داربست استخوانی تزریقی ساخته شده از سلولز گیاهی

اکثریت ایمپلنت ها، سیمان ها و داربست استخوانی اجسام سخت هستند که همیشه در پر کردن فضای مورد نظرشان خوب کار نمی کنند. مواد نرم به آرامی می توانند گسترش پیدا کنند و جرم خود را به طور یکنواخت بر روی یک مقدار مشخص جابجا کنند. آنها تمایل دارند تا کمتر متراکم باشند تا فضا را برای سلول ها جهت لانه گزینی در درونشان فراهم کنند.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک مستر در کانادا یک داربست استخوانی بر پایه سلولز گیاهی ارائه کرده اند که می تواند به مناطق آسیب دیده تزریق شود. این ماده اجازه می دهد سلول های بومی بافت به داخل آن نفوذ کرده و تکثیر شوند. در نهایت، به دلیل آنکه زیست تخریب پذیر می باشد، خود ماده از بین می رود و تنها بافت بدن باقی می ماند.

جنس و فرم این داربست استخوانی

این داربست استخوانی از پیوند نانوکریستال های گرفته شده از سلولز گیاهی ساخته می شوند که رشته های ماده بسیار قوی را ایجاد می کنند. این کار باعث می شود یک حالت اسفنجی به وجود بیاید که بسیار قابل فشرده شدن است و هنگامی که آزاد می شود، بر می گردد یعنی یک حالت ارتجاعی دارد.

اگر مایل به مطالعه بیشتر در زمینه فناوری پزشکی هستید می توانید مقاله مربوط به تامین انرژی منبع تغذیه ضربان ساز قلب توسط ایمپلنت متصل به قلب را مطالعه بفرمائید.

داربست استخوانی از سلولز گیاهی

این ماده در موش های آزمایشگاهی آزمایش شد و نشان داد که رشد استخوان تا ۵۰٪ نسبت به حیوانات درمان نشده بهبود می یابد.

نویسنده مقاله دنیل اساریو دانشجوی دکترای مهندسی شیمی در دانشگاه مک مستر توضیح می دهد: ” اغلب پیوند ها یا ایمپلنت های استخوانی از سرامیک سخت و شکننده ساخته شده است که همیشه با شکل حفره مطابقت ندارد و این شکاف می تواند منجر به رشد ضعیف استخوان و شکست ایمپلنت شود. ما این داربست استخوانی نانوکریستال سلولز گیاهی را به عنوان یک جایگزین موثرتر برای این مواد مصنوعی ایجاد کردیم. “

منبع خبر: دانشگاه بریتیش کلمبیا

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.