ایمپلنت کیسه ای جهت محافظت از سلول های جزیره ای پانکراس هنگام خروج انسولین

پیوند سلول های جزیره ای لانگرهانس، پیوند سلول های جدا شده از یک پانکراس اهدا کننده به شخص دیگری است. این یک درمان تجربی برای دیابت نوع ۱ است. پس از پیوند، جزایر شروع به تولید انسولین می کنند، که به طور فعال سطح گلوکز را در خون تنظیم می کنند.

بیماران دیابتی نوع ۱ باید برای جبران ناتوانی سلول های بتای پانکراس در تولید هورمون، به خود انسولین تزریق کنند. برای درمان دیابت نوع ۱ نیاز به یک راه برای تثبیت پانکراس و جلوگیری از آسیب آن توسط سیستم ایمنی بدن و یا بعضی از انواع ایمپلنت است که می تواند انسولین را تا حدی که بدن احتیاج دارد تولید کند.

ایمپلنت کیسه ای جهت محافظت از سلول های جزیره ای

محققان دانشگاه آریزونا، به همراه محققان Novo Nordisk و دانشگاه آلبرتا، در حال حاضر در حال تکمیل یک دستگاه جدید هستند که می تواند انسولین را از داخل بدن تولید کند. این پانکراس مصنوعی به سلول های جزیره ای اهدا شده متکی است.

مشکلات بوجود آمده پس از پیوند سلول های جزیره ای

پیوند این سلول ها برای بعضی از بیماران ممکن است جواب بدهد، اما نیاز به استفاده از داروهای ضد سیستم ایمنی دارد که به ویژه برای کودکان خطرناک است. این ایمپلنت از سلول های پیوندی استفاده می کند اما آنها را از سیستم ایمنی بدن مجزا می کند و مانع از آسیب رساندن به آنها می شود.

محققان این فناوری را به عنوان یک کیسه با تکنولوژی بالا برای سلول های جزیره ای که از طریق آن فقط انسولین می تواند نفوذ کند، توصیف می کنند.

اگر مایل به مطالعه در زمینه فناوری پزشکی هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله سایت ما در مورد درمان بی اختیاری ادرار استرسی با محرک الکتریکی از روی پوست را مطالعه بفرمائید.

ایمپلنت کیسه ای جهت محافظت از سلول های جزیره ای

آخرین پیشرفت ها شامل تأمین ذخیره قابل اطمینانی از اکسیژن برای ایمپلنت است تا سلول های جزیره ای با سرعت طبیعی از بین نروند و بازتولید شوند و بتوانند برای مدت طولانی به فعالیت خود ادامه دهند.

محققان اکنون در حال آماده سازی تکنولوژی هستند تا بتواند به درستی در آماده سازی آزمایشات بالینی آزمایش شود.

پروفسور پاپاس استاد دپارتمان جراحی و تصویربرداری پزشکی دانشگاه آریزونا می گوید: ” ما معتقدیم مهندسی عاقلانه، قابل دستیابی است. مطالعه سلول ها و زیست شناسی، بخش های مهمی بودند که در پنج سال گذشته راه زیادی درباره این موضوع طی شده است.”

منبع خبر: دانشگاه آریزونا

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.