اندازه گیری میزان درد بالاخره انجام شد

سنجش میزان درد

دانستن میزان دردی که هر بیمار تحمل می کند موضوعی است که همیشه با واژه ها انجام می گرفته است و تاکنون معیار و کمیتی برای سنجش میزان درد وجود نداشته است. اما محققان دانشگاه های هاروارد و ام آی تی بالاخره روشی برای اندازه گیری میزان درد بیماران معرفی کردند.

دانستن میزان دردی که بیمار تحمل می کند می تواند به پزشک برای تشخیص وضعیت بیمار، درک موقعیت و مراحل بیماری و تعیین نحوه درمان کمک کند.

اگرچه شنیدن میزان درد از زبان بیمار خیلی بد نیست اما نمی توان آن را به عنوان معیار صحیحی از میزان درد ارزیابی کرد.

اندازه گیری میزان درد محقق شد!

محققان دانشگاه ام آی تی و هاروارد به همراه بیمارستان های نزدیک آن ها به دنبال روشی بودند که بتوانند به صورت غیر تهاجمی( بدون ورود هیچگونه سوزنی به بدن) با استفاده از تکنیک های تصویربرداری میزان دردی که بیماران تجربه می کنند را اندازه گیری کنند.

اندازه گیری میزان درد

این محققان از روشی به نام fNIRS که مخفف واژه Functional Near InfraRed Spectroscopy استفاده کردند تا به طیف سنجی مادون قرمز قشر جلوی مغز دسترسی پیدا کنند و از این طریق میزان فعالیت داخل مغز را ارزیابی کنند.

به طور مشخص این تکنولوژی میزان هموگولبین اکسیژن دار را نشان می دهد که بیانگر فعالیت عصبی نواحی مغز است.

دانلود کتاب الکترونیکی هدیه سایت تپش قلب به پرسنل درمانی و بیمارستانی برای ارتباط بهتر و موثرتر با بیماران. برای دانلود می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

نحوه اندازه گیری میزان درد به چه صورتی است؟

برای نمایش و رسیدن به طیف مورد نظر، سنسورهایی روی ناحیه پیشانی سر قرار می گیرد و اطلاعات را ذخیره سازی می کند.

اما نکته جالبی که در این تحقیق وجود دارد آن است که تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده صرفا شامل اطلاعات درد نیست زیرا در مغز فعالیت های بسیاری صورت می گیرد. برای غلبه بر این موضوع، از الگوریتم های یادگیری ماشین برای تشخیص و طبقه بندی کردن فعالیت های مغز استفاده می شود.

به این صورت فعالیت های مغز که مربوط به سیگنال های درد است، تشخیص داده شده و به عنوان شاخص های میزان درد استفاده می شوند.

طیف سنج درد

در این تحقیق محققان توانستند با دقت ۸۷ درصد میزان درد بیماران را اندازه گیری کنند که تا امروز این نتیجه بسیار برجسته و قابل توجه است.

البته تا تایید این فناوری به عنوان یک روش بالینی و استفاده کلینیکی به تحقیقات بیشتری نیاز است تا به دقت های بالاتری هم دست پیدا کنند اما این تحقیق و تحقیق های مشابه قطعا باعث رشد و پیشرفت این تکنولوژی خواهد شد.

منبع خبر: برگرفته از وبسایت خبری مدگجت

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
  • مهدی 7 بهمن 1399 / 9:09 قبل از ظهر

    بی زحمت تو سایتتون بگید که زایمان دردش خیلی بیشتر از ضربه به بیضست حدود ۲۵ برابر به بالا

  • ناشناس 12 مهر 1398 / 3:40 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.