نمونه برداری برای تشخیص سرطان خون توسط دستگاه پوشیدنی

سلولهای تومور دستگاه گردش خون (CTC) باعث متاستاز سرطان می شوند، اما اگر بتوانیم آنها را به عنوان نشانگرهای زیستی برای آن سرطان های بسیار خطرناک استفاده کنیم، ممکن است کیفیت بدی داشته باشند. برای اکثر نئوپلاسم ها (توده های غیرطبیعی در بدن که بی هدف به وجود می آیند)، نمونه برداری به منظور قطعی تشخیص بیماری انجام می شود، اما برای سلول های سرطان خون، «نمونه برداری های مایع» پیشنهاد می شود که فقط مستلزم نمونه گیری از خون می باشد.

محققان دانشگاه میشیگان در حال حاضر یک دستگاه پوشیدنی را ایجاد کرده اند که می تواند به طور مداوم کل خون را از نظر سلولهای سرطان خون تحت پوشش قرار داده و آنها را برای بازرسی توسط پاتولوژیست ها آماده کند.

دنیل هیس نویسنده ارشد این مقاله توضیح می دهد: ” هیچ کس نمی خواهد نمونه برداری انجام دهد. اگر بتوانیم به تعداد کافی سلولهای سرطان خون دریافت کنیم، می توانیم از آنها برای یادگیری در مورد زیست شناسی تومور و مراقبت مستقیم از بیماران استفاده کنیم. انگیزه ما برای این کار این قضیه بوده است. “

قابلیت های این دستگاه تشخیص سرطان خون

گرفتن سلول های سرطان خون به دلیل کمیاب بودن، دشوار است. به طور نمونه، یک نمونه خون گرفته شده و یک دستگاه بسیار حساس برای شناسایی چند سلول سرطانی در آن نمونه استفاده می شود. این دستگاه جدید دانشگاه میشیگان در مدت زمان زیادی با بیمار باقی می ماند، بنابراین شانس این را دارد تا خون بیشتری برای نمونه استفاده کند.

علاوه بر این، چون تومور همواره مقدار یکسانی از سلول سرطانی را در داخل خون آزاد نمی کند، نمونه ای که در هر زمان گرفته شده، ممکن است تعداد کمی از سلول های هدف را برای تشخیص داشته باشد. این دستگاه جدید می تواند نمونه ها را در بازه های زمانی که اغلب مورد نیاز است بگیرد، که به جلوگیری از مسائل مربوط به دقت که در ارتباط با زمان تدارک خون است کمک می کند.

چیپ دستگاه پوشیدنی تشخیص سرطان خون

اگر مایل به مطالعه بیشتر در زمینه فناوری پزشکی می باشید پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به دریچه مصنوعی قلب نانوکامپوزیت را از اینجا بخوانید

تا کنون این فناوری بر روی سگ ها آزمایش شده است که سلول های سرطان خون انسان به آنها تزریق شد. (نگران نباشید، این کار منجر به سرطان در این سگ ها نمی شود). این دستگاه پوشیدنی برای هر ۲۰ دقیقه نمونه گرفتن تنظیم شد و در واقع توانست سلول های سرطانی را تشخیص دهد. این دستگاه به اندازه کافی کوچک بود که سگ ها می توانستند در طول چند ساعت آن را بپوشند و همچنین می تواند به صورت مچ بند ساده ای ساخته شود که بیمار بتواند آن را بپوشد.

مباحث علمی مربوط به این دستگاه پوشیدنی

برخی از جزئیات در مورد آنچه تیم تحقیقاتی دانشگاه میشیگان باید برای دستیابی به آخرین پیشرفت ها انجام می داد:

آنها یک سری پروتکل هایی را برای مخلوط کردن خون با هپارین، دارویی که مانع از لخته شدن خون می شود، طراحی کردند و روش های استریلیزاسیون که باکتری ها را بدون آسیب رساندن به نشانگرهای ایمنی سلول یا آنتی بادی ها از بین می برد بر روی تراشه، ایجاد کردند.

این تراشه خود یک تحول جدید در یکی از دستگاه های با نرخ بالای ثبت از آزمایشگاه Nagrath می باشد. از اکسید گرافن نانومواد برای ایجاد جنگل های متراکم از زنجیره های مولکولی با سر آنتی بادی استفاده می کند که آن را قادر می سازد تا بیش از ۸۰ درصد از سلول های سرطان خون که در سراسر آن جریان دارد، ثبت کند. تراشه همچنین می تواند برای رشد سلول های سرطانی گیر افتاده استفاده شود، که نمونه های بزرگتری را برای تجزیه و تحلیل بیشتر تولید می کند.

منبع خبر: دانشگاه میشیگان

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.