اندازه گیری قند خون با استفاده از بزاق دهان

دستگاه تست قند خون

جدیدترین تکنولوژی در اندازه گیری قند خون

اندازه گیری قند خون یکی از روش هایی است که به صورت تهاجمی و از طریق سوزن برای نمونه برداری از خون و اندازه گیری میزان گلوکز آن استفاده می شود. اما در جدیدترین روش، سنسوری طراحی شده است که می تواند اندازه گیری قند خون را با استفاده از بزاق دهان فرد، انجام دهد.

به تازگی یک شرکت استرالیایی به نام The iQ Group Global سنسوری را طراحی کرده است که به صورت خیلی دقیق میزان قند خون را با استفاده از بزاق دهان، اندازه گیری می کند.

این تکنولوژی بر اساس یافته های دانشگاه نیوکاسل استرالیا است که از ترانزیستورهای فیلم نازک ارگانیک (organic thin film) در ساختار آن استفاده شده است.

این ترانزیستور ها در ترکیب با اکسیدازهای گلوکز به منظور اندازه گیری غلظت گلوکز یا همان قند خون در یک نمونه به کار گرفته می شوند.

اندازه گیری قندخون با استفاده از بزاق دهان
اندازه گیری قند خون با استفاده از بزاق دهان

مشخصات جدیدترین تکنولوژی اندازه گیری قند خون

سیستم نهایی ساخته شده شامل سنسور اندازه گیری قند خون و اپلیکیشن موبایل است که تمام اطلاعات سنسور برای اپلیکیشن ارسال شده و نمایش اطلاعات سنسور و تجزیه و تحلیل در گوشی تلفن همراه فرد، اتفاق می افتد.

با توجه به اینکه مقدار کمی گلوکز در داخل بزاق دهان وجود دارد، بنابراین سنسوری که طراحی و ساخته شده است بسیار دقیق و حساس است و مقادیر ناچیز گلوکز را نیز نمایش می دهد.

قطعا این سنسور در مقایسه با گلوکومترهایی که به طور معمول افراد دیابتی استفاده می کنند بسیار حساس تر است. این سنسور که تقریبا عملکرد خطی عالی دارد، می تواند اولین نمونه غیر تهاجمی اندازه گیری قند خون دقیق در بازار باشد.

اندازه گیری قندخون با استفاده از بزاق دهان
نرم افزار تجزیه و تحلیل اطلاعات اندازه گیری قند خون

کسب مجوز و مراحل تجاری سازی

البته این شرکت، در حال طی کردن مراحل تجاری سازی و گرفتن مجوزهای مربوطه است تا بتواند در آینده در اختیار مشتریان قرار گیرد.

قطعا ورود چنین سیستمی به بازار، برای بیماران دیابتی که باید قند خونشان را به صورت منظم و روزانه چک می کنند یک خبر عالی است و می توانند میزان قند خونشان را تنها از طریق قرار دادن سنسور بر روی زبان، اندازه گیری کنند.

برای مشاهده فیلم نحوه انجام این تست را در زیر مشاهده کنید.

اگر بیمار دیابتی باشیم یا در خانواده بیمار دیابتی داشته باشیم مطمئنا می دانیم که وارد کردن سوزن های بسیار باریک دستگاه های گلوکومتری با اینکه درد زیادی ندارد ولی آزار دهنده است.

امیدواریم این دستگاه بتواند مجوزهای لازم را از سیستم غذا و داروی آمریکا کسب کند و با مجوز FDA وارد بازار کشور ما هم بشود.

قطعا اندازه گیری قند خون با استفاده از بزاق دهان یک جهش بزرگ در فناوری های پزشکی خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم مقاله ۱۰ تکنولوژی پزشکی برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ را هم مطالعه کنید.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 21 خرداد 1399 / 8:30 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.