بازاریابی کلینیک ها و مطب های درمانی

بازاریابی کلینیک پزشکی

بازاریابی مفهومی است که در جامعه ما دید بدی نسبت به آن وجود دارد. اما واقعیت این است که بازاریابی برای هر مجموعه ای که کسب درآمد می کند لازم و ضروری است؛ بنابراین کلینیک های پزشکی نیز از بازاریابی بی نیاز نخواهند بود. با ما در این مقاله همراه باشید.

بازاریابی کلینیک و مطب چه چیزی نیست؟

قبل از اینکه بحث در ارتباط با بازاریابی مطب را آغاز کنیم لازم است بدانیم که بازاریابی در کلینیک ها و مراکز درمانی چه چیزی نیست!!

اغلب ما اینطور فکر می کنیم که بازاریابی یعنی تبلیغات!!! تبلیغات در جهت اینکه درآمد کلینیک یا مطب خود را افزایش دهیم. اما واقعیت این است که بازاریابی به هیچ وجه محدود به تبلیغات نیست.

بازاریابی جنبه های بسیار مختلفی دارد که یکی از آن ها تبلیغات است. بحث مدیریت کارکنان و پرسنل درمانی، افزایش انگیزه کارکنان، آموزش کارکنان، رسیدگی به ظاهر مطب، تولید محتوا در شبکه های اجتماعی، راه اندازی وبسایت و …. همه از اصول بازاریابی هستند.

زیرا اگر مرکز ما از درون دچار مشکل باشد، بعد از مدتی این مشکلات در برخورد با بیماران نمود می کند و باعث خواهد شد درآمدزایی مرکز درمانی ما با مشکل مواجه شود. پس باید تمام سعی مان را در جهت بهبود تمام جنبه های مرکز درمانی خود انجام دهیم تا به نتایج بزرگی دست پیدا کنیم.

یک برند قوی و ماندگار ایجاد کنید

یکی از اولین قدم ها در شروع بازاریابی ، انتخاب یک برند مناسب برای کلینیک مان است. برای اینکه بتوانیم برندی قوی و ماندگار داشته باشیم باید با کمی صبر و حوصله برند و نام مرکز درمانی خودمان را انتخاب کنیم.

در این زمینه کتاب های بسیار زیادی چاپ شده است ولی یکی از بهترین نمونه ها در انتخاب اسم برند و لوگو که برای ایران مناسب است، کتاب “نام های تجاری تنبل، زرنگ، خنثی” نوشته جناب آقای مهدی نژاد است که کتابی است کاملا تمرین محور و بر مبنای برندهای ایرانی که فکر می کنم هر کسی که قصد راه اندازی هر کسب و کاری را دارد، حتما باید این کتاب را مطالعه کند.

نام های تجاری تنبل، زرنگ، خنثی

خیلی جالب است بدانید که برند “تپش قلب” با مطالعه این کتاب و انجام تمرین های آن ساخته شده است و از این بابت از این استاد گرانقدر کمال تشکر را دارم.

برای انتخاب لوگو، کارت ویزیت، بروشور و رنگ های سازمانی نیز این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید انتخابی مناسب داشته باشید.

به علاوه کتاب کاملتری در این زمینه از آقای مهدی نژاد به چاپ رسیده است با نام “برند ضد گلوله” که اگر فرصت خواندن آن را داشته باشید خواندن آن را نیز توصیه می کنیم.

خوش آمدگویی صمیمانه

بعد از اینکه مرکز درمانی را با یک برند قوی و ماندگار تاسیس کردیم و پرسنل درمانی مورد نظرمان را نیز استخدام کردیم. نوبت به آموزش پرسنل درمانی مان می رسد. اگر بتوانیم پرسنل درمانی خود را به شیوه درستی آموزش دهیم می توانیم آینده کسب و کار خود را تضمین کنیم.

اما اگر کارکنان ما آموزش های لازم را ندیده باشند و نسبت به آداب معاشرت، مشتری مداری و مهارت های تخصصی و غیر تخصصی مهارت لازم را نداشته باشند، بعد از مدتی با پرسنلی بی انگیزه و بی علاقه مواجه خواهیم شد که به شدت به کلینک و مطب ما آسیب خواهند زد.

پس آموزش پرسنل درمانی ما یکی از اصول بسیار مهم در بازاریابی کلینیک است که باید به آن توجه داشته باشیم.

یکی از اولین مهارت ها که لازم به آموزش است، خوش آمد گویی صمیمانه و با احترام است. پرسنل درمانی ما باید به درستی آموزش دیده باشند تا به بیماران و مراجعان ما لبخند بزنند و با احترام با آن ها برخورد کنند.

خیلی مواقع دیده شده است که منشی مطب ها، با بی حوصلگی و بدون توجه به آداب معاشرت با بیماران برخورد می کنند.

خوش آمدگویی صمیمانه

بهترین روش برای آموزش پرسنل درمانی ما، شرکت دادن آن ها در کارگاه ها و سمینارهایی است که این موارد را آموزش می دهند.

شاید در درجه اول هزینه کردن برای آموزش پرسنل درمانی، به چشم هزینه دیده شود ولی در واقع سرمایه گذاری برای کارکنانمان است که هم انگیزه آن ها تقویت شود و هم تعهدشان به کار و مجموعه ما بالاتر رود.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

یکی از روش های افزایش مخاطبان و بالتبع افزایش مراجعان مطب ما، فعالیت و تولید محتوا در شبکه های اجتماعی است.

اگر بتوانیم تولید محتوایی مناسب برای مخاطبان خود داشته باشیم، هم ارتباط ما با بیماران فعلی مان حفظ خواهد شد و هم از طرفی مخاطبان جدیدی را نیز جذب خواهیم کرد.

البته تولید محتوا در شبکه های اجتماعی نیاز به تبحر و تخصص دارد. بنابراین برای تولید محتوای مناسب، بهتر است یک یا دو نفر از افراد مجرب را در این کار استخدام کنیم.

قطعا شما به عنوان پزشک فرصت کافی برای تولید محتوایی که منجر به افزایش مراجعین شود، نخواهید داشت. پس استفاده از افراد متبحر، روند رشد شما را افزایش خواهد داد.

بعضی از پزشکان سعی می کنند اکثر کارها را به شخصه انجام دهند و این باعث خواهد شد وقت و توان آن ها برای رسیدگی به امور بیماران و درمان آن ها و البته درآمدزایی کاهش پیدا کند.

به عبارتی انجام این کارها توسط پزشکان در واقع به ضرر آن ها تمام خواهد شد. درست است که حقوق یک یا دو پرسنل ذخیره می شود ولی در نهایت اگر تایم از دست رفته پزشکان را محاسبه کنیم، خواهیم دید در عمل این کار به سود آن ها نخواهد بود.

راه اندازی وبسایت و دیجیتال مارکتینگ

با توجه به رشد روز افزون حوزه دیجیتال و توجه مخاطبان به فضای مجازی، راه اندازی وبسایتی مناسب و با اصول درست، یکی از مواردی است که می تواند به بازاریابی کلینیک ،مطب یا مرکز درمانی ما کمک کند.

شاید این سوال را بپرسید که چرا باید یک وبسایت راه اندازی کنیم؟ مگر شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام چه مشکلی دارند که باید به سراغ وبسایت برویم.

مشکل اصلی شبکه های اجتماعی این است که هیچ تسلطی روی هیچ بخشی از آن نداریم. شاید یک روز دسترسی آن ها محدود شود، شاید یک روز به خاطر تحریم ها به ایران سرویس ندهند.

شاید روزی تصمیم به پولی کردن آن ها بگیرند و انواع و اقسام مشکلاتی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد، ما را ملزم به راه اندازی وبسایتی شخصی می کند که تمام قسمت های آن تحت کنترل و نظر خودمان باشد.

بازاریابی کلینیک از طریق وبسایت

به عنوان کسی که در بیشتر شبکه های اجتماعی فعالیت کرده و با اکثر سیستم های آن ها آشنا است پیشنهاد می کنم به راه اندازی وبسایتی برای مجموعه خود فکر کنید.

البته برای راه اندازی و نگه داری وبسایت اصولی وجود دارد که می توانید مفاهیم اولیه آن را در مقاله سئو سایت های پزشکی مجموعه تپش قلب مطالعه کنید.

حفظ ارتباط با بیماران و نقش آن در بازاریابی کلینیک

یکی از باورهای نادرستی که اکثر ما نسبت به بازاریابی داریم این است که فکر می کنیم زمانی که بیماری به پشت در اتاق مطب یا سالن انتظار بیمارستان هدایت می شود، فرایند بازاریابی ما برای آن مراجعه کننده یا بیمار خاتمه یافته است.

یعنی ما توانستیم یک فرد را مجاب کنیم که از خدمات ما استفاده کند ولی به محض اینکه برای اولین مرتبه از خدمات ما استفاده کرد، او را به حال خود رها می کنیم و به فکر حفظ ارتباط خود با او نیستیم.

در بازاریابی اصلی وجود دارد که باید دقت داشته باشیم:

ارتباط با هر بیمار یا مراجعه کننده تا زمانی که مطب در حال فعالیت است، باید ادامه داشته باشد.

بر طبق این اصل ما باید ارتباط خود را با بیماران و مراجعه کنندگان حفظ کنیم تا بتوانیم در آینده نیز با آن ها در ارتباط باشیم تا برای بررسی سلامتی و چکاپ های مجدد در آینده او را به سمت کلینیک خود هدایت کنیم.

اگر سیستم هایی را تعبیه کرده باشیم که بتوانیم به صورت خودکار به مخاطبان مان ایمیل یا اس ام اس ارسال کنیم، می توانیم در آینده اطلاع رسانی های لازم را به آن ها انجام دهیم.

حفظ ارتباط با بیماران

راه اندازی سیستم های ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ خیلی سخت و پیچیده نیست. فقط کافی است کمی در اینترنت جست و جو کنید تا با انواع شرکت هایی که در این زمینه خدمات و محصولاتی را ارائه می کنند دسترسی پیدا کنید.

تجربه متفاوتی برای بیمار خلق کنید

یکی از وجه تمایزهای اصلی شما می تواند تجربه ای باشد که برای بیمار خلق می کنید.

باید قبول کنیم که امروزه پزشکان زیادی با انواع تخصص ها و مهارت ها در کشورمان فعالیت می کنند. پس دسترسی به تخصص ها و مهارت ها نسبت به دهه های گذشته بسیار ساده تر شده است.

بنابراین آن چیزی که می تواند تفاوت و تمایز ما از دیگر پزشکان باشد، تجربه ای است که می توانیم برای بیمار خلق کنیم.

تجربه بازدید از یک مطب

چند وقت پیش به مطب متخصص قلبی مراجعه کردم که در اتاق انتظارشان یک کتابخانه با انواع و اقسام کتاب ها قرار داشت تا بیماران و مراجعان زمان انتظار خود را با کتاب خواندن بگذرانند.

این ایده بسیار ایده جالب و قشنگی بود. اما در کشور ما که سرانه مطالعه پایین است شاید کمتر کسی به آن به چشم یک وجه تمایز نگاه کند. اما با این حال این کار ایشان برای افراد کتاب خوان احساس خوشایندی را ایجاد می کند.

یا فرض کنید در زمان خروج از مطب به هر بیمار یک شاخه گل هدیه داده شود، بیمار چه احساسی دریافت می کند؟ (البته با رعایت اصول مربوطه و توجه به فرهنگ جامعه) چقدر خوشحال می شود از اینکه چه ارزش و احترامی برای او قائل بوده ایم.

یا حتی می توانیم یک بسته هدیه کوچک که از قبل آماده کردیم را به هر بیمار هدیه دهیم. و انواع واقسام روش هایی که باید به آن فکر کنیم و متناسب با بودجه و سلیقه مان آن را انتخاب کنیم.

هر چه ایده ما منحصر به فرد و مختص به خودمان باشد، تاثیر گذاری آن بیشتر خواهد بود.

بازاریابی کلینیک با خلق تجربه متفاوت

یکی از بزرگان علم بازاریابی جمله خیلی جالبی دارند:

آن چیزی که امروز وجه تمایز هر کسب و کاری است، تجربه متفاوتی است که برای مخاطبانش ایجاد می کند.

این تجربه متفاوت تا مدت ها و شاید تا سال ها در ذهن مخاطبان و مراجعان ما باقی بماند. پس خوب است کمی برای یافتن ایده ها وقت بگذاریم و با خلاقیت، تفکر و عملی کردن ایده ها تبدیل به بهترین ها شویم.

نظرسنجی از بیماران اصلی مهم در بازاریابی کلینیک

نظر سنجی یکی از بهترین ابزار ها برای پیدا کردن ایرادات و نواقصی است که از جلوی چشمانمان جا افتاده است.

وقتی بیمار یا مراجعه کننده ای از خدمات ما استفاده می کند، یک پیش فرض را نباید فراموش کنیم:

این بیمار، قطعا ما را دوست داشته و از ما تعریف های زیادی شنیده است که به مطب ما مراجعه کرده است.

پس قطعا چنین فردی دوست دارد که ما رشد کنیم و خدمات بهتری را به او و افرادی مشابه او ارائه دهیم. بنابراین این افراد بهترین افرادی هستند که می توانند کسب و کار ما را تجزیه و تحلیل کنند. ایرادات کارمان را بگویند. به نواقص اشاره کنند و …

و این موردی است که امروزه کمتر به آن توجه می شود. این که می توانیم با بازخورد گرفتن از عملکرد خود از بیمارانی که سعی در بهبود مطب و کلینیک ما دارند، رشد کنیم و با این کار از حرفه خود لذت بیشتری ببریم.

البته شیندن نظرات و انتقادات واقعا کار مشکلی است زیرا ناراحتمان می کند، عصبانی خواهیم شد و از کوره در می رویم اما راهی غیر از این برای پیشرفت و بهبود وجود ندارد.

چون تنها کسی که می تواند به ما در این جهت کمک کند، کسی است که از خدمات ما استفاده کرده است. حتی اگر از مشاوران کسب و کار هم مشاوره بگیرید بازهم تاثیر آن به اندازه نظرات بیمارنتان اثربخش نخواهد بود.

از شما بابت مطالعه این مقاله بسیار سپاسگزاریم. اگر تمایل داشتید و نظر خود را در رابطه با این مقاله با ما در میان بگذارید بسیار خوشحال خواهیم شد. پس با نظرات و انتقادات خود، به بهبود خدمات و آموزش های ما یاری رسانید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
 • ناشناس 7 تیر 1399 / 12:22 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 19 آذر 1398 / 11:28 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 7 آذر 1398 / 1:36 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

 • اميرعلی تولايی 12 مهر 1398 / 6:37 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *