ترجمه سیگنال های مغزی به گفتار

0
237
سیگنال های مغز
سیگنال های مغز

محققان دانشگاه کلمبیا به دنبال پیدا کردن روشی بودند که بفهمند مغز ما چگونه فکر می کند و به طور ویژه آیا می توان روشی را پیدا کرد که سیگنال های مغزی توسط سیستم شنوایی به گفتار ترجمه شود یا خیر.

با تلاش این محققان که به سرپرستی آقای دکتر نیما مسگرانی، استاد دانشگاه برق-الکترونیک این دانشگاه انجام گرفته است، بالاخره موفق شدند این سیگنال های مغزی را که شاید هیچ وقت فکر نمی کردیم که روزی بتوان آن ها را به صدا تبدیل کرد، موفق به انجام این کار شدند.

دستگاه ترجمه سیگنال های مغزی به گفتار

محققان این دانشگاه، از دستگاه انسفالوگرافی داخل جمجمه ای (یا همان iEEG) استفاده کردند که با نام دستگاه الکتروکورتیکوگرافی (ECoG) شناخته می شود.

در این تحقیق، یک ایمپلنت به طور مستقیم داخل سطح مغز برای خواندن سیگنال های مغزی استفاده شد. الگوریتم های ویژه ای که بر مبنای تکنیک های شبکه عصبی پیشرفته بودند نیز به کار گرفته شد تا سیگنال های مغزی را به گفتار نسبتا قابل فهمی ترجمه کنند.

اجرای آزمایش در بیماران مبتلا به صرع

از آنجایی که چنین آزمایش هایی را نمی توان بر روی داوطلبان انجام داد، محققان با بیماران مبتلا به صرع که در حال جراحی بودند، این تحقیق را آزمایش کردند.

این بیماران که به واسطه عمل جراحی جمجمه، دسترسی به مغزشان امکان پذیر بود، این امکان فراهم شد که بدون نیاز به هیچ گونه جراحی اضافه، ایمپلنت مورد نظر در داخل سرشان قرار داده شود و این تکنولوژی مورد ارزیابی قرار گیرد.

بعد از کار گذاشتن این ایمپلنت ها بر روی جمجمه این ۵ بیمار، امواج مغزی آن ها زمانی که داستان های کوتاه برای آن ها تعریف می شد، توسط دستگاه الکتروکورتیکوگراف ثبت شد.

آقای دکتر نیما مسگرانی، استاد دانشگاه کلمبیا (باعث افتخار کشورمون)و نویسنده ارشد مجله Scientific Reports در این خصوص می گویند:

ما متوجه شدیم که در حدود ۷۵ درصد مواقع، این افراد می توانند صداها را فهمیده و درک کنند.


آن ها با استفاده از سیستم حساس vocoder (تبدیل امواج مغزی به صوتی و بالعکس) و شبکه های عصبی قدرتمند، توانستند صداهایی را که این افراد با دقت گوش می کنند و در مغزشان به صورت سیگنال های مغزی بود به گفتار و صوت ترجمه کنند.

نمونه ای از ترجمه سیگنال های مغزی

در پایین همین مقاله، امواج مغزی که محققان توانستند به صدا تبدیل کنند را می توانید گوش کنید که بسیار حیرت انگیز است.

در این صوت، آزمایش اعداد ۰ تا ۹ به صورت امواج مغزی به گفتار تبدیل شده است.

پیشنهاد می کنم مقاله سایت با عنوان ۱۰ نوآوری برتر سال ۲۰۱۸ میلادی را هم مطالعه کنید.

منبع خبر: سایت مدگجت

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
امتیاز نظرات ۰ (۰ امتیاز دهی)
دانلود رایگان کتاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید
درحال ارسال