تشخیص عفونت گوش با میکروفن تلفن همراه

محققان دانشگاه واشنگتون اپلیکیشن تلفن همراهی برای تشخیص عفونت های گوش طراحی و توسعه دادند. با این اپلیکیشن و از طریق یک کاغذ مخروطی شکل که داخل گوش بیمار قرار می گیرد، پزشک به وجود عفونت پی می برد.

نحوه تشخیص عفونت گوش با تلفن همراه

نحوه کار برنامه به این شکل است که اپلیکشن صدایی را از طریق بلندگوی گوشی منتشر می کند و میکروفن گوشی که در گوش بیمار قرار گرفته است بازگشت صدا را در داخل گوش بیمار ضبط می کند. از روی صدای ضبط شده و میزان نویز صدا به وجود یا عدم وجود نویز پی می برند. میزان نویز صدا مشخص می کند که آیا مایعی پشت پرده گوش وجود دارد یا خیر. وجود مایع در داخل حلزونی گوش نشانه هایی از عفونت است.

خوب است بدانیم که عفونت های گوش در کودکان نسبتاً رایج است و می تواند تشخیص آن دشوار باشد زیرا علائم عفونت، گاهی مبهم است و کودکان در توصیف آن دچار مشکل می شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ یک مقاله کاملا جالب و کاربردی که توصیه می کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

اغلب عفونت ها در این سنین از وجود مایع پشت پرده گوش ناشی می شود که آلوده شدن آن می تواند باعث عفونت گوش شود. این عفونت ها می تواند برای بیمار دردناک باشد و شنیدن را برای فرد دشوار کند.

در حال حاضر متخصصان می توانند وجود مایع پشت پرده گوش را با استفاده از تجهیزات تخصصی که از پاف های هوا یا آکوستیک استفاده می کنند، تشخیص دهند.

با این حال تشخیص چنین عفونت هایی برای جراح پزشک عمومی و یا حتی در خانه، قطعاً اگر از دقت بالایی برخوردار باشد، برای کارهای بالینی ترجیح داده می شود.

نظر محققان این دانشگاه

کاری که محققان دانشگاه واشنگتون انجام دادند در واقع تحقق همین هدف بوده است.

یکی از محققان این پروژه می گوید:

مایع پشت پرده گوش می تواند به عنوان ابزاری برای غربالگری قابل دسترس و البته دقیق برای تشخیص عفونت گوش در خانه یا موارد بالینی مورد استفاده قرار گیرد. اگر پدر و مادر بتوانند با استفاده از یک سخت افزار و با یک آزمایش ساده به عفونت گوش فرزند خود پی ببرند فوق العاده خواهد بود.

این محقق علاوه بر این اضافه می کند:

اگر نتایج اپلیکشن عدم وجود مایع پشت پرده گوش را تشخیص دهد، به احتمال قوی گوش فرزند دچار عفونت نیست ولی تشخیص وجود مایع پشت پرده گوش در اپلیکیشن به احتمال قوی نشان دهنده عفونت داخل گوش است و باید پدر و مادر سریعاً با پزشک اطفال در این زمینه مشورت کنند.

اجزای سیستم تشخیص عفونت گوش

این سیستم به یک گوشی هوشمند و یک کاغذ مخروطی شکل نیاز دارد. کاربر می بایست کاغذ مخروطی را داخل لایه های بیرونی گوش نگه دارد و سپس انتهای میکروفن/بلندگو را در سمت دیگر این کاغذ مخروطی قرار دهد.

این برنامه یک صدای نویز را پخش می کند که صدای آن شبیه به صدای پرنده است که از طریق این کاغذ مخروطی به گوش بیمار می رسد. امواج صوتی بازگشتی از پرده گوش خارج می شود و سپس توسط میکرون گوشی دریافت و ضبط می شود.

تشخیص عفونت گوش

بر اساس صدای بازگشتی که شبیه صدای ضربه به شیشه است، می توان به وجود مایع در داخل پرده گوش پی برد. برای تشخیص این صدا و تحلیل آن از الگوریتم های یادگیری ماشین استفاده می شود که در نهایت به حضور یا عدم حضور مایع در داخل گوش پی برده می شود.

اگر پزشک هستید برای دانلود کتاب الکترونیکی هدیه سایت ما، اینجا کلیک کنید. کتابی مختصر ولی مؤثر در افزایش درآمد و داشتن حال خوب از درمان بیماران.

در ادامه فیلمی از نحوه کار این اپلیکشن مشاهده خواهید کرد.

منبع خبر: دانشگاه واشنگتون

اميرعلی تولايی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.