تشخیص تومورهای سرطانی توسط پروب انگشتی

نوک انگشتان ما به طور قابل ملاحظه ای ابزارهای بیومکانیکی حساسی هستند. پزشکان عموما از آنها برای تشخیص تومورهای سرطانی و لمس تومورها در طول عمل های جراحی بافت برداری یا قطع عضو استفاده میکنند. در حالی که به اندازه کافی تاثیرگذار می باشد، اما بسیاری از بیماران برای تکرار پروسه های جراحی برای حذف قطعه های باقی مانده از بافت های تومور برمی گردند.

محققان دانشگاه استرالیای غربی در تلاش برای دادن قدرت فوق العاده به انگشت جراحان هستند تا بتوانند تشخیص بافت های سالم را از بافت های سرطانی به نحو بهتری انجام دهند. این گروه یک پروب میکروالاستوگرافی(QME) را ایجاد کردند که بر مبنای عکس برداری از تومور بر مبنای انسجام اپتیکی عمل می کند تا تشخیص دهد چگونه بافت تحت فشار قرار می گیرد. آن یک کابل فیبر نوری بوده که نوکش بر روی نوک انگشت قرار می گیرد و یک نور منسجم را در بافتی که با آن تماس می گیرد می تاباند. هنگامی که این قطعه بر روی بافت فشرده می شود، تغییر در حالتی که نور پخش می شود را اندازه گیری کرده و آن را تفسیر می کند و با این کار می تواند به پزشکان در تشخیص تومورهای سرطانی کمک کند.

ویژگی های پروب تشخیص تومورهای سرطانی

این قطعه، مانند یک پالس اکسیمتر پزشکی بر روی یک انگشت قرار می گیرد. کاربر به راحتی آن را در برابر یک بافت خاص فشار می دهد و یک اندازه گیری سریع از میزان کشش بافت را برای ما فراهم می کند. دقت این عمل باید به طرز دقیقی تنظیم شود، زیرا حرکات جزئی توسط کاربر تأثیر قابل توجهی بر روی تفسیر پزشکان دارد. الگوریتمی مخصوص برای رسیدگی به این عارضه طراحی شده است.

اگر به مطالعه در زمینه فناوری پزشکی علاقمند هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله پرینت سه بعدی زیستی مغز برای مقابله با تومور را نیز مطالعه بفرمائید.

تشخیص تومورهای سرطانی توسط پروب انگشتی

رومن ساندرسون نویسنده اول مقاله چاپ شده در مجله Biomedical Optics Express توضیح می دهد: “هدف پروب انگشت جدید ما ارتقای حساسیت ذهنی جراحان از طریق تصویربرداری با وضوح بالا از سفتی بافت ها می باشد. این کار می تواند تشخیص تومورهای سرطانی و حذف آنها را حین اولین جراحی محافظت از پستان آسان تر کند که موجب کاهش بار روانی و فیزیکی و همچنین هزینه هایی که همراه با عمل مجدد قطع عضو به وجود می آید می شود.”

این دستگاه در بعضی از آزمایشات دقت تقریبا ۹۰٪ را به دست آورد و اکنون محققان برای افزایش این تعداد تلاش می کنند. آنها همچنین در حال تولید دستکشی با استفاده از سنسور ساخته شده اند تا بتوان از آن به عنوان محصولی راحت و آسان در جراحی استفاده کرد.

منبع خبر: انجمن اپتیکال آمریکا

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.