توالت فرنگی با قابلیت ثبت خودکار علائم حیاتی

توالت فرنگی هوشمند

اهیمت ثبت علائم حیاتی بیماران

ثبت علائم حیاتی روزانه در خانه برای بیماران کاری واقعا دشوار است و نیاز به همکاری و تعهد بیمار دارد. خیلی مواقع بیماران به دلیل پیچیدگی هایی که در انجام این آزمایش ها وجود دارد از انجام این کار فرار می کنند.

سختی های اندازه گیری علائم حیاتی در خانه

بیمار باید اول تجهیزات مورد نیاز را آماده و بر روی بدن خود نصب کند. بعد باید با دقت اندازه گیری ها را یادداشت کرده و در نهایت بعد از یک دوره چند روزه یا چند هفته ای نتایج را در اختیار پزشک خود قرار دهد.

انجام آزمایش هایی مثل ثبت نوار قلب به دستگاه الکتروکاردیوگرافی نیاز دارد و یا برای اندازه گیری فشار خون به کاف دور بازو نیاز است. البته امروزه برای هر کدام از آزمایش ها در منزل دستگاه هایی طراحی و ساخته شده است.

اما اغلب این دستگاه ها به دلایل مختلف توسط بیمار استفاده نمی شود و یا مورد غفلت قرار می گیرد. یکی از دلایل آن وقت گیر بودن و دلیل بعدی سختی انجام آن است.

اگر پزشک هستید، توصیه می کنیم حتما مقاله سایت در ارتباط با مهارت های ارتباطی پزشکی را مطالعه کنید.

طراحی توالت فرنگی با قابلیت اندازه گیری علائم حیاتی

اخیرا یک تیم از موسسه فن آوری روچستر یک توالت فرنگی طراحی کرده است که می تواند به راحتی پارامترهای قلبی-عروقی را در حالی که بیمار در حال استفاده از آن است، اندازه گیری کند.

توالت فرنگی با قابلیت ثبت علائم حیاتی
توالت فرنگی با قابلیت ثبت علائم حیاتی

مطمئنا هیچ بیماری در طول روز نمی تواند از دستشویی رفتن فرار کند و بهترین مکان برای اینکه به صورت خودکار علائم حیاتی بررسی شود و از بیمار وقت و انرژی گرفته نشود، در زمان دستشویی رفتن است.

هر فرد به طور معمول چندین مرتبه در طول روز و معمولا به صورت منظم از آن استفاده می کند.

اندازه گیری پارامترهای علائم حیاتی

توالت فرنگی طراحی شده، فشار خون سیستول و دیاستول، حجم ضربه ای، میزان اکسیژن خون، ضربان قلب، تغییر ضربان قلب، مدت زمان پیک QRS و فاصله اصلاح شده QT را اندازه گیری می کند.

توالت فرنگی با قابلیت ثبت علائم حیاتی
اندازه گیری علائم حیاتی با استفاده از سنسور های مختلف

همین طور وزن بیمار هم اندازه گیری می شود. فقط بیمار باید پای خود را از روی زمین برای چند ثانیه بالا نگه دارد تا تمام وزن بدن او اندازه گیری شود.

سپس این اطلاعات به اپلیکیشن گوشی تلفن همراه بیمار ارسال می شود و نمودار اطلاعات اندازه گیری شده در یک دوره زمانی نمایش داده می شود.

نتایج ارزیابی توالت فرنگی با قابلیت ثبت علائم حیاتی

محققان این موسسه، نتایج اندازه گیری های این صندلی را با دستگاه های پزشکی بیمارستانی مقایسه کرده اند و نتایج تحقیقات نشان می دهد که دقت دستگاه در اندازه گیری فشار خون، حجم ضربه ای و میزان اکسیژن خون نزدیک به دستگاه های بیمارستانی و معیارهای مورد نظر است.

درست است که نتایج این مجموعه هنوز مورد تایید استانداردهای پزشکی نیست ولی قطعا مطالعات بعدی این محققان به بهبود نتایج این تحقیقات منجر خواهد شد.

اگر محققان این موسسه از ضرب المثل ژاپنی ها استفاده کنند که می گویند سعی کن هر روز یک کار را بهتر انجام دهی، قطعا به نتایج عالی در طراحی و ساخت خواهند رسید.

انتظار می رود با وجود اینکه این ایده هنوز به مرحله تجاری سازی نرسیده است و بهبود نتایج آن زمان بر است ولی قطعا با تلاش و بهبود مستمر به یک محصول عالی تبدیل خواهد شد که در آینده در هر خانه و بیمارستانی استفاده خواهد شد.


اگر دنبال تکنولوژی های روز دنیا در زمینه پزشکی هستید توصیه می کنیم حتما ۱۰ نوآوری پزشکی برتر سال ۲۰۱۸ را هم مطالعه کنید.

منبع خبر: سایت مدگجت

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.