تامین انرژی منبع تغذیه ضربان ساز قلب توسط ایمپلنت متصل به قلب

ضربان ساز های قلب، دیفیبریلاتورها و دیگر ایمپلنت های قلبی، دستگاه های نجات بخش زندگی هستند، اما باتری های داخل آنها پاشنه آشیل آنها باقی می مانند. هر پنج تا ده سال آنها باید در یک عمل جراحی تهاجمی جایگزین شوند که بیماران از آن رنج برده و هزینه های بالایی را در سیستم مراقبت های بهداشتی به همراه دارد. جمع آوری انرژی از داخل بدن برای تغذیه این وسایل، به ویژه از ضربان های خود قلب، در گذشته با موفقیت های محدودی مواجه شده است.

به سادگی جریان کافی برای تولید یک ضربان ساز معمول تولید نشده است، اما محققان در دو دانشگاه چینی توانستند یک ژنراتور برق تولید کنند، که به پایین قلب متصل می شود و می تواند به اندازه کافی جریان تولید کند و به طور بالقوه توانست یک ضربان ساز را به طور نامحدود تغذیه کند.

اگر مایل به مطالعه در زمینه فناوری پزشکی در بخش قلب می باشید، پس حتما مقاله سایت ما در مورد درمان حمله قلبی با روش آنژیوپلاستی اکسیژن فوق اشباع را از اینجا بخوانید.

ضربان ساز قلب آزمایش شده در خوک

محققان دانشگاه دوم پزشکی نظامی و دانشگاه جیائو تونگ که هر دو در شانگهای قرار دارند، راه دیگری را برای افزایش قابل توجه جریان بالقوه تولیدی که توسط ترکیبی از اجزای پیزوالکتریک ایجاد کردند امتحان می کنند. دستگاه آنها قادر به ساخت یک نمونه اولیه و آزمایش آن در یک خوک زنده است و نشان داد که قلب حیوان انرژی کافی تولید می کند تا به طور مداوم انرژی یک ضربان ساز تجاری را فراهم کند.

ژنراتور، که به کیسه پریکاردی متصل است، ویژگی هایی به کامپوزیت های پیزوالکتریک می بخشد که قابل اصلاح می باشند به طوری که آنها می توانند به راحتی به اشکال مختلفی تغییر شکل دهند. پیزوالکتریک ها به یک کپسول انعطاف پذیر متصل می شوند، و این فشرده سازی باعث تولید برق در مواد پیزوالکتریک می شود. این امر به محققان اجازه داد تا ۱۵ میکروآمپر جریان DC تولید کنند که نمونه اولیه آن بر روی خوک بالغ زنده کاشته شد.

مقاله چاپ شده در ACSNano

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.