ترکیب لیپیدها و پپتیدها به عنوان مواد ساخت این کیسه های نانویی اجازه می دهد که مواد داخل دارو به صورت کاملا ایمن منتقل شود. حساسیت گرمایی این مواد، اجازه کنترل مکان تحویل دارو در داخل بدن را ممکن می کند.

داروهای هیبریدی
داروهای هیبریدی

مشکلات داروهای هیبریدی که هنوز نیاز به کار دارند

البته برخی از مشکلات هنوز هم برای این نوع دارو ها وجود دارد و به دنبال راه حل هایی برای آن ها هستند. این راه حل ها عبارتند از: پایداری پایین، زمان کوتاه جریان گردش خون، کنترل زمان رهاسازی دارو و ضعف در رساندن دارو به مقصد نهایی بافت مورد نظر.

البته از نظر محققان این مرکز تحقیقاتی مشکلات داروهای هیبریدی از طریق متریال های نرم قابل برطرف شدن هستند.

درحالی که ساخت یک ساختارِ سه بعدیِ پیچیده از موادِ مختلفِ مولکولی برای ساخت روکش های دارویی بسیار سخت به نظر می رسد، محققان ژاپنی توانستند یک روش جدید ابداع کنند.

در این روش، از کیسه های خودمختار(Self-Assembled) به عنوان یک راه حل مخصوص استفاده شده است.

نتایج مطالعات در خصوص داروهای هیبریدی

درحالیکه نتایج این مطالعه بسیار شبیه به سایر تیم های تحقیقاتی بوده است، آخرین دستاورد این مطالعه نشان داده است که استفاده از این کیسه های خودمختار مشکل مدت زمان پایین در گردش خون را برطرف کرده است.

این کیسه ها می توانند فقط در دمای نزدیک صفر نگهداری شوند، اما زمانی که در داخل بدن تزریق می شوند ساختار آن ها تغییر پیدا می کند، و محتویات درون خود را آزاد می کنند.

البته کار بر روی این روش، هنوز در حال بهینه سازی است و محققان این مرکز به دنبال پیدا کردن راهی برای کنترل داروهای هیبریدی در دماهای مختلف و بافت های مختلف هستند.

اگر تمایل دارید می توانید مقاله سایت درباره درمان ریتم های مرگبار قلب با پرتودرمانی را هم مطالعه کنید.

منبع خبر: مجله انجمن شیمی امریکا

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.