تتوی الکترونیکی منعطف برای مانیتورینگ طولانی مدت قلب

محققان دانشگاه تگزاس یک مجموعه سنسور پوشیدنی برای مانیتورینگ قلب تولید کرده اند که می تواند سلامت قلب را طی چند روز ارزیابی کند. تیم تحقیقاتی، این دستگاه را تتوی الکترونیکی نام گذاری کرده است و ادعا می کند که کشش پذیری آن، باعث می شود این دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه های تولید شده تا امروز، راحت تر و مناسب تر پوشیده شود.

 این تتوی الکترونیکی اولین سنسور کششی بسیار باریک است که می تواند اندازه گیری های الکتروکاردیوگرافی (ECG) و سیسموکاردیوگرافی (SCG) را فراهم کند.

برای بیماران قلبی یا بیماران در معرض خطر ناراحتی های قلبی، مانیتورینگ (نظارت طولانی مدت) قلب بسیار مهم است. با این حال، برای انجام الکتروکاردیوگراف یا همان ECG بیماران باید به مطب پزشک بروند. به علاوه زمانی که بیماران به مطب مراجعه می کنند، نمی تواند طی چند روز تحت نظر قرار بگیرند و آزمایش های ECG داخل مطب فعالیت قلب را در نهایتا در ۵ یا ۱۰ دقیقه بررسی می کند.

علاوه بر این، ارزیابی ECG به تنهایی اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب را ارائه می دهد و به اندازه یک آزمونِ ECG / SCG ترکیبی حاوی اطلاعات مفید و با ارزشی نخواهد بود. این آزمونِ ترکیبی اطلاعاتی در مورد ارتعاشات قفسه سینه و ضربان قلب ارائه می دهد و میران دقت اندازه گیری های ECG قابل بررسی است.

چسب حرارتی بخیه جایگزین بخیه های سنتی، نسلی نوین از چسب ها برای بخیه زدن را ارائه کرده است.

تتوی الکترونیکی

برای حل این مسائل، محققان سنسور پوشیدنی را ارائه کرده اند که بیماران می توانند در طول زمان سلامت قلب خود را به وسیله آن پیگیری کنند. با این حال، تا به امروز، بسیاری از این ابزارهای پوشیدنی بزرگ و ناراحت کننده بوده اند. این موضوع، الهام بخش محققان دانشگاه تگزاس برای طراحی یک جایگزین مناسب و راحت گردید.

تتوی الکترونیکی از چه ساخته شده است؟

تتوی الکترونیکی انعطاف پذیر از پلی وینیلیدین فلوراید ساخته شده است که پیزوالکتریک است، به این معنی که در هنگام تغییر شکل می تواند الکتریسیته تولید کند. این دستگاه چسبان و کششی به قفسه سینه متصل می شود و سیستم تعبیه شده در آن دارای روشی برای ارزیابی ارتعاشات قفسه سینه است تا بهترین و بهینه ترین مکان برای اتصال سنسور به قفسه سینه را مشخص کند.

حتما بخوانید: گاما کمرا چیست و چگونه کار می کند؟ (دستگاه پزشکی هسته ای)

این تتوی الکترونیکی از طریق گوشی هوشمند کاربر و از راه دور تغذیه می شود و می تواند به مدت چند روز روی بدن بیمار قرار داشته باشد و مانیتورینگ بدون وقفه ای را برای بیمار انجام دهد. با ارائه اندازه گیری های ECG و SCG، تتوی الکترونیکی، ارزیابی دقیق تری از سلامت قلب را به پزشک ارائه می دهد.

نشنو لو یکی از محققان درگیر در این تحقیق می گوید:

“ما می توانیم اطلاعات بسیار بیشتری را از سلامت قلب با جمع آوری همزمان داده ها از هر دو منبع دریافت کنیم.”

محققان ادعا می کنند که چون دستگاه تتوی الکترونیکی انعطاف پذیر و نازک است، در مقایسه با دستگاه های مانیتورینگ پوشیدنی قلب که قبلا تولید شده اند، راحت تر و مناسب تر عمل خواهند کرد.

همچنین تیم تحقیقاتی اخیرا یک اپلیکیشن را برای الحاق به دستگاه ایجاد کرده اند که می توان نمایشی از ضربان قلب را به صورت آنلاین نشان دهد و تمام داده های جمع آوری شده را ذخیره کند.

منبع خبر: برگرفته از دانشگاه تگزاس

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.